Soudci Havlínovi se nechtělo do vězení. Musela ho přivézt policie

ČTK ČTK
11. 4. 2016 16:30
Bývalý soudce Ondřej Havlín si začal odpykávat trest pěti let a tří měsíců vězení za korupci a ovlivňování případů. Do věznice ho v pátek musela dovézt policie, protože nerespektoval termín nástupu stanovený soudem. Uvedl to kladenský soudce Petr Sedlařík, který v případu rozhodoval u prvoinstančního soudu. Podle něj nic nenasvědčovalo tomu, že by se Havlín do vězení chystal.
Bývalý soudce Ondřej Havlín.
Bývalý soudce Ondřej Havlín. | Foto: ČTK

Praha/Kladno - Bývalému soudci Ondřeji Havlínovi, odsouzenému za korupci a ovlivňování případů, se do vězení nechtělo. Protože nerespektoval termín nástupu stanovený soudem, musela ho do věznice odvézt policie.

Kladenský soud poslal Havlína do vězení na 6,5 roku. Trest mu později zmírnil Krajský soud v Praze, ke kterému se odvolal. Havlín byl potrestán za to, že nezákonně ovlivňoval trestní řízení ve prospěch pachatelů, většinou opilých řidičů. Ovlivňování doprovázela žádost, nabídka či poskytnutí úplatku. Muži hrozilo až deset let vězení. Trestnou činnost pomohly rozkrýt odposlechy.

Soud podle informací ČTK posílal Havlínovi dopis s termínem nástupu trestu zhruba v polovině března. Bývalý soudce a diplomat si zřejmě obsílku nepřevzal. "Odsouzený Havlín byl do výkonu trestu dodán v pátek policejními orgány, neboť stanovený nástup nerespektoval a nic ani nenasvědčovalo tomu, že tak hodlá udělat," řekl Sedlařík.

Podle soudce Havlín požádal o odklad nástupu trestu v rámci dovolání, kterým se bude zabývat Nejvyšší soud. Podání dovolání však neodkládá termín nástupu do vězení. V minulosti Havlín u soudu prohlásil, že odsuzující rozsudek ve spojení s trestem vězení považuje za vynesení verdiktu smrti.

Havlín se při výslechu na policii přiznal ke čtyřem z pěti bodů obžaloby, před soudem však odmítl vypovídat. Promluvil až u odvolacího soudu. Vinu nepopíral, přestože proces označil za nezákonný, nespravedlivý a vykonstruovaný policií.

Vedle Havlína čelilo obžalobě dalších šest lidí. Státnímu zástupci Františku Fialovi justice uložila tři roky a deset měsíců odnětí svobody. Ostatní obžalovaní odešli s podmíněnými tresty.

 

Právě se děje

Další zprávy