Uplácení voličů je jako útok zlosynů, soud je proti

Tomáš Fránek
25. 1. 2011 15:31
Ústavní soudci posuzovali na případu z Krupky, zda se v Česku může uplácet u voleb
Foto: Pavel Horák

Brno - Ústavní soudci vyhověli stížnosti politiků, kteří poukazovali na uplácení voličů při komunálních volbách v severočeské Krupce.

Soudci uvedli, že se v Česku nesmí dražit funkce v zastupitelstvech a voliči nesmí být korumpováni. Soudce Stanislav Balík takové jednání přirovnal k situaci, kdy chce banba zlosynů uchvátit město ve westernovém příběhu z 19. století.

Podle soudců nemůže obstát argument, že tržní pojetí voleb a kupování hlasů není protizákonné. "Exces, jehož se dopustil krajský soud v odůvodnění napadeného rozhodnutí  v pasážích o přípustnosti  pojetí voleb „obchodně tržním způsobem" je východiskem, které je s principy demokratického právního státu v natolik extrémním a hrubém  nesouladu, že by sám o sobě stačil k tomu, aby Ústavní soud napadené usnesení zrušil," rozhodli soudci.

A legitimní není podle soudců ani druhý argument, že podplácení není - na rozdíl od voleb do Parlamentu České republiky - uvedeno jako skutková podstata porušení volebního zákona v případě voleb do obecních zastupitelstev.

Voliči musí být nezávislí

"Smyslem voleb do obecního zastupitelstva není dražba funkcí v obecní samosprávě, ale vyjádření nezávislé vůle voličů při výběru kandidátů. Vůle voliče, který je zkorumpován, není nezávislá," rozhodli soudci.

"Uvažoval jsem i o tom, že bych napsal do odůvodnění, že takováto absence politické kultury by byla možná snad pouze ve westernovém příběhu o bandě zlosynů, která chce uchvátit městečko na americkém Západě ve druhé polovině 19. století," řekl soudce zpravodaj Stanislav Balík.

Politici z Krupky verdikt soudu vítají. "Není možné, aby se volby staly dražbou funkcí v obecním zastupitelstvu," uvedla Miloslava Bačová z uskupení Zdravá Krupka. "Je to signál, že se občanům vyplatí postavit se rozhodnutím - byť vysoce postavených - orgánů, které už od pohledu vyvolávají rozpaky a jsou v rozporu se základními principy chodu demokratické společnosti," uvedl její kolega Pavel Maleček.

Podezření z nakupování hlasů se objevilo hned po říjnových volbách. Krajský soud v Ústí nad Labem pak nařídil opakování voleb v části okrsků Krupky. Důvodem přitom nebylo kupčení s hlasy, ale nepovolená agitace.

Podle ústeckých soudců tedy kupování hlasů při komunálních volbách bylo v pořádku.

Zrušit volby navrhla část zastupitelů Krupky. "Podstata návrhu spočívá v názoru, že kupování hlasů voličů je v rozporu se základními principy svobodných a demokratických voleb. Politická soutěž by měla být především soutěží programů a osobností," prohlásil advokát Vladimír Štol.

Nepoctivé volby

Ten zastupuje skupinu zvolených zastupitelů a neúspěšných kandidátů z uskupení Zdravá Krupka, KSČM, Věcí veřejných, Dělnické strany sociální spravedlnosti a SPOZ.

Stížnost podpořila také ODS. "Volby musí být poctivé a spravedlivé. Jakékoliv nečestné a nepoctivé jednání má vést k rozhodnutí o neplatnosti voleb," řekl advokát ODS Petr Toman.

Ústavní soud projednává několik dalších stížností souvisejících s komunálními volbami. Kromě Krupky se musí zabývat situací v Českém Těšíně, Havířově, Karlově Studánce, Brně-Líšni a na dalších místech. V části případů jde právě o kupování hlasů voličů.

 

Právě se děje

Další zprávy