Hlasy se kupovaly dál. Viděli jsme to na vlastní oči

Radek Nohl Radek Nohl
16. 10. 2010 13:50
Sociálně slabí voliči v Krupce za hlas konkrétní straně dostali 300 korun
Za zvolení konkrétní strany v Krupce měli dostat Romové 300 korun a kupony do Tesca.
Za zvolení konkrétní strany v Krupce měli dostat Romové 300 korun a kupony do Tesca. | Foto: Miloslava Bačová

Krupka - Pokusy o zmanipulování výsledků voleb pokračují.

Redaktor Aktuálně.cz byl svědkem toho, když nejméně dva voliči dostali v Krupce na Teplicku zaplaceno za to, že zvolili konkrétní stranu:

Před dům s pečovatelskou službou přijíždí v sobotu po desáté hodině Škoda Octavia. Už v pátek v ní v Krupce sváželi sociálně slabé, především seniory nebo Romy, k volebním místnostem. Za několik minut přichází k vozu starší pán, který právě odvolil. Řidič mu předává peníze. Důchodce si je strká do kapsy a odchází.

Podobná situace se za chvíli znovu opakuje. Tentokrát ale přijíždí Romové ve staré Felicii. Vystupuje z ní senior, jehož zdravotní stav je tak špatný, že ho další muž musí podpírat. Okamžitě k nim přichází jeden z Romů, do rukou mu dává volební lístky a tři sta korun. Poté si zkontroluje, že skutečně odvolí a odchází.

Dostávali 300 korun a kupony do Tesca?

Romové byli v Krupce k volebním místnostem hromadně sváženi už v pátek. "Řidiči je doprovázeli až do volební místnosti. Tam si sedli, čekali, nahlíželi dovnitř a kontrolovali, jestli vhodí lístek do urny. Během prvních dvou hodin sem jezdilo jedno auto za druhým. Nechápu, proč policie nekoná," řekla Aktuálně.cz jednička na kandidátce strany Zdravá Krupka Miloslava Bačová.

Foto: Miloslava Bačová

To, že v Krupce na Teplicku v pátek neprobíhaly volby tak, jak by měly, potvrdila Aktuálně.cz i jedna z členek volební komise. Ta sedí přímo v Maršově, kde mělo ke kupování hlasů dojít.

"Měli jsme tam třeba najednou padesát Romů, které přivážel modrý tranzit a ještě je řidič kontroloval, zda odvolili. Co jsem slyšela, tak se prý ještě rozdávaly nějaké kupony do Tesca a tři sta korun na parkovišti," řekla Aktuálně.cz členka volební komise, která si nepřála být jmenována.

Policie: Vše bylo v pořádku

Podle policie v Krupce ale k ničemu nedošlo. "Volala nám nějaká paní, že se pod domem shlukují Romové a navzájem se vozí auty do volební místnosti. V daném místě je opravdu větší koncentrace romských obyvatel, žádné porušení zákona ale hlídka neshledala. Zřejmě si navzájem radili, jak upravit volební lístky," řekla mluvčí policie Marie Pivková. Po příjezdu policie se skupina postupně rozešla.

Tento muž vyplácel Romům peníze za to, že zvolí konkrétní stranu.
Tento muž vyplácel Romům peníze za to, že zvolí konkrétní stranu. | Foto: Pavel Horák

Lídr Věcí veřejných v Krupce, fotograf Pavel Horák, tvrdí, že šlo o organizovanou akci.

"Mají mít slíbeno každý 300 korun. Na místě jsem i fotil a natáčel na skrytou kameru. Když přijela policie, odjeli volit a pak to sepsat do jedné z restaurací," nesouhlasí s policejní verzí Horák.

Zajímavé také je, že ve volebních místnostech, kde v komunálních volbách před čtyřmi roky byla účast kolem pětadvaceti procent, už v sobotu ráno dosahovala téměř čtyřiceti procent.

Podle informací Aktuálně.cz celou akci organizuje Sdružení ČSNS a NK - Šance pro město, jehož lídrem je místostarosta Krupky Zdeněk Matouš. Ten ale vše odmítá. S podplácení Romů prý nemá nic společného.

Lídři politických stran v Krupce svolávají na pondělí setkání, na kterém se chtějí dohodnout na dalším postupu. Mluví se o tom, že by na průběh voleb podali hromadnou žalobu.

Sobotka slibuje tresty

Pokusy ovlivnit hlasování se objevily na více místech republiky, ale velká část je hlášena právě ze severních Čech, kde v posledních měsících řešili něco podobného i politické strany - za peníze se tu hromadně nabírali noví straníci. 

Sociální demokraté, kteří vedle ODS řešili nejvíce takových případů, jsou nyní v podezření, že kupují voliče v Roudnici nad Labem. Podle informací Aktuálně.cz se odměna za pro voliče pohybuje mezi 300 až 1000 korunami.

"Pokud by náhodou někdo z našich kandidátů něco takového dělal, je to v absolutním rozporu s naší politikou. A pokud bychom něco takového zjistili a měli to potvrzené, musí tento člověk ze sociální demokracie odejít," komentoval to pro Aktuálně.cz úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Obdobné případy hlásí i Bílina. Tam naopak podle místních lidí stojí za nákupy hlasů menší regionální sdružení. Hlasy  voličů byly podle svědků skupovány i v Jirkově a Kadani na Chomutovsku.

 

Právě se děje

Další zprávy