Ostudná kapitola historie začala osvobozením. Víme o ní málo

Jan Gazdík Jan Gazdík
9. 5. 2015 5:30
Už po poměrné krátké době bylo zřejmé, že Sověti z Československa odvlékají spousty lidí, kteří umírali za velmi podivných okolností.
Do sovětských gulagů se dostala řada Čechoslováků (ilustrační foto).
Do sovětských gulagů se dostala řada Čechoslováků (ilustrační foto). | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Osvobození od německých nacistů nepřineslo do Československa konec násilností a utrpení. Překotný spěch sovětské kontrarozvědky SMERŠ (Smrt špiónům) při organizovaných únosech Čechoslováků do koncentračních táborů na Sibiři, anebo do podzemních cel moskevské Ljubjanky (sídla KGB) bere i po sedmdesáti letech od konce druhé světové války dech.

I v Rudé armádě velmi obávaní agenti SMERŠ dorazili do Prahy už k večeru 9. května 1945. Tudíž ve stejný den, kdy jednotky 3. tankové armády generálplukovníka Rybalka a 4. tankové armády generálplukovníka Leljušenka dosáhly ve čtyři hodiny ráno okraje hlavního města.

A hned druhý den byl odstartován vražedný hon na nepohodlné rodilé Čechoslováky či ruské a ukrajinské emigranty.

"Jde o velmi tragickou, ostudnou a stále ještě nezmapovanou etapu naší historie," říká Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu, jenž se specializuje na zločiny komunismu.

I sedmdesát let po skončení druhé světové války jsou českým historikům známy spíše jednotlivé případy únosů Čechoslováků, ale nikoliv strategie, plány či zprávy sovětské kontrarozvědky. Historik Tomek si ale ani po tak dlouhé době, která uplynula od řádění SMERŠ v Československu, nedělá iluze, že by se moskevské archivy i kvůli napjatým vztahům Západu s Ruskem v dohledné době otevřely.

Ze stovek unesených se vrátily jen desítky lidí

I Tomkem zmíněné jednotlivé případy však vypovídají podle Jana Dvořáka z Ústavu pro studium zločinů komunismu o hrozivém množství unesených rodilých Čechoslováků či ruských a ukrajinských emigrantů s československým občanstvím.

"Jde zhruba o pět stovek odvlečených. Jejich seznam ale není ani zdaleka úplný, takže ho průběžně doplňujeme," vysvětluje Dvořák. Podle částečného soupisu se do vlasti ze sovětských lágrů vrátilo kolem šedesáti Čechoslováků. Mnohdy ale i po patnácti či více let od svého únosu.

Ostatní většinou zahynuli anebo po tak dlouhém odloučení od vlasti na dálném východě Sovětského svazu už dožili.

Nejedná se však podle Prokopa Tomka jen o hanbu Sovětského svazu, ale i československých úřadů, které mu v pátrání po jemu nepohodlných lidech pomáhaly a únosy tolerovaly.

"Po válce se samozřejmě účtovalo se zrádci a kolaboranty. Sověti ale likvidovali lidi, kteří utekli ještě z carského Ruska. Vesměs šlo o demokraty, kteří se zapojili do politického, ekonomického či vojenského života v Československu a měli také velké zásluhy v protinacistickém odboji. Jenomže se za to dočkali šílené odplaty v podobě odvlečení do sibiřských lágrů anebo vraždění v podzemí Ljubjanky. Jde o velkou a neodpustitelnou hanbu v chování československých úřadů, které šly sovětské SMERŠ na ruku," domnívá se Tomek.

Čím si nicméně vysvětlit tuto servilitu?

Možná revolučním nadšením z osvobození. Čechoslováci si mohli zpočátku v dobré víře myslet, že pomáhají Sovětům v boji proti jejich nepřátelům.

Přesto bylo už po poměrné krátké době zřejmé, že Sověti z Československa odvlékají spousty lidí, kteří umírali za velmi podivných okolností.

Už 11. května 1945 byl tak ze svého bytu odvlečen poslední diplomatický zástupce demokratického Ruska v Československu Vladimír Rafalskij. Ještě tentýž den měl spáchat v Dělostřelecké ulici sebevraždu.

O den později přišla řada na generála Sergeje Vojcechovského, člena odbojové organizace Obrana národa a významného prvorepublikového velitele. Důvodem k odvlečení měly být - stejně jako v případě stovek dalších - projevy kontrarevoluce v letech občanské války v Rusku (1917 - 1920).

"Stalin svým protivníkům nikdy neodpouštěl. Bývalého vrchního velitele bolševické armády a svého oponenta Lva Trockého tak nechal zavraždit agentem KGB až v Mexiku v roce 1940," vysvětluje pravděpodobné motivy msty sovětského diktátora historik Jan Dvořák.

Vocechovský, podobně jako stovky dalších lidí odvlečených SMERŠem z Československa, zemřel v sibiřském gulagu Ozerlag 7. 4. 1951. Jeho ostatky se údajně nacházejí v bezejmenném hrobě č. 4-36 na hřbitově u centrální nemocnice. To je jediné, co se zatím ví o konci skvělého vojáka, který bojoval za vznik Československa. O ostatní odvlečených se neví ani to.

Začátky pokřiveného vztahu k SSSR?

V době, kdy československé úřady - přes množící se občanské protesty - mlčely a nechaly SMERŠ  v jeho lovu na nepohodlné lidi řádit, se podle historiků pravděpodobně formoval náš podivný vztah k Sovětskému svazu: nastávala doba, kdy jakákoliv kritika této země byla tabu.

Prvním varováním mělo být však už chování Sovětů na podzim 1944 na Podkarpatské Rusi, která stále ještě patřila Československu. Sověti si tam dělali doslova co chtěli. Jen z tohoto území odvlekli zřejmě tisíce lidí. A reakce československé strany? Opět mlčení! Neudělala vůbec nic.

"Sovětský svaz byl zkrátka náš největší spojenec, opora proti Německu, největší přítel. A jakmile se přesto ozval kritický hlas, tak se Moskva u československé vlády postarala, aby se z kritiky stal nepřátelský akt. Úlohou státu je ovšem hájení práv svých občanů. Proto si ho také lidé stvořili, platí si ho a volí si jeho představitele. Jenomže pokud se oni tak nechovají, pozbývá stát na svém smyslu," připomíná Tomek.

Rádi se podle něj pouštíme do kritiky chování Čechů při odsunu sudetských Němců s tím, že šlo o prvopočátky totality. Únosy Čechoslováků až kamsi na Sibiř byly ale podle historika mnohem horší. Za nacisty se totiž táhla okupace, popravy a vraždy.

V případě řádění SMERŠe šlo ovšem o zcela nevinné lidi s velkými zásluhami o Československo (generály, vysokoškolské učitele, lékaře, významné technické odborníky či vlivné podnikatele), které se jim za jejich služby odvděčilo tím, že je nechalo umřít na Sibiři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

PSG bez Messiho vyhrál opět v nastavení

Fotbalisté Paris Saint-Germain v 7. kole francouzské ligy porazili poslední Mety 2:1. O výhře suverénního lídra tabulky rozhodl v páté minutě nastavení svou druhou trefou v zápase Ašraf Hakimí. Lyon, soupeř pražské Sparty ve skupině Evropské ligy, otočil zásluhou letních posil duel s Troyes a zvítězil 3:1.

Pařížský celek z aktivního vstupu do zápasu vytěžil brzký gól. Zakončení Maura Icardiho z 5. minuty vykopl z brankové čáry Matthieu Udol přímo k noze Hakimího, který trefil odkrytou branku a poslal PSG do vedení. Mety srovnaly v 39. minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Boubakar Kouyaté.

Favorizovaný celek, v jehož sestavě chyběl zraněný Lionel Messi, dlouho nemohl vstřelit rozhodující gól a zdálo se, že poprvé v ročníku ztratí. V nastaveném čase však kapitán Met Dylan Bronn dostal druhou žlutou kartu a PSG nabídnuté výhody využil. Hakimí si navedl balon na střed a střelou na zadní tyč rozhodl o těsné výhře.

Lyon výborně zvládl druhý poločas zápasu s Troyes a díky trefám letních posil z Premier League otočil z 0:1 na 3:1. Vyrovnání svým prvním gólem v novém působišti zařídil Xherdan Shaqiri a vítěznou branku vstřelil v 72. minutě obránce Emerson. Definitivní podobu výsledku dal tři minuty před koncem Lucas Paquetá.

Francouzská fotbalová liga - 7. kolo:

Lille - Remeš 2:1 (31. David, 43. André - 74. Flips z pen.), Monako - St. Etienne 3:1 (62. z pen. a 86. Ben Yedder, 28. Volland - 41. Bouanga), Montpellier - Bordeaux 3:3 (11. a 50. Germain, 71. Mollet - 19. Hwang I-čo, 30. J. E. Onana, 85. Kalu), Nantes - Brest 3:1 (27. Blas, 55. Chirivella, 58. K. Coulibaly - 67. Le Douaron), Rennes - Clermont 6:0 (55. a 57. Sulemana, 32. Martin, 36. Terrier, 64. Laborde, 77. Tait), Angers - Marseille 0:0, Lens - Štrasburk 0:1 (67. Ajorque), Lorient - Nice 1:0 (23. Monconduit), Lyon - Troyes 3:1 (48. Shaqiri, 72. Emerson, 89. Paquetá - 45. Chavalerin), Mety - Paris St. Germain 1:2 (39. Kouyaté - 5. a 90.+5 Hakimí).

Tabulka:

1. Paris St. Germain 7 7 0 0 20:7 21
2. Marseille 6 4 2 0 12:5 14
3. Angers 7 3 3 1 10:6 12
4. Lens 7 3 3 1 11:8 12
5. Lorient 7 3 3 1 8:7 12
6. Lyon 7 3 2 2 12:11 11
7. Nice 6 3 2 1 12:3 10
8. Nantes 7 3 1 3 10:7 10
9. Štrasburk 7 3 1 3 11:11 10
10. Montpellier 7 2 3 2 15:13 9
11. Clermont 7 2 3 2 10:16 9
12. Rennes 7 2 2 3 9:8 8
13. Monako 7 2 2 3 8:10 8
14. Lille 7 2 2 3 9:13 8
15. Remeš 7 1 4 2 7:8 7
16. Bordeaux 7 1 3 3 10:16 6
17. Troyes 7 1 2 4 7:11 5
18. Brest 7 0 4 3 8:14 4
19. St. Etienne 7 0 3 4 7:14 3
20. Mety 7 0 3 4 7:15 3

Poznámka: Nice byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Aktualizováno před 3 hodinami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy