Kdo dorazí první? Koncem války soupeřili velitelé mezi sebou

Jan Gazdík Jan Gazdík
4. 5. 2015 10:35
Před 70 lety začaly v Evropě "závody". Nacisté byli poraženi. A všichni chtěli být v hlavním městě anebo na hranicích své vlasti při jejím osvobozování první.
Tank T-34/85 z 5. gardového tankového sboru 6. gardové tankové armády v Praze U Hybernů, odpoledne 9. května.
Tank T-34/85 z 5. gardového tankového sboru 6. gardové tankové armády v Praze U Hybernů, odpoledne 9. května. | Foto: Vojenský historický ústav Praha

Praha - Absurdní, šílené... lidsky nicméně pochopitelné. Tak komentují psychologové i historici "závody" na sklonku druhé světové války.

Závodili téměř všichni: vojevůdci, velitelé armád i pluků, až po posledního pěšáka či tankistu. 

Všichni chtěli být v hlavním městě anebo na hranicích své vlasti při jejím osvobozování první. Když už to nemohla být Paříž, Řím anebo Praha, tak alespoň jiné větší či rodné město.

Medaile nahradilo zadostiučinění z definitivní porážky nacistů anebo touha zapsat se do dějin. Generálové přitom - často bezohledně - riskovali životy svých vojáků. Třebaže si na konci celosvětového konfliktu před 70 lety většina z nich nepřála nic jiného, než aby přežili.

"Paradoxně i válka je v lidech schopna vyvolat prestižní soutěžení či závody mezi armádami, generály, ale i řadovými vojáky. A má to až překvapivě hodně podob," konstatuje Jindřich Marek z Vojenského historického ústavu.

Zběsilá jízda na pomoc Praze

Málo známá je například zběsilá jízda party tankistů československého armádního sboru z Moravy do povstalecké Prahy, jejíž rozhlas volal o pomoc.

"Z Olomouce jsme vyrazili po hradecké silnici místy až sedmdesátikilometrovou rychlostí. Ať to stojí, co to stojí. Až se nám z toho třením pálily na pojezdových kolech gumy, takže jsme je museli chladit vodou," vzpomíná na snahu být v Praze mezi prvními tehdejší velitel tanku Karel Šerák.

Se třemi tanky (věžová čísla 603, 843, 040) dorazil nakonec do Prahy sice až 10. května, zato se s nimi vyšplhal až k Pražskému hradu. Tohle prvenství už Vladimíru Benešovi, Karlu Šerákovi, Alexeji Hrochovi, Valeriánu Klabanovi, Vasilu Koberjovi či Vasilu Grigovi (většinou volyňští Češi) nikdo nevezme. A Karel Šerák je na něj dodnes patřičně hrdý.

Válka a sport mají mimochodem podle psychologa Daniela Štrobla mnoho společného. Sportovní klání lidem v dobách míru navíc války leckdy v historii nahrazovalo.

"V lidech - a zvláště v mužské populaci - je geneticky zakódována soutěživost. Snaha toho druhého přeprat, zvítězit nad ním. A když je ve válce protivník - v tomto případě nacisté - už poražen či utíká, začínají nové a jiné závody o to, kdo dříve osvobodí to či ono město, kdo první dorazí na Pražský hrad. Jen s tím rozdílem, že vojáci spojeneckých jednotek po sobě při této soutěži či předhánění nestřílí," dodává Štrobl.

Praha - mytická meta

Válečné závodění v roce 1945 bylo podle historika Marka založeno na docela obyčejných lidských věcech. "Lidé měli války až po krk. Přáli si jediné: její konec, aby ji přežili a aby si několikaleté nezměrné bojové strádání vynahradili a příjezd do hlavního města náležitě užili. Navíc je velitelé už od bojů na Dukle neustále pobízeli: Praha, Praha...," upozorňuje.

"Praha se tak i pro Čechoslováky prvního armádního sboru stala až mytickou metou. A když do té Prahy nakonec - byť s malým zpožděním - dojeli a promluvili navíc česky či slovensky, tak nadšení lidí nebralo konce. Tohle musela být pro osádky tří československých tanků vrcholná odměna. Možná si dnes ani neumíme představit, jak euforické a emotivní chvíle to tehdy byly," domnívá se historik.

A dodává: "Je to hezké, citové a lidské..."

O málo vídaných emocích spojených s koncem druhé světové války svědčí ostatně i slzy Čechoslováků z londýnské radiové ústředny, kteří se mačkali kolem vysílačky, když přijímali zprávy parašutisty Jaroslava Klemeše (paraskupina Platinum-Pewter) z povstalecké Prahy.

Ješitný Montgomery

Soutěžení však mělo i negativní dopady. Projevily se například při největší výsadkové operaci druhé světové války Market Garden u nizozemského Arhemu, kterou si u spojenců prosadil britský generál Bernard Montgomery. Jen proto, aby se proslavil jako geniální vojevůdce.

Ignoroval přitom varování zpravodajců, že v místě výsadku jsou silné tankové jednotky SS. Na maršálovy ambice tak doplatily životem tisíce spojeneckých parašutistů.

Operace navíc válku nezkrátila, nýbrž svým krachem prodloužila.

Navíc - nebýt Montgomeryho, tak by americký generál George Patton dost možná osvobodil půlku Československa. Když totiž Pattonovy jednotky před sebou hnaly nacisty, nadřízení ho zastavili, protože pohonnými hmotami byl přednostně zásobován právě spojenecký generál Montgomery.

Řevnivost sovětských generálů, kterou cíleně vyvolával diktátor Stalin, by pak vydala na samostatnou studii.

Fáma o bojující Marii v kroji

Sověti se například v závodech, kdo dorazí do Prahy první, podráželi i mezi sebou. Když totiž jejich politické orgány zjistily, že redaktor Komsomolské pravdy kapitán Sergej Krušinskij jede s prvosledovými tankovými jednotkami z Berlína do Prahy a bude tam zřejmě jako první sovětský válečný korespondent, rozpoutaly se hotové manévry, aby ještě před Krušinským vysadili v hlavním městě Československa redaktora tiskového orgánu Komunistické strany Sovětského svazu - deníku Pravda - spisovatele plukovníka Borise Polevého.

K dispozici dostal i letoun s pilotem, s nímž přistál jako první sovětský korespondent na jednom z pražských fotbalových hřišť.

"Polevoj z toho ovšem sepsal nepravdivou frašku. Sotva prý vylezl z letounu, tak ho v první pražské ulici přivítala v českém národním kroji spisovatelka Marie Majerová. Scházel tam už jen chleba se solí, kterým by ho přivítala. Při tom závodění se tudíž propagandistům od huby doslova prášilo," dává Marek k dobrému humornější historku z konce druhé světové války v hlavním městě Československa.

V džípu ovšem do Prahy spěchali i dva židovští korespondenti v amerických uniformách: Levi Meyer a Eric Schwab.

Meyer chtěl mít exkluzivní reportáž z osvobozené Prahy. Fotografa Schwaba ale do Čech hnal zcela jiný motiv: maminku měl uvězněnou v Terezíně.

"A představte si, že oni do toho Terezína kolem 12. května skutečně dojeli a Schwab tam svou maminku našel. Nikdo by takovou story nevymyslel lépe," líčí historik Jindřich Marek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

AC Milán vyhrál v Parmě navzdory vyloučení Ibrahimovice

Fotbalisté AC Milán zvítězili v italské lize 3:1 na hřišti Parmy, přestože hráli od 60. minuty bez vyloučeného útočníka Zlatana Ibrahimovice. O čtvrté venkovní výhře v řadě rozhodli dvěma brankami v prvním poločase.

Hvězdný Ibrahimovic se v lize podruhé za sebou neprosadil, to ale "Rossoneri" mrzet nemuselo. Švédského kanonýra střelecky zastoupili Ante Rebič a Franck Kessié, Ibrahimovic si alespoň připsal asistenci na úvodní branku. Kessié dal desátý gól v aktuálním ročníku Serie A, což se v této fázi sezony naposledy ze záložníků AC Milán povedlo Brazilci Kaká v sezoně 2008/09.

V 60. minutě dostal Ibrahimovic červenou kartu za nesportovní chování v přerušené hře po diskuzi s rozhodčím. Záhy snížil Riccardo Gagliolo, favorit už ale v oslabení výhru udržel. V nastavení navíc přidal pojistku střídající Rafael Leao.

AC Milán má jistotu, že i po odehrání kompletního programu 30. kola zůstane na druhé příčce. Na městského rivala Inter ztrácí osm bodů, má ale o jeden odehraný zápas více. Parma je předposlední.

Na chvostu tabulky je nadále Crotone, které přišlo v závěru o body na hřišti Spezie. Crotone ještě v 89. minutě vedlo 2:1, po trefách Maggioreho a Erliče ale nakonec prohrálo 2:3.

Italská fotbalová liga - 30. kolo:

Spezia - Crotone 3:2 (63. Verde, 90. Maggiore, 90.+2 Erlič - 40. Djidji, 78. Simy), Parma - AC Milán 1:3 (66. Gagliolo - 8. Rebič, 44. Kessié, 90.+4 Leao), Udine - FC Turín 0:1 (61. Belotti z pen.).

Tabulka:

1. Inter Milán 29 22 5 2 68:27 71
2. AC Milán 30 19 6 5 57:35 63
3. Juventus Turín 29 17 8 4 58:26 59
4. Bergamo 29 17 7 5 68:36 58
5. Neapol 29 18 2 9 63:34 56
6. Lazio Řím 28 16 4 8 45:38 52
7. AS Řím 29 15 6 8 53:44 51
8. Hellas Verona 29 11 8 10 38:34 41
9. Sassuolo 29 10 10 9 48:48 40
10. Sampdoria Janov 29 10 6 13 39:43 36
11. Boloňa 29 9 7 13 39:45 34
12. Udine 30 8 9 13 32:40 33
13. FC Janov 29 7 11 11 31:41 32
14. Spezia 30 8 8 14 40:55 32
15. Fiorentina 29 7 9 13 36:46 30
16. Benevento 29 7 9 13 30:54 30
17. FC Turín 29 5 12 12 42:52 27
18. Cagliari 29 5 7 17 31:50 22
19. Parma 30 3 11 16 29:59 20
20. Crotone 30 4 3 23 37:77 15
Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy