"Nacisté mě nedostali, naši ano." Poslední výsadkář vzpomíná

Jan Gazdík Jan Gazdík
4. 3. 2015 10:16
Před 70 lety seskočil do nacisty okupované vlasti Jaroslav Klemeš. Poslední žijící výsadkář, člen skupiny Platinum-Pewter. Nacistům unikl, komunisté ho uvěznili.
Jaroslav Klemeš na současné fotografii se svým kamarádem z brigády rychlého nasazení Milošem Prášilem (vlevo).
Jaroslav Klemeš na současné fotografii se svým kamarádem z brigády rychlého nasazení Milošem Prášilem (vlevo). | Foto: Archiv Jaroslava Klemeše

Praha - Parašutisté skupiny Platinum-Pewter toho měli v únoru 1945 doslova plné zuby. Dvakrát se pokusili o výsadek v nacisty obsazené vlasti - a pokaždé se vrátili na domovské letiště.

Poprvé kvůli mlze, takže je posádka letounu nebyla schopna vysadit v místě, kde už je očekávali čeští odbojáři. Podruhé se nedaleko Vídně otočili kvůli protiletecké palbě, která jim v trupu a motorech dopravního letounu Halifax udělala pěkných pár děr.

Jaroslav Klemeš, radiotelegrafista skupiny Platinum-Pewter a poslední žijící parašutista, byl před 70 lety jedním z těch, co v letadle seděli. "Vybuchující šrapnely s námi tenkrát u Vídně házely ze strany na stranu, já jen bezmocně koukal z okénka letounu na tu palbu všude kolem a pomalu se loučil s životem," vzpomíná Klemeš v rozhovoru s Aktuálně.cz.

Foto: Thinkstock, Jiří Kropáček

"Lojza Vyhňák tehdy zaklel: 'My tam snad, kruci, nikdy nedoletíme. Pořád se jen večer v Campo Cassale loučíme, abychom se v pět ráno zase vrátili na letiště.' Lojza měl totiž doma na Moravě děvče," vysvětluje.

Výsadek se podařil až napotřetí - v noci z 16. na 17. února 1945. Vynervovaná a vystresovaná čtveřice Jaromír Nechanský (velitel), Alois Vyhňák, Jaroslav Pešán a Jaroslav Klemeš tehdy prospala celou cestu až nad Nasavrky v Železných horách.

"Celou dobu jsme spali na podlaze Halifaxu jako dudci. Byli jsme už z toho kolotoče marných příprav na vysazení celí otupělí. Když nás tedy polská posádka letounu budila, ujišťovala velitele Nechanského, že nás tentokrát shodí 'na mietr přesně'. My se tomu ale jen hořce smáli, protože se nejednou stalo, že rozptýlená skupina se po seskoku ani nesešla... anebo se hledala celé hodiny," říká dnes třiadevadesátiletý válečný veterán.

Čtrnáct tun shozených zbraní, munice a výbušnin

Letcům 301. polské perutě Royal Air Force (RAF) to tentokrát dokonale vyšlo.

Rozespalé parašutisty probral až proud ledového vzduchu, když jeden z Poláků otevřel poklop v podlaze, jímž měli Češi vyskočit. "Najednou mi v hlavě bleskla absurdní myšlenka: takže oni to myslí doopravdy!" líčí pocity třiadvacetiletého muže, který šel poprvé do ostré akce, o 70 let později Jaroslav Klemeš.

Ještě na letišti v Campo Cassale se Češi s polskými piloty dohodli, že je tentokrát vysadí jinak než obvykle: nejprve první dva a ti pak dají ze země vracejícímu se letounu baterkou signál, aby na stejné místo shodil i druhou dvojici. "Nechtěli jsme hned zpočátku riskovat rozdělení," komentuje Klemeš neobvyklý způsob výsadku v týlu nacistů.

Platinum-Pewter pak patřila k nejúspěšnějším paraskupinám: s pomocí radiomajáku a domácího odboje zorganizovala shoz 70 kontejnerů zbraní, munice a výbušnin o celkové váze 14 tun.

Její radiostanice Anna navíc odeslala jen v době Pražského povstání na 130 důležitých radiodepeší zpravodajského charakteru. "Někdy nám při těchto shozech zbraní pomáhalo až několik desítek lidí. Pomoc domácímu odboji a udržování kontaktu s Londýnem byly nejdůležitějším posláním naší mise," vzpomíná veterán.

V dubnu 1945 se pak skupina rozdělila: Nechanský s Klemešem se přesunuli do Prahy, aby byli k dispozici České národní radě, zatímco Vyhňák s Pešánem zůstali na Vysočině, kde se zapojili do odbojových akcí Rady tří. Do detailů svého podílu na boji proti nacistům se ale Klemeš nechce pouštět. Pouliční přestřelku s gestapem nevyjímaje. "Ať je to jak chce, ve válce jde vždy o zabíjení lidí. A na tom já nevidím nic zajímavého... Nemám proto důvod se k tomu vracet," omlouvá se.

K dobru však dává jiné drama: Cestou z Vysočiny do Prahy je u tehdejšího Německého (dnes Havlíčkova) Brodu zastavila po zuby ozbrojená a početná hlídka wehrmachtu. Klemeš seděl v automobilu na své vysílačce a Nechanský zase na naváděcím radiomajáku EUREKA.

"Pokud by nás vytáhli z auta, bylo by jim hned jasné, co jsme zač. Neměli bychom šanci. V podpažních pouzdrech jsme měli jen pistole. Proti takové přesile bychom s nimi nic nezmohli, neprostříleli bychom se. S Nechanským jsme proto při nekonečné kontrole dokladů po sobě už celí zpocení pokukovali a v rukou nám cukalo - to ano. Nakonec ale ti vojáci přece jen mávli na našeho řidiče, aby nezdržoval a pokračoval v jízdě," líčí Jaroslav Klemeš.

Horší než doba války

Jako vojenský velitel Pražského povstání je v historické literatuře uváděn legionářský generál Karel Kutlvašr. Podle experta na druhoválečná léta Jaroslava Čvančary jím však fakticky byl kapitán Nechanský se svou pravou rukou - radiotelegrafistou Klemešem.

Po komunistickém převratu se však režim oběma parašutistům "odvděčil" po svém. Nechanský byl popraven, Klemeše degradovali z nadporučíka na vojína a poslali na dva roky do kriminálu, další rok strávil v táboře nucených prací.

A to měl ještě velké štěstí. Na Nechanského likvidaci měla podle badatele Čvančary i dostupných archivních materiálů zájem Moskva. Sověti ho totiž vinili, že přijetím kapitulace německých jednotek, ale i spoluprací s Ruskou osvobozeneckou armádou (takzvanými vlasovci) umožnil spolu s dalšími členy České národní rady odchod půl milionu německých vojáků do amerického zajetí.

Podle vykonstruovaného obvinění tím měl posílit nepřítele, za něhož Moskva Američany považovala, a to už krátce po válce. "Právě tahle údajná 'zrada' Nechanskému s Klemešem nejvíce přitížila," míní Čvančara.

Nejtěžší a nejnebezpečnější chvíle tudíž Jaroslav Klemeš neprožíval, když ho pronásledovalo gestapo, nýbrž komunistická tajná policie StB. "To byla nejhorší část mého života - výslechy a věznění v pověstném 'domečku' na Hradčanech. Pořád jsme si s kamarády říkali: Tak nacisté nás nedostali a naši lidé nás vězní. Co jsme provedli? Bylo snad naší vinou, že jsme chtěli pomoci okupované republice? S důstojníky wehrmachtu anebo i gestapáky jsme se pak potkávali v kriminále - nic horšího a pokořujícího jsem pak už nezažil."

Svého velitele Nechanského uviděl Klemeš naposled nedlouho před jeho popravou, když se míjeli na chodbě hradčanského "domečku".

"Jirko, tady Klem," zvolal na něj.

"Jardo, co tu děláš?" stačil se jej Nechanský zeptat dřív, než ho umlčeli a odvedli bachaři.

"Komunisté z nás udělali ty největší škůdce národa a vyvrhele. Zlikvidovali, pozavírali či zničili životy mnoha mým kamarádům. Tohle se nedá zapomenout, ale celý život v nenávisti žít nemůžete. Zničilo by vás to," říká dnes Jaroslav Klemeš.

Stanislav Zuvač z paraskupiny Potash léta perzekuce západních parašutistů, které i v případě Jaroslava Klemeše trvaly až do pádu komunismu, vystihl při svém výslechu na úřadovně StB přesně: "Tato doba je horší než doba války," tvrdil.

Když se Klemeš po dvou letech kriminálu a ročním pobytu v táboru nucených prací ocitl na svobodě, nenašla se pro něj jiná práce než u krumpáče. To se psal rok 1953.

"Ta doba pro ně opravdu byla horší než doba války," souhlasí Jiří Plachý z Vojenského historického ústavu.

Afghánistán 2007

Na kamaráda Jaroslava Klemeše vzpomínal v roce 2007 v Afghánistánu i jiný - a mnohem mladší - výsadkář Miloš Prášil. Jen myšlenky na něj a na rodinu ho tehdy zmrzlého, polonahého, se zlomenou hrudní kostí, přeraženou čelistí a s téměř utrženou nohou v koleni držely při životě.

Celý den a noc tenkrát bojoval na kameni uprostřed horské řeky s halucinacemi a mikrospánkem. "Celou tu dobu jsem myslel na Jardu Klemeše. Proti tomu, co on vytrpěl za druhé světové války, a zejména po ní, se mi vlastně na tom kameni dařilo ještě docela dobře," řekl před časem Aktuálně.cz.

"Víte,... ta myšlenka, že českoslovenští parašutisté, kteří zlikvidovali Reinharda Heydricha, bojovali v obklíčení až do posledního dechu, byli pronásledováni, mučeni a popravováni - a přesto to většina z nich nevzdala - mi dávala v té ledové řece ohromnou sílu. Říkal jsem si, že alespoň část z toho, co vydrželi oni, přece musím zvládnout taky," objasňuje vrchní praporčík elitní brigády rychlého nasazení důvody, proč ho ani těžká zranění v Afghánistánu nezlomila.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Policisté odhalili rozsáhlý gang drogových dealerů, obvinili 60 lidí

Čeští kriminalisté ve spolupráci s americkými a australskými policisty odhalili organizovanou skupinu obchodníků s kokainem a heroinem. Kurýři podle policistů přepravili řádově stovky kilogramů drog, působili na čtyřech kontinentech. Jen v Česku zatím policie obvinila 60 lidí, kterým hrozí vězení v délce deset až 18 let, informovala v tiskové zprávě mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

V čele skupiny stáli tři hlavní organizátoři, kteří si najímali kurýry na území České republiky, a to nejčastěji mezi lidmi s nižšími příjmy či dluhy. Skupina přepravovala nelegální drogy do Austrálie, kde je prodejní cena těchto látek mnohonásobně vyšší, a převoz zásilek tak generoval vysoký zisk, uvedla mluvčí.

V rámci mezinárodní akce nazvané VOMBAT bylo v Česku doposud zahájeno trestní stíhání proti 60 lidem. Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích. Vyšetřování podle Kudláčkové dále pokračuje a policisté předpokládají, že zadrží a obviní ještě další osoby, zejména z řad organizátorů, případně rozšíří trestní stíhání již obviněných osob.

před 46 minutami

Dallas vyhrál duel NBA v Mexiku, proti Detroitu opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu vyhráli čtvrteční duel NBA v Mexiku a při vítězství nad Detroitem 122:111 se opět činil zejména Luka Dončič. Hvězdný Slovinec nastřílel 41 bodů, doskočil 12 míčů a přidal 11 asistencí a zaznamenal osmý triple double v sezoně.

Dvacetiletý rozehrávač dosáhl dvouciferných čísel ve třech základních statistikách už posedmé v kariéře na cizí palubovce, což se před dovršením 22 let ještě nikomu nepodařilo. Slavní Magic Johnson a LeBron James odehráli svého času takových zápasů šest. Jako nejmladší hráč v historii také Dončič nashromáždil už druhý triple double se čtyřicetibodovým výkonem v sezoně.

"Neustále se zlepšujeme. Já, Kristaps (Porzingis), který nehrál skoro dva roky, celý tým. Věřte, že budeme ještě lepší," prohlásil tahoun Mavericks. "Luka začíná dělat ze skvělých výkonů rutinu. Jsem za něj moc rád, ale hlavně mě těší, že nikdy nezapomíná na spoluhráče," přidal trenér Rick Carlisle.

Slovinskému reprezentantovi sekundoval Seth Curry, který nastřílel 30 bodů z pozice náhradníka. Porzingis přidal 20 bodů a osm doskoků. Nejlepším hráčem Pistons byl s 23 body a 15 doskoky Andre Drummond.

Mexiko hostilo od roku 1992 už 29. utkání NBA, což dělá ze souseda USA zemi s největším počtem duelů mimo území samotných Spojených států. Třicátý zápas se odehraje v sobotu, kdy se opět v Mexico City představí San Antonio a Phoenix.

Výsledky NBA:

Boston - Philadelphia 109:115, Denver - Portland 114:99, Detroit - Dallas 111:122, San Antonio - Cleveland 109:117 po prodl.

před 1 hodinou

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy