Praha/Brusel - Evropskému systému obchodování s povolenkami oxidu uhličitého - jednomu z hlavních nástrojů Bruselu na snižování skleníkových plynů - hrozí krach.
Polsko a Estonsko uspěly v precedenčním soudním sporu s Evropskou komisí o množství vypouštěných skleníkových emisí. Soud konstatoval, že Brusel překročil své pravomoci, když stanovil, kolik oxidu uhličitého mohou země vypustit do ovzduší.
Oba státy zažalovaly Evropskou komisi poté, co jim snížila množství skleníkových plánů, které smí jejich elektrárny, chemičky a další podniky vypustit.
"Tím, že komise ve svých revizích národních alokačních plánů stanovila strop na emisní povolenky, které mají být přiděleny, překročila své pravomoci," citovala ČTK rozsudek soudu.
Česko také žaluje Brusel
Obdobnou žalobu podalo v roce 2007 i Česko, protože mu Brusel přidělil o zhruba 15 procent povolenek méně, než Praha požadovala.
Českou stížnost porota ovšem ještě neprojednala. Ani rozhodnutí v případech Polska a Estonska nemusí být definitivní, protože Brusel se může odvolat k Evropskému soudnímu dvoru.
"Pokud by se Evropská komise proti rozhodnutí neodvolala nebo ho soud po odvolání potvrdil, mělo by to závažné důsledky pro fungování evropského systému obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů," konstatoval první náměstek českého ministra životního prostředí Jan Dusík.
Počkáme, jak to dopadne
Exministr Martin Bursík se přitom marně snažil přesvědčit vládu, aby žalobu na Evropskou komisi nepodávala. I jeho nástupce Ladislav Miko ji chtěl stáhnout, ale dosud se nedohodl s ministerstvem průmyslu, které žalobu iniciovalo.
"S předložením návrhu na stažení žaloby proti počkáme až do konečného a pravomocného rozhodnutí," konstatoval náměstek Dusík.
Spor o emisní povolenky se vztahuje na roky 2008 až 2012, kdy Brusel stanoví jednotlivým členským státům, kolik skleníkových plynů mohou vypustit. Pokud se jim pak povolenek nedostává, musí si je elektrárny a další podniky koupit od firem, kterým naopak povolenky přebývají.
"Na pravidla, platná po roce 2012 by však dnešní rozsudek neměl mít žádný vliv, protože jsou určena novou legislativou, energeticko-klimatickým balíčkem, který přijaly všechny členské státy sedmadvacítky. Také mezinárodní vyjednávání o závazcích z budoucí klimatické dohody, která mají vyvrcholit v prosinci 2009 v Kodani, se týkají až období od roku 2013," dodal náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík.