"Univerzita se dále zavazuje, že s ohledem na prestiž, se kterou je spolupráce s univerzitou spojená, každou potenciální spolupráci individuálně posoudí. Spolupráce se subjektem nesmí ohrožovat nezávislost a dobré jméno univerzity," stojí mimo jiné v dokumentu Obecná kritéria Univerzity Karlovy pro sponzorskou a partnerskou spolupráci, jejž má Aktuálně.cz k dispozici.
Dokument je s dalším navazujícím materiálem výstupem z pracovní skupiny, již loni v říjnu zřídil akademický senát univerzity. O jejím ustavení rozhodl po prudké reakci části akademiků na uzavření partnerství s firmou Home Credit, která nabízí spotřební půjčky a expanduje hlavně v Číně. Vysoká škola od ní měla inkasovat během tří let celkem 1,5 milionu korun. Po vzrušené diskusi na univerzitní půdě o smyslu takového spojení firma od kontraktu ustoupila.
Původní dohoda ukázala na slabinu, kterou univerzita v tomto ohledu trpí. Schází jí systém kontroly pro přijímání sponzorských darů. Úlohou skupiny bylo takové regule navrhnout. "Naší hlavní snahou bylo zabránit poškození dobrého jména univerzity a zásahům do svobody bádání. Nejdůležitější bylo, aby nemohlo docházet k ovlivňování tvůrčí činnosti," přiblížil Aktuálně.cz hlavní motiv snažení skupiny její člen Jan Pačes z přírodovědecké fakulty.
Skupina zasedla čtyřikrát, naposledy se její členové potkali 7. ledna. Hlavní úkol splnila. V prvním materiálu stanovila kritéria pro spolupráci univerzity se sponzory a partnery. Druhý dokument navrhuje vytvoření komplexního řádu, jenž by regule uvedl do praxe. Členem skupiny je třeba respektovaný akademik Jiří Přibáň z Univerzity v Cardiffu, prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka nebo člen kolegia rektora Michal Zima.
Skupina navrhla zřídit nadační fond univerzity
"Mělo by se to promítnout do nastavení procesů, podle kterých se bude spolupráce s partnerem či sponzorem projednávat, jaký orgán univerzity se tím bude zabývat a jaká práva a povinnosti má v takovém případě sponzor a univerzita," popsala Aktuálně.cz smysl práce skupiny její členka Kateřina Kňapová z filozofické fakulty. Univerzita podle ní potřebuje na poli přijímání darů a vyhledávání nových finančních zdrojů profesionalizaci.
V rámci prvního dokumentu navrhla skupina sedm regulí, jimiž by se měla univerzita řídit. Jednou z nich je, že partnerství má být v souladu s hodnotami univerzity. Podle skupiny se vysoká škola musí také zdržet spolupráce s politickými stranami a hnutími. Současně má požadovat od partnera záruky, že jeho aktivity "nejsou spojeny s aktivitami spojenými s násilím nebo potlačováním lidských práv a svobod".
Žádné potlačování práv, odsouzení a politické strany
"Nepřekročitelným základem všech forem takové spolupráce a sponzorství musí být akademická svoboda zaručující nezávislou, nestrannou a kritickou vědeckou činnost, která nesmí být jakkoliv omezena či ovlivněna komerčními, politickými ani ideologickými zájmy sponzorů nebo partnerů," stojí v preambuli dokumentu, jenž určuje sedm základních principů Univerzity Karlovy pro partnerskou spolupráci s komerčními subjekty.
Přinášíme vybrané z nich:
- Univerzita podporuje spolupráci se subjekty za předpokladu, že je tato spolupráce v souladu s jejími hodnotami, strategickými cíli a finančními potřebami.
- Univerzita bude požadovat od subjektu, se kterým navazuje spolupráci, včetně finančního plnění, záruky, že jeho finanční prostředky jsou transparentní s jasně doložitelným původem, nepocházejí z protizákonné činnosti a že činnosti subjektu nejsou spojeny s aktivitami spojenými s násilím nebo potlačování lidských práv a svobod.
- Univerzita nebude spolupracovat se subjektem, který byl za dobu posledních pěti let pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin nebo vede právní spor s univerzitou.
- Univerzita klade důraz na transparentní majetkovou strukturu subjektů, se kterými navazuje spolupráci.
Druhý dokument doporučuje konkrétní kroky, které by vedly k vytvoření souhrnného systému pro vyhledávání, příjímání a správu nových finančních zdrojů. Skupina navrhuje, aby univerzita pro jeho vytvoření zahájila konzultace na téma fundraisingu s neziskovými organizacemi i vlastními fakultami. Také žádá vytvoření minimálních standardů pro podobu sponzorské smlouvy. Jedním z podnětů je i zřízení nadačního fondu univerzity.
"Fond by sloužil k tomu, když bude chtít sponzor darovat peníze univerzitě, ale nebude žádat jejich využití na něco konkrétního. Univerzita s penězi naloží, jak uzná za vhodné," vysvětlila význam fondu Kňapová. Fond by podléhal správnímu orgánu, kde by zasedli zaměstnanci, studenti i významní absolventi. "Dárce bude mít jistotu, že s penězi bude dobře naloženo. Univerzita zase bude mít jistotu, že dárce neovlivňuje její tvůrčí činnost," dodal Pačes.
Nebudeme se navzájem kritizovat
Skupina ve svých návrzích vycházela z příkladů v zahraničí. Studovala fundraisingové strategie evropských i světových univerzit, v tomto ohledu díky své praxi a kontaktům sehrál důležitou roli Jiří Přibáň. Závěrečné návrhy skupiny obdržel uplynulý pátek akademický senát, materiál vzal na vědomí. Předseda senátu František Zahálka ho pak v pondělí předložil kolegiu rektora.
"Vedení UK s dokumenty souzní a považuje je za podnětné, materiál bude projednán vedením univerzity, vedením fakult a odpovídajícími pracovními komisemi senátu," sdělil Aktuálně.cz mluvčí univerzity Václav Hájek k ukončení hlavních aktivit pracovní skupiny, na což upozornil Deník N. Doplnění návrhů, jejich začleňování do univerzitních regulí a vznik profesionálního útvaru pro fundraising by mohly podle člena komise Pačese trvat několik měsíců.
Rektor Zima podepsal partnerskou smlouvu s Home Creditem loni v září. Učinil tak bez vědomí akademického senátu, obě strany o uzavření dohody informovaly až o několik dní později. Home Credit se na základě kontraktu měl stát na tři roky hlavním partnerem univerzity, nejstarší vysoká škola u nás za to měla inkasovat 1,5 milionu korun. Krátce po zveřejnění smlouvy se ale kriticky ozvala část akademické obce univerzity.
Kritikům vadilo, že těžiště byznysu má Home Credit v komunistické Číně. Zpochybňovali také sociální odpovědnost firmy. Nesouhlas vyvolala smlouva i pasáží, podle níž se obě strany zdrží všeho, co "by mohlo poškodit dobré jméno a pověst stran". Mnozí v tom viděli hrozbu pro svobodné bádání. Home Credit 10. října oznámil odstoupení od kontraktu. "Nechceme být nadále vtahováni do iracionálních debat o smyslu naší spolupráce," vysvětlil mluvčí firmy Milan Tománek.