Reakci na smlouvu UK s Home Creditem jsem neodhadl, omluvil se rektor Zima

Radek Dragoun Radek Dragoun
Aktualizováno 18. 10. 2019 14:59
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se na zasedání akademického senátu omluvil za to, že neodhadl reakci, která vznikla kvůli smlouvě se společností Home Credit. Senátoři rovněž diskutovali o petici "UK etická", pod kterou se podepsalo více než 600 signatářů z řad zaměstnanců univerzity, jejích absolventů a studentů a která požadovala odvolání rektora.
Rektor UK Tomáš Zima.
Rektor UK Tomáš Zima. | Foto: Archiv UK

Studenti v recesistických oblecích rozdávali před pátečním jednáním Akademického senátu Univerzity Karlovy nanuky a žádali konec zimy a příchod léta, v narážce na rektorovo příjmení. O takovém řešení však nakonec senátoři během debaty neuvažovali, přestože podepsání smlouvy s Home Creditem řada z nich kritizovala.

To, že to byl chybný krok, nakonec uznal i sám rektor. "Omlouvám se za to, že jsem neodhadl reakci, která proti smlouvě vznikla," řekl Zima s tím, že ji podepisoval v dobré víře. K uzavření smlouvy se rozhodl poté, co se podíval na dva nezávislé zdroje, které chování Home Creditu při poskytování úvěrů nehodnotí nikterak závadně, vysvětlil rektor.

"Smlouvu jsem uzavíral v dobré víře, protože víte sami, že je potřeba získávat zdroje na aktivity, které nelze hradit z jiných prostředků. Moje motivace byla podpora těchto činností," řekl Zima.

Součástí smlouvy se společností, která patří do skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, bylo i ustanovení, že obě strany se zdrží kroků, které by mohly poškodit jejich dobré jméno.

Zima na jednání prohlásil, že se ho dotklo, že někteří kritici prohlašovali, že smlouva může omezovat akademická práva a svobody. "To je věc pro mě klíčová a rozhodující a hned jsem se veřejně vyjádřil, že jakýkoli partner a kdokoli nesmí akademická práva a svobody na naší univerzitě ani jinde omezovat," řekl Zima.

Klausův institut dostává od PPF násobně víc, upozornil profesor

Profesor Jan Černý z Přírodovědecké fakulty rovněž kritizoval výši finančního příspěvku, který měla smlouva univerzitě přinést. Během tří let měla dostat celkem 1,5 milionu korun, tedy půl milionu ročně. Univerzita má přitom roční rozpočet přes 11 miliard.

"Institut Václava Klause dostává každý rok od PPF 10 milionů korun. To je pro šest lidí, u kterých vlastně ani nevíme, co tam dělají," řekl Černý a připomněl, že společnost Petra Kellnera je každoročním sponzorem institutu bývalého prezidenta.

"My nejsme fotbalové kluby, které mají nějaké vazby na někoho či pro někoho," reagoval Zima. Prohlásil, že i ty největší společnosti českým vysokým školám prostě vyšší peníze nedávají. Stotisícové dary pro Univerzitu Karlovu jsou podle něj jen ojedinělé.

Akademický senát nakonec jednomyslně přijal usnesení, že postup při uzavření smlouvy byl nešťastný. Vyjádřil také nesouhlas s komunikací těchto záležitostí ze strany rektora s ostatními orgány univerzity a s vedením fakult. Do budoucna pak požaduje nastavení transparentních postupů při uzavírání strategických partnerství a spoluprací s externími subjekty. Usnesení senát přijal 53 hlasy, nikdo se nezdržel hlasování ani nebyl proti. 

Výstupy pracovní skupiny senát požaduje nejpozději do zasedání 24. ledna 2020. Místo v pracovní skupině podle Zimy už přijal Jiří Přibáň z britské univerzity v Cardiffu, který UK také za smlouvu kritizoval a vzdal se členství v Čestné radě absolventů.

Mojí prioritou je Univerzita Karlova, říká Zima

Rektor se také vyjádřil ke spekulacím, které se v souvislosti s jeho chováním objevily. Podle některých si tím chystá půdu pro své budoucí politické ambice. Zima prohlásil, že se na něj v minulosti obraceli lidé, jestli by se nechtěl ucházet o post pražského primátora nebo senátora, vždy ale odmítl. "Mojí prioritou je Univerzita Karlova," řekl Zima.

Bouřlivější diskuse se tak vedla až poté, co Černý navrhl, aby Zima vzhledem ke své angažovanosti ve Svazu socialistické mládeže a členství v Komunistické straně Československa zvážil míru svého zapojení na oslavách 17. listopadu. Takové usnesení však podpořili pouze dva senátoři, 39 jich bylo proti, 13 se zdrželo. Senátoři argumentovali tím, že Zima se svým předrevolučním působením netají a už při jeho volbě rektorem byly tyto informace známé.

Proti smlouvě protestovaly stovky studentů a akademiků

Vedení univerzity čelilo za smlouvu s Home Creditem od minulého týdne silné kritice, společnost následně od smlouvy odstoupila z důvodu, že nechce být nadále vtahována do "iracionálních debat" o smyslu spolupráce. Podle rektora rozhodnutí společnosti pouze urychlilo řešení, ke kterému univerzita směřovala.

Stovky studentů a pracovníků univerzity vyzvaly rektorát, aby od smlouvy odstoupil a aby se věcí zabýval akademický senát. Přes 600 signatářů požadovalo, aby senát nastavil jasná etická kritéria, s kým a za jakých podmínek univerzita může navazovat komerční spolupráci tak, aby tím nebylo poškozováno její dobré jméno.

V podobném duchu se nesl i otevřený dopis, který podepsal zhruba stejný počet studentů a akademiků. V dalším dopise akademickému senátu zhruba 850 studentů a akademiků vyzvalo k odvolání rektora Zimy.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Česko v pololetí získalo od Evropské unie o 38,7 miliardy korun více, než zaplatilo

Česká republika v letošním prvním pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 38,7 miliardy korun více, než do něj odvedla. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Loni v pololetí takzvaná čistá pozice ČR činila 50,1 miliardy korun.

Od vstupu do EU v květnu 2004 do konce června zaplatilo Česko do rozpočtu EU 709,8 miliardy korun a získalo z něj 1,64 bilionu korun. Česko dosud získalo z EU o 934,2 miliardy korun více, než do něj odvedlo. "Předpokládám, že celkovou čistou pozici ve výši jednoho bilionu korun bychom měli dosáhnout nejpozději v první polovině roku 2022," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Zisk AstraZeneky klesl i přes růst tržeb, k němuž přispěla vakcína proti covidu

Čistý zisk britsko-švédské farmaceutické společnosti AstraZeneca ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o čtvrtinu na 550 milionů dolarů (zhruba 12 miliard koreun), a to navzdory prudkému růstu tržeb, ke kterému výrazně přispěla vakcína proti covidu-19. Firma to uvedla ve své výsledkové zprávě. Celkové tržby se meziročně zvýšily o 31 procent na 8,22 miliardy dolarů.

Tržby z prodeje vakcíny proti covidu dosáhly 894 milionů dolarů, takže se více než ztrojnásobily z 275 milionů v prvním čtvrtletím. AstraZeneca podle listu The Wall Street Journal ve druhém čtvrtletí na vakcíně dál prodělávala, ztráta se ale snížila zhruba na 13 milionů dolarů ze 40 milionů v prvním kvartálu.

Vakcína firmy AstraZeneca je levnější a používá se snadněji než některé konkurenční přípravky. Potýká se ale i s problémy, například s potížemi při výrobě či s obavami z vedlejších účinků, kvůli kterým některé země její používání omezily či rovnou zakázaly. Obzvlášť kritické vůči této vakcíně jsou Spojené státy, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Selhání české justice, vzkázal Štrasburk. Doživotní trest pro Tempela musí přezkoumat soud

Robert Tempel, který si odpykává doživotní trest za dvojnásobnou vraždu spáchanou v roce 2001 na Sokolovsku, dosáhl nového projednání svého případu. Ústavní soud (ÚS) po zásahu Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku revidoval svá starší odmítavá rozhodnutí. Kauzou se musí znovu zabývat odvolací Vrchní soud v Praze. Podle advokáta nejsou splněny podmínky pro další držení Tempela ve vězení. Na nový proces by podle něj měl čekat na svobodě.

"Podáme potřebná podání k příslušným soudům tak, aby byl vydán příkaz k propuštění pana Tempela," řekl ČTK advokát Jakub Kříž. Návrh na případnou vazbu by muselo podat státní zastupitelství. "Z naší strany mohu říct pouze to, že věc se vrací k Vrchnímu soudu v Praze, který musí učinit všechny nezbytné kroky," uvedl ústavní soudce Tomáš Lichovník.

Tempel vinu popíral. Krajský soud v Plzni jej čtyřikrát osvobodil, pražský vrchní soud ale zprošťující verdikt pokaždé zrušil. Tempel byl pravomocně odsouzen až poté, co vrchní soud přeložil proces z Plzně ke Krajskému soudu v Praze. Na ÚS se Tempel obracel kvůli přeložení kauzy z Plzně do Prahy a znovu po definitivním uložení doživotního trestu, avšak neuspěl. Obě stížnosti tehdy soud odmítl, nyní musel rozhodovat znovu.

Důvodem pro nové kroky v Tempelově kauze bylo stanovisko štrasburského soudu, který se za odsouzeného muže postavil loni v červnu. Českou republiku zkritizoval za "významné selhání justice" při projednávání mužova případu. Pochybení spočívalo v délce řízení, ale také v přesunu věci z Plzně do Prahy. Ústavní soud vrátil kauzu právě do fáze odvolacího řízení před přeložením z Plzně do Prahy, justice by měla znovu rozhodnout také o případné vazbě Tempela.

Zdroj: ČTK
Další zprávy