Informaci dnes potvrdil Ivan Přikryl z brněnské krajské veterinární správy. Testy už dříve zjistily u obou ptáků virus H5.
"Testy nám pouze upřesnily, o jaký subtyp viru jde. Jsme ve stejné situaci, v jaké byly před časem jižní Čechy, v nichž se také našli uhynulí ptáci s virem H5N1," uvedl Přikryl pro ČTK.
V Česku se tak zatím celkově vyskytlo 14 případů ptačí chřipky. Předchozích 12 uhynulých labutí bylo nalezeno na různých místech jižních Čech a všechny byly nakaženy člověku nebezpečným virem H5N1.
Bezpečnostní zóny už vznikly
Okolo místa nálezu obou ptáků, kteří se nacházeli několik desítek metrů od sebe, začala platit stejná mimořádná opatření, jaká platila v jižních Čechách. Jejich základem je stanovení pásem ochrany a dozoru o poloměru tři a deset kilometrů od místa výskytu.
Do tříkilometrové zóny spadají obce Lanžhot, Tvrdonice, Týnec a do desetikilometrové zóny Moravská Nová Ves, Hrušky a dokonce i část Břeclavi. Obce musejí v zónách provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata.
"Předpokládáme, že kompletní soupis budeme mít do pondělí. Lidé u nás chovají hlavně slepice, někde i kachny," řekla už dříve ČTK kostická starosta Anna Bradávková. Všechny kroky podniká obec po domluvě s hygieniky.
Labuťe přiletěly na záplavové jezero
Labutě se do obce dostaly při záplavách. Na poli u obce vytvořilo při rozlivu říčky Kyjovky jezero, na které přiletělo 38 labutí. Tři z nich postupně uhynuly. "Veterináři řekli, že jezero nemáme vypouštět. Zbytek labutí je na něm stále. Máme je nechat v klidu," řekla starostka.
Podle ní budou ještě dnes poučeni všichni lidé v kritické oblasti, jak mají postupovat. Především jim bude nařízeno uzavřít drůbež pod střechu.
Největší drůbežárna v okolí je v Moravské Nové vsi, asi sedm kilometrů od Kostic. Patří firmě Sušárny Pohořelice. "V tuto chvíli jsou všechny tři haly prázdné, asi před 14 dny jsme dali všechna kuřata na porážku a nová jsme nedovezli. S naskladňováním počkáme, až jek se vyvine situace," řekl dnes jednatel firmy Milan Šťastný.
Drůbežáři zpřísňují opatření
Chovatelé nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu. V území kolem nálezu platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva a omezení vstupu lidí do drůbežáren; přes dezinfekční rohože musí vjíždět automobily do areálů chovů.
Ochranná zóna podle Dubna částečně zasáhne i na území Slovenska a Rakouska.
Na jihu Čech byla zrušena poslední dvě z pěti ochranných pásem ve středu 10. května. Od čtvrtka 11. května Česko zmírnilo i celorepubliková mimořádná opatření, která byla přijata kvůli ptačí chřipce v půli února. Opět je tedy možné pořádat výstavy a trhy drůbeže a ptáků chovaných v Česku.
Akce s mezinárodní účastí vyžadují souhlas krajské veterinární správy, stejně jako výjezd opeřenců z tuzemska na výstavu do zahraničí. Konat se mohou i soutěže poštovních holubů na území republiky a mírnější omezení platí pro podnikatelské chovy drůbeže.