Účtenka za prezidentskou návštěvu: občerstvení a hotel kraj vyjdou na 230 tisíc, Zeman nocuje zdarma

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
20. 3. 2017 19:28
Olomoucký kraj v registru smluv přiznal část výdajů na třídenní návštěvu hlavy státu. Pokoj pro prezidentský pár je zdarma, ale jen občerstvení pro doprovod stálo 168 tisíc korun, ubytování dalších 60 tisíc. Smlouva se dá přečíst od začátku do konce i přes to, že se úředníci snažili některé údaje začernit.
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Olomouckého kraje.
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Olomouckého kraje. | Foto: Luděk Peřina

Praha - Poprvé od oznámení kandidatury na další funkční období prezident Miloš Zeman vyrazil do regionů - tentokrát do Olomouckého krajeRegistr smluv prozradil, kolik kraj za třídenní návštěvu zaplatí. Občerstvení pro Zemana a jeho doprovod bude stát 168 tisíc korun a ubytování dalších 60 tisíc.

Dokumenty, které kraj ohledně návštěvy v registru zveřejnil, však obsahují i neveřejné detaily z plánu Zemanovy návštěvy. Ty sice úředníci začernili, ale tak neobratně, že se dají s trochou technologického umu přečíst.

Kuřátko i čokoládový dort

Smlouva na občerstvení s firmou Hotelpark Stadion tak kromě částky 168 tisíc naznačuje i složení prezidentského menu. K obědu se podávalo třeba plněné kuřecí prso supreme, šťouchané brambory s cibulkou a špekem, připíjelo se Bohemií Prestige Brut a jako zákusek byly domácí lívance. K večeři pak hosty čekala opečená vinná klobása s bramborovou kaší, telecí paštika a čokoládový dort se zmrzlinou. Nápoje dle vlastního výběru, ale pouze do 180 korun.

Cena za jídlo pro Zemanův doprovod se v cenách liší. Menu pro šest osob stálo tisíc korun pro jednoho. Zbytek - třicetičlenná skupina - měl proplacené jídlo za 450 korun na osobu.

Pondělní oběd vyšel pro Zemana a jeho blízké na 650 korun na osobu a každého z 70členného doprovodu na dalších 450 korun. To vše à la carte, tedy podle jídelního lístku.

Za pokoj hlavy státu se nic neplatí. "Tři noci pro pana prezidenta a paní Ivanu Zemanovou - zdarma," píše se ve smlouvě. Kancléř Vratislav Mynář, mluvčí Jiří Ovčáček a dalších pět lidí z výpravy dostalo za 2100 korun samostatný hotelový pokoj.

Od svého nástupu do funkce je to počtvrté, co Zeman navštívil Olomoucký kraj. Tentokrát se chce vypravit především na Prostějovsko a Olomoucko. Při poslední návštěvě prezidenta v Moravskoslezském kraji zaplatil kraj za občerstvení 197 400 korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy