Zaorálek si porozuměl se Zemanem, hrají spolu šachy. Už se nebojím, co zas řekne, tvrdí ministr

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek a prezident Miloš Zeman k sobě našli cestu. I když spolu ne ve všem souhlasí, dokážou spolu diskutovat a dohodnout se. "Dneska nesedím v kanceláři s tím, že bych se bál, co zase prezident řekne. Kdybyste se mě ale zeptali před dvěma lety, nebyl bych si tím jistý," přiznává pro Hospodářské noviny Zaorálek. Naopak nesouhlasí například s tím, že se prezident odmítá účastnit veřejných předvolebních debat se svými protikandidáty.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ještě před pár lety byla vzájemná nevraživost mezi prezidentem Milošem Zemanem a šéfem české diplomacie Lubomírem Zaorálkem veřejným tajemstvím. Teď však k sobě oba muži, kteří nejvýrazněji ovlivňují českou zahraniční politiku, našli cestu. A dokonce spolu po schůzkách často hrají šachy. "To je privilegium, které žádný ministr nemá," řekl k tomu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zaorálek Hospodářským novinám řekl, že na rozdíl od minulosti už se neobává, jakým výrokem mu prezident v zahraniční politice přidělá práci. I když s prezidentem nadále v lecčems nesouhlasí, díky vzájemnému dialogu si dokážou vyjít vstříc.

"Sám v sobě má určitý přetlak a chce něco říct, ale jsou momenty, kdy ustoupí, když jej já nebo i další přesvědčí o změně názoru. Za poslední tři roky se situace podle mě zlepšila a více se respektujeme," vysvětluje šéf diplomacie. 

"Dneska nesedím v kanceláři s tím, že bych se bál, co zase prezident řekne. Kdybyste se mě ale zeptali před dvěma lety, nebyl bych si tím jistý," dodává. Přesto připouští, že Zeman zůstává symbolem nevypočítatelnosti a nepředvídatelnosti.

I když komunikaci mezi prezidentem a ministrem zahraničí nebrání neshody, občas vázne kvůli technickým bariérám. Zeman totiž odmítá používat mobilní telefon, a pro Zaorálka tak v naléhavých případech bývá složité se s hlavou státu spojit.

"Neustále mu říkám: 'Protože nemáš mobilní telefon, není možné se s tebou urgentně spojit.' A on na to vždy říká, že neříkám pravdu," tvrdí ministr. Zeman jej sice přesvědčuje, že může zavolat kdykoli, to ale podle Zaorálka není tak jednoduché. "To je naprostý omyl. Tak to nefunguje," zdůrazňuje Zaorálek s tím, že vše musí domlouvat přes prezidentovu kancelář.

I přesto se spolupráce podle ministra zlepšila. "Je pravda, že od té doby jsme se už třikrát urgentně sešli," dodává Zaorálek.

Jiří Ovčáček ministrova slova potvrzuje. Zeman podle něj nikdy mobilní telefon mít nebude. "Panu prezidentovi to dovoluje žít mnohem svobodnějším životem a soustředit se na důležitější věci. Navíc člověk se postupem času stává otrokem mobilního telefonu," vysvětluje mluvčí.

Také on potvrzuje, že vztah mezi prezidentem a ministrem zahraničí se pozitivně vyvinul díky vzájemnému dialogu. A v současnosti je to právě Zaorálek, který je z ministrů na Hradě nejčastěji. A pouze on má podle Ovčáčka mezi členy vlády "privilegium" hrát s prezidentem šachy.

Ministrovi vadí neúčast v debatách

Ne ve všem je ale Zaorálek vůči hlavě státu smířlivý. Značně ho rozladilo Zemanovo rozhodnutí neúčastnit se televizních a rozhlasových debat v rámci prezidentské kampaně. "Jsem tím velmi znepokojen. Součástí demokratických voleb je to, že kandidáti jdou do střetů s protivníky. Tímto vytvářejí systémy, kde jsou někde zavření, je to pro ně výhodné, ale já tvrdím, že je to špatně," uzavřel ministr.

Minulé měsíce ukázaly v praxi, že Hrad a Černínský palác dokážou najít společnou řeč. Příkladem může být vyslání Zemanova muže Hynka Kmoníčka na ambasádu ve Washingtonu či společné ujištění Pekingu o tom, že Česko respektuje územní celistvost Číny a distancuje se od přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlámy ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL). Zaorálek také usiluje o to, aby jej s sebou prezident v dubnu vzal na návštěvu Spojených států. Původně jej měli z vlády doprovázet jen ministři financí a vnitra Andrej Babiš a Milan Chovanec.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Piráti budou usilovat o předčasné volby, Bartoš chce jednat s ostatními stranami i se Zemanem

Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly předčasné volby. Předseda strany Ivan Bartoš ve sněmovně novinářům řekl, že kvůli tomu osloví k jednání ostatní strany včetně vládního ANO. O schůzku požádá i prezidenta Miloše Zemana. Rozpuštění sněmovny považuje za lepší variantu, než vyslovení nedůvěry kabinetu.

"Jako první krok se pokusíme vyvolat předčasné volby hned poté, co Senát schválí volební zákon a ten bude podepsán prezidentem. Podle nás je to jediná správná možnost, která umožní znovu rozdat politické karty," uvedl Bartoš. Pokud by sněmovna hlasovala o nedůvěře vládě, Piráti a STAN by kabinet nepodpořili, rozpuštění komory a nové volby ale pokládají za vhodnější.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy