Zaorálek chce letět se Zemanem do USA. Cestu byl domlouvat na Hradě, teď záleží na Kmoníčkovi

Radek Bartoníček Lukáš Prchal Radek Bartoníček, Lukáš Prchal
16. 3. 2017 14:06
O prezidentský let do USA v druhé polovině dubna je mezi ministry stále větší zájem. Poté, co prezident Miloš Zeman už dříve oznámil, že s ním za šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem poletí Andrej Babiš a Milan Chovanec, se nyní objevil další zájemce - ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Ten kvůli tomu ve středu odpoledne navštívil Zemana, zatím ale není jisté, zda skutečně poletí.
Vztahy s prezidentem se zlepšily, pochvaluje si ministr Lubomír Zaorálek, který chce se Zemanem do USA
Vztahy s prezidentem se zlepšily, pochvaluje si ministr Lubomír Zaorálek, který chce se Zemanem do USA | Foto: Jakub Plíhal

Praha - I když prezident Miloš Zeman původně počítal s tím, že na svou dubnovou cestu za Donaldem Trumpem do USA vezme z vlády jen Andreje Babiše a Milana Chovance, nakonec možná poletí i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Šéf české diplomacie o tom s prezidentem jednal ve středu na Hradě. Definitivní rozhodnutí ale ještě nepadlo.

"Nyní řešíme, zda ambasáda v USA dohodne na dobu návštěvy prezidenta pro pana Zaorálka bilaterální schůzky. Hlavně bychom chtěli, aby se pan ministr sešel s ministrem zahraničních věcí USA Rexem Tillersonem," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Podle informací Aktuálně.cz hraje v celé věci důležitou roli také nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček. Právě na něm bude do velké míry záležet, zda se mu ještě podaří vyjednat Zaorálkovi potřebné schůzky. Kmoníček odletěl do USA ve středu a jeho prvním úkolem bude pracovat na přípravě návštěvy prezidenta Zemana. Přesný termín dubnové návštěvy u Trumpa a dalších politiků USA totiž ještě není domluvený.

Zaorálek se ale s Kmoníčkem setká v USA příští týden, protože se účastní globální konference o Islámském státu ve Washingtonu. "Mimo jiné tam pan ministr nabídne milion dolarů na pomoc při rekonstrukci Iráku," dodala mluvčí Lagronová.

Vztahy s prezidentem se lepší, míní Zaorálek

Pokud jde o prezidentskou návštěvu, mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček už na konci února ohlásil cestu dvou ministrů - ministra financí Andreje Babiše a ministra vnitra Milana Chovance. "Pan prezident vyhověl žádosti obou ministrů o začlenění do delegace," vysvětlil jejich přítomnost mluvčí Ovčáček.

I když se vzápětí objevily úvahy, zda společná cesta Babiše a Chovance není dalším důkazem jejich sbližování, oba to popřeli. "Vůbec jsem nevěděl, že ministr Chovanec chce letět také," uvedl Babiš a podivil se, proč vlastně Chovanec letí také. Ten následně prohlásil, že letí kvůli řešení bezpečnostních otázek.

Oba ministři jsou na rozdíl od Zaorálka považovaní za prezidentovi příznivce. Zaorálek však nyní tvrdí, že jeho vztahy se Zemanem se za poslední měsíce zlepšily. "Více než v minulosti se respektujeme, naše dialogy mají smysl. Vždycky ale budou věci, ve kterých se nesejdeme. Ale nijak nahlas to nevyhlašujeme, vidím to jako pozitivní vývoj," řekl Aktuálně.cz Zaorálek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard korun) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musejí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry (SEC).

Lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů (CNPD) uložil pokutu firmě Amazon Europe Core v rozhodnutí ze dne 16. července. O hrozící pokutě v červnu s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Ten ale uváděl, že částka bude činit zhruba polovinu, konkrétně přes 425 milionů dolarů (více než devět miliard korun).

"Věříme, že rozhodnutí CNPD je neopodstatněné, a hodláme se v této věci energicky bránit," uvedl Amazon. GDPR vyžaduje, aby firmy uživatele před použitím jejich osobních údajů požádaly o souhlas. Jinak jim hrozí vysoké pokuty. CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem Amazonu v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy