Praha - Odvolání Karolíny Peake z postu ministryně obrany trvalo Václavu Klausovi pouhých 16 minut. Někteří z kandidátů na prezidenta to považují za podezřele rychlé. Oni sami by podobným způsobem nepostupovali.
"Tak rychlé odvolání na mě nepůsobí dobrým dojmem. Důvody by měly být jasné a srozumitelně vysvětlené. Takto spekulace zastínily skutečný důvod," kritizuje postup prezidenta lidovecká kandidátka Zuzana Roithová.
Nad bleskovým rozhodnutím se pozastavil i další z kandidátů Jiří Dientsbier. "Postupoval bych jednotněji. Rozhodně bych neodvolával v řádu minut, ale na druhou stranu bych bez zbytečného odkladu vyhověl," řekl Dienstbier.
Naráží tak na případ z roku 2011, kdy chtěl Petr Nečas odvolat šéfa školství Josefa Dobeše, prezident ale otálel tak dlouho, až se koalice nedohodla na tom, že Dobeš zůstane.
Podobná situace nastala také v roce 2005 za Grossovy vlády, kdy prezident odmítal přijmout demise lidoveckých ministrů. Debata o tom, zda má prezident povinnost na návrh premiéra odvolat ministra bez zbytečných odkladů, se od té doby vedla již několikrát. Ústava mu odvolání sice nařizuje, žádný časový limit ale nestanoví.
"Složení vlády je zcela věcí premiéra. Řídil bych se doporučením, je to jeho tým. Prezident by měl být s premiérem v konsenzu, není to jeho mocenský protipól," uvedl Vladimír Franz.
Nechtěl by opakovat situaci, kdy prezident odvolání zdržuje. Stejný názor má i Přemysl Sobotka. "Určitě bych rozhodnutí prezidenta neodkládal, ale vždy bych chtěl znát důvody," řekl Sobotka.
Nepředvídatelné rozhodování
"Prezident by měl především ctít Ústavu a ve všech případech postupovat konzistentně a předvídatelně. Časová lhůta pro odvolání by rozhodně neměla přesáhnout horizont několika málo dní," uvedl další z kandidátů Jan Fischer.
Kritici Klausovi vyčítají právě nejednotný postup. Dobeše, kterého označil za nejlepšího polistopadového ministra školství, nechtěl odvolat, dokud nebude nalezen jeho nástupce a koalice se nedohodne na pokračování.
Naopak u Peake, již několikrát veřejně zkritizoval, mu prázdný post na důležitém ministerstvu obrany nevadil. Stejně jako vládní krize, která se kvůli jejímu odvolání rozjela.
Fischer ale dodal, že prezident není automat na podpisy. "Samozřejmě by mě zajímalo, jaké jsou konkrétní důvody pro odvolání ministra. Pokud bych s tímto krokem nesouhlasil, neměl bych problém o tom s předsedou vlády diskutovat či říct svůj názor veřejně," dodal Fischer.
Jana Bobošíková a Karel Schwarzenberg se na rozdíl od předchozích kandidátů domnívají, že jednotný postup není možný. "Je to vysloveně indviduální záležitost a z velké části záleží na tom, jak se povede najít následovníka," uvedl ministr zahraničí.
Bobošíková podle svých slov nechce být jen poslušným razítkem. "Snažila bych se k těm problémům stavět individuálně. Záleželo by na konkrétním případu, nelze to brát přes kopírák," říká kandidátka. V případě Karolíny Peake by podle svých slov hodně váhala i s jejím jmenováním.