Účet za Diag Human téměř znám. Nepřesáhne dvě miliardy

Sabina Slonková
22. 2. 2010 11:20
Po osmnácti letech přehmatů politiků a úředníků v kauze Diag Human se rýsuje překvapivý obrat ve prospěch státu

Praha - Po osmnácti letech přehmatů politiků a úředníků v kauze Diag Human se rýsuje překvapivý obrat ve prospěch státu: společnost Josefa Šťávy může zapomenout, že by jí rozhodci přiřkli požadovaných patnáct miliard korun.

Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že firma by si z arbitráže neměla odnést více než dvě miliardy. Jde o strop, který potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje, které mají detailní informace o průběhu řízení.

"Pokud bude verdikt vynášet senát v současném složení, více než dvě miliardy to rozhodně nebudou. Rozpětí je mezi jednou a půl až dvěma miliardami korun," uvedl pro Aktuálně.cz jeden z výše zmíněných vysoce důvěryhodných zdrojů.

Dvě miliardy jsou na první pohled obrovská suma, ale s ohledem na výsledek prvního kola arbitráže jde o relativně vítězný konec pro stát. Před dvěma lety rozhodci přiřkli firmě Diag Human devět miliard korun za to, že ji stát v devadesátých letech údajně vytlačil z lukrativního byznysu s krevní plazmou.

Diag se s tím ale nespokojil a do současného přezkumného řízení (odvolal se jak Diag, tak stát) šel s požadavkem na patnáctimiliardové odškodnění.

Jasno během března

Verdikt rozhodců je podle zjištění Aktuálně.cz na spadnutí, jasno by mělo být už během března.

Veřejně zatím stát ani jeho právníci nechtějí šance České republiky nijak hodnotit.

"K tomu, jak to dopadne, se vůbec netroufám vyjádřit," uvedl advokát Tomáš Sokol, někdejší ministr, kterého politici povolali teprve v posledních letech vleklého sporu.

Tomu, že se přezkumné řízení nevyvíjí podle představ firmy Diag Human, nasvědčují i kroky jejích právníků. Advokátní kancelář dalšího bývalého ministra Jana Kalvody dlouhodobě podniká všechny dostupné kroky, aby z řízení vyšachovala jednoho z členů přezkumného senátu a šéfa hospodářské komory Petra Kužela.

Diag Human jej má za podjatého a jeho kroky v arbitráži označuje za protiprávní. Naposledy právníky Diagu rozezlila skutečnost, že Kužel otevřel arbitráž dalším dvěma firmám, offshorovým společnostem Towitt a Dumfries, které získaly pohledávku bývalého Šťávova právníka a ve finále mohou získat část jeho "odškodného".

Diag je ale v zahraničí zažaloval, čímž se může už chystaný verdikt arbitráže oddálit.

Kdo se bude dělit?

Firma Josefa Šťávy totiž v případě nových přizvaných žalobců hraje o hodně. A nejde jen o to, že by se Diag musel v případě vítězství dělit. Obě společnosti totiž mohou svými návrhy podkopávat jeho pozici v arbitráži. A to se už podle zjištění Aktuálně.cz děje.

Každopádně advokát Diagu Kalvoda trvá na tom, že nároky obou firem jsou podvodné a Kužel je do arbitráže vůbec neměl pustit. Poukazuje rovněž na neznámé majitele obou firem z daňových rájů a žalobami v zahraničí se snaží rozkrýt jejich vlastnickou strukturu.

"Ta spekulace, že za firmami stojí někdo z Česka, kdo má informace o výsledcích sporu, se samozřejmě nabízí," vysvětluje Kalvoda.

Osočené společnosti svou vlastnickou strukturu zatím odtajnit nehodlají a stejně tak se nechtějí pouštět do mediální přestřelky s právníkem Diagu. Na otázky Aktuálně.cz k majetkové struktuře se tak odmítl vyjádřit například šéf správní rady Towitu Jan Reichelt.

Kdyby mu býval zaplatil…

Firmy koupily pohledávku od bývalého Šťávova právníka Jiřího Oršuly, kterému podnikatel vděčí za to, že mu stát vůbec má něco platit. Právě Oršula položil základy, díky nimž pak rozhodci před lety vynesli pro spor klíčový verdikt: stát Diag poškodil. 

Josef Šťáva se však se svým právníkem rozhádal a tajné služby už před lety ve svých raportech určených pro ministry uvedly, že podnikatel nezaplatil Oršulovi desítky milionů. Svou pohledávku nyní právník Oršula prodal výše zmíněným firmám.

"Mohu vlastně potvrdit jen to, že jsem pohledávku prodal. O žádných detailech mluvit nemohu," říká dnes Oršula.

 

Právě se děje

Další zprávy