Účet za 40 let komunismu: Čtyřicet odsouzených estébáků

Pavel Baroch
17. 11. 2008 14:00
Desítky obviněných se k soudu nikdy nedostaly

Praha - Na přelomu 70. a 80. let týrali příslušníci StB nepohodlé osoby, aby je přiměli vystěhovat se z Československa. Konečný účet za operaci Asanace ovšem vynesly soudy až bezmála 19 let po pádu komunismu.

Nejvyšší soud napotřetí potvrdil trest 3,5 roku vězení pro bývalého člena komunistické Státní bezpečnosti Zbyňka Dudka za to, že v roce 1981 se svým kolegou Jiřím Šimákem bil pěstí do břicha v policejní služebně disidenta Zbyňka Benýška.

Podobnou brutalitu poznala i Zina Freundová, které estébáci v jejím bytě tloukli hlavou o zeď, kopali jí a vyhrožovali.

Z pohledu StB to splnilo svůj smysl. Benýšek emigroval do Rakouska, Freundová do Velké Británie.

Lidé přišli již po osmnácté zápálit svíčky na Národní třídě.
Lidé přišli již po osmnácté zápálit svíčky na Národní třídě. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Rok komunismu = jeden odsouzený

Příslušníci StB zapojení do operace Asanace jsou jedni z mála, kteří nakonec stanuli před senátem a soud jim rovněž udělil tresty.

Po únoru 1948 prošly komunistickou tajnou policií stovky tisíc spolehlivých "kádrů", těsně před pádem režimu v roce 1989 pracovalo ve Státní bezpečnosti 15 až 17 tisíc osob. Za bití disidentů a další nezákonnosti a prohřešky ovšem byl potrestán jen zlomek z nich.

Je to trochu symbolické: Za každý rok komunismu odešel od soudu jeden potrestaný příslušník StB. Celkem bylo odsouzeno zhruba čtyřicet estébáků.

Soudy většinou udělují podmíněné tresty

Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu za celou dobu své existence zahájil trestní stíhání 125 příslušníků StB. Obžalováno bylo 73 z nich.

"S trestem od soudu odešlo 27 obžalovaných, podmínku dostalo 21 z nich," řekl Aktuálně.cz Jan Srb, mluvčí Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu. "U čtyř osob ještě nebylo pravomocně rozhodnuto," dodal.

Foto: Ondřej Besperát

Mluvčí připomněl, že zhruba deset členů StB bylo odsouzeno ještě před vznikem "protikomunistického" úřadu. Patří mezi ně i poslední předlistopadový šéf StB Alojz Lorenc, kterého vojenský soud v Táboře odsoudil v roce 1992 ke čtyřem letům vězení. Lorenc se ovšem trestu vyhnul. Po rozdělení federace se vrátil na Slovensko.

Stíhání zastavila i smrt

Mluvčí Jan Srb uvedl, že většina příslušníků StB byla stíhána za zločiny, které spáchali v 50. letech. Mnozí z nich se přitom soudu už nedožili, anebo bylo trestní stíhání zastaveno kvůli jejich špatnému zdravotnímu stavu.

To je i případ někdejšího vyšetřovatele StB Aloise Grebeníčka, otce komunistického poslance Miroslava Grebeníčka.

"U některých příslušníků StB byl trestný čin, kterého se dopustili, už promlčen," dodal Jan Srb z Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu.

 

Právě se děje

Další zprávy