Studentský vůdce: Mluvme o systému StB, ne o Kunderovi

Pavel Baroch
14. 11. 2008 11:37
Studentský vůdce Václav Bartuška odpovídal online

Praha - I devatenáct let po sametové revoluci nás předlistopadová minulost stále dohání. A překvapuje.

Naposledy se tak stalo před měsícem, když týdeník Respekt uvedl, že nejslavnější český spisovatel současnosti Milan Kundera byl udavačem.

Na základě dokumentu, který získal z Ústavu pro studium totalitních režimů, časopis napsal, že světoznámý spisovatel v roce 1950 udal protikomunistického odbojáře Miroslava Dvořáčka. Ten následně strávil čtrnáct let v komunistickém lágru. Kundera odmítl, že by kohokoliv udal a zvažuje podání žaloby na Respekt.

Někdejší studentský vůdce Václav Bartuška, který se jako člen vyšetřovací komise k 17. listopadu 1989 zabýval jako jeden z prvních činností StB, ovšem nepokládá debatu o jednotlivých případech za správnou.

Václav Bartuška online v redakci Aktuálně.cz
Václav Bartuška online v redakci Aktuálně.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Vadí mi, že se u nás místo o vině těch, kdo stvořili totalitní systém a udržovali ho v chodu, mluví o detailech, které jsou možná pikantní, ale o hrůze toho všeho vypovídají jen velmi málo," řekl Bartuška v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz

"Místo toho, abychom si kladli otázku, jak mohla parta bezcharakterních lidí typu Gottwald ovládnout vyspělou zemi uprostřed Evropy a proměnit ji v kopii Sovětského svazu, a jak potom mohli průměrní či podprůměrní aparátčíci typu Novotného či Jakeše dál vládnout patnácti milionům lidí, se zabýváme tím, zda ta či ona herečka spolupracovala s StB," tvrdí Bartuška.

"A celou kauzu Kundera vidím pod tímhle úhlem: Nikdo se nepohoršuje nad tím, že zde komunistická strana vytvořila atmosféru strachu, v níž se navzájem udávali manželé, přátelé, rodiče a děti. Dokud se nenajde dokument s nějakým veřejně známým jménem, o minulosti nemluvíme," dodal někdejší studentský vůdce.

Všechny odpovědi na otázky čtenářů Aktuálně.cz si přečtěte zde:

Odpovězeno: 14. 11. | 10:26Autor: Franc

Otázka: Dobrý den! Co si myslíte o tom, že za mřížemi neskončil poslední předlistopadový šéf StB Lorenc? Poznal jste ho osobně? Co si o něm myslíte?

Václav Bartuška: Dobrý den, Alojz Lorenc strávil za mřížemi bezmála rok, nicméně po rozdělení Československa už zbytek svého trestu (tuším, že dostal 4,5 roku) neodseděl a stal se na Slovensku podnikatelem. Měl jsem možnost s ním mnohokrát hovořit během jara 1990: chytrý a nebezpečný protivník.

Odpovězeno: 14. 11. | 10:26Autor: Kája

Otázka: Byl, nebo nebyl Kundera udavač? Máte na to nějaký názor? Ten dokument je přece jednoznačný, nebo ne?

Václav Bartuška: Vadí mi, že se u nás místo o vině těch, kdo stvořili totalitní systém a udržovali ho v chodu, mluví o detailech, které jsou možná pikantní, ale o hrůze toho všeho vypovídají jen velmi málo. Místo abychom si kladli otázku, jak mohla parta bezcharakterních lidí typu Gottwald ovládnout vyspělou zemi uprostřed Evropy a proměnit ji v kopii Sovětského svazu, a jak potom mohli průměrní či podprůměrní aparátčíci typu Novotného či Jakeše dál vládnout patnácti milionům lidí, se zabýváme tím, zda ta či ona herečka spolupracovala s StB. A celou kauzu Kundera vidím pod tímhle úhlem: nikdo se nepohoršuje nad tím, že zde komunistická strana vytvořila atmosféru strachu, v níž se navzájem udávali manželé, přátelé, rodiče a děti. Dokud se nenajde dokument s nějakým veřejně známým jménem, o minulosti nemluvíme.

Odpovězeno: 14. 11. | 10:30Autor: motyka&lopata

Otázka: Kundera byl STbák, to je úplně jasné. Jinak by nemohl cestovat po světě a vést život kavárenského básníka.Co jste dělal vy před revolucí? Podle fotky vypadáte minimálně na okresního donašeče STB? nemýlím se?

Václav Bartuška: Máte krásně přehledný svět, tak si ho nenechte zkomplikovat fakty. Mne sebrali v létě 1988, bylo mi dvacet.

Odpovězeno: 14. 11. | 10:35Autor: bourák

Otázka: Není to ostuda? Skoro 20 let a pořád se objevují nová jména, kdo spolupracoval s StB a nespolupracoval...

Václav Bartuška: Dobrý den, zčásti jsem odpověděl už před chvílí: lidé se s velkým zaujetím baví o tom, kdo spolupracoval či nikoli s StB, ale o těch, kdo v ní pracovali - kdo třeba i mučili a zabíjeli nevinné - ty nejmenujeme, o těch nemluvíme. Tohle je ostuda, ne to, že se o svou minulost zajímáme ještě po dvaceti letech.

Odpovězeno: 14. 11. | 10:40Autor: bratr ulčáka

Otázka: Lidi jako vy akorát polykají peníze daňových poplatníků tím, že pořád něco vyšetřují v nějakých nesmyslných komisích. Nemyslíte si , že STB je hlubokou minulostí a nebylo by lepší se na rejpání v ní už konečně vykašlat. Už nikoho nezajímáte.

Václav Bartuška: Brečíte možná dobře, ale na špatném hrobě. Byl jsem v jediné komisi, do května 1990 - a dělal jsem to celé zadarmo, samozřejmě. Ta doba měla étos, který Vy asi nepochopíte.

Odpovězeno: 14. 11. | 10:44Autor: štrougal

Otázka: Nepřipadá mi fér, když se v novinách a televizi propírají známá jména herců a muzikantů, kteří spolupracovali s StB. Jako by se úplně zapomíná na to, že ten systém tak byl nastavený, že ho tak někdo vymyslel a udržoval v chodu, řídil, sbíral informace a likvidoval nepřátele režimu...

Václav Bartuška: Dobrý den, naprosto se shodujeme. A díky za Váš názor - po první várce otázek tady na aktualne.cz jsem měl pocit, že celá debata směřuje jen k tomu, zda ten či onen slavný byl udavač. Kopírovala by tak, bohužel, naši celospolečenskou ne-debatu.

Odpovězeno: 14. 11. | 10:56Autor: Aratea

Otázka: Víte co...kdyby se všichni raději starali jak to tu vypadá nyní.Já vím.Jsme strašně svobodný a jdem po komunistech a amíci nám budou utírat zachvilku zadky paráda.Je to v politice možná horší než kdysi. Jak se poukáže na něco co nejde do krámu vytáhnou se komunisti.Trapáááci :-) Přeji hezký den.

Václav Bartuška: Dobrý den, nemyslím, si, že je to v politice horší, než kdysi, ale to je věc názoru. Libujeme si dnes v relativizování všeho - asi i proto se socialismem (a stejně tak nacistickou okupací) nechceme příliš zabývat. Protože heydrichiáda či procesy 50.let nás staví před černo-bílý střet dobra a zla - a my se tváříme, že žádná černá a bílá neexistuje, jen různé odstíny šedi. A to je lež. Mám k Topolánkovi i Paroubkovi mnoho výhrad, ale nikdy bych je nesrovnával s Gottwaldem; dělají chyby, ale nepopravují lidi.

Odpovězeno: 14. 11. | 11:07Autor: Jaroslav

Otázka: Pane Bartuško, co si dnes myslíte o tzv. Cibulkových seznamech? / Originály, co vyšly formou sešitu krátce po převratu./ Do jalé míry jsou věrohodné a úplné?

Václav Bartuška: Dobrý den, je v nich řada omylů, což je dané tím, v jakých podmínkách vznikly. Ale chyby jsou i pozdějších seznamech; mně spíš vadí, že všechny tyhle přehledy hážou do jednoho pytle viníky i oběti. Řada lidí se ke spolupráci se Státní bezpečností nabídla, udávali své kolegy, sousedy, známé - ale když půjdete do archivů, najdete i lidi, přinucené ke spolupráci za podmínek, které si Vy ani já neumíme představit. Pro mne nejotřesnější byl příběh jednoho z pilotů z Británie, dostal v 50.letech doživotí, odseděl si přes deset let v těch nejhorších lágrech. Venku vyrůstaly jeho děti, které neviděl od svého zatčení. Někdy v 60. letech mu StB nabídla spolupráci. Kývnul. Jestli ho chcete odsuzovat, tak prosím. Já to nedokážu.

Odpovězeno: 14. 11. | 11:10Autor: Ondra

Otázka: Kdyz jdu v zime ven, podivam se na teplomer a teple se obleknu, a to na zaklade predchozi zkusenosti.

Studovat a zkoumat minulost je treba, abychom se mohli prizpusobit budoucnosti a predvidat ji.

Vase prace ma smysl, ale je jednoduche ji zdiskreditovat.

Václav Bartuška: Dobrý den, Vaše povzbuzení nepatří mně, ale lidem z Ústavu pro studium totalitních režimů (či jak se to jmenuje). Já se tímhle tématem zabýval před 19 lety, ale od té doby jen sporadicky a spíše s nechutí: archívy StB jsou především svědectvím o lidské povaze. A o té nemám žádné iluze.

Odpovězeno: 14. 11. | 11:12Autor: Jan Zapletal

Otázka: Přehodnotil byste dnes - po letech, se zkušeností a odstupem - jedno ze stěžejních hesel Listopadu "Nejsme jako oni", které je jakoby nechalo napospas době... a dnes přivedlo zpět? Neměla se nejpozději v roce 1990 KSČ prostě zrušit?

Václav Bartuška: Patřil jsem v té době k těm, kdo chtěli radikální řez - ale byla nás menšina. S tím už se teď nedá nic dělat, žádná "kdyby" v životě neplatí.

Odpovězeno: 14. 11. | 11:24Autor: jugo

Otázka: Je dnešní BISka na takové úrovni jako byla Stb? Pak má jistě stejné množství udavačů a konfidentů, jako měla Stb. Je to propracovaný systém, který platí v celém světě. A BIS nechytá jen zloděje, ale kryje záda politikům.

Václav Bartuška: Dobrý den, mezi StB a BIS (nebo kteroukoli jinou tajnou službou v demokracii) je zásadní rozdíl: StB většinu času nemusela pracovat v utajení, a také nepracovala. Když potřebovala odposlouchávat něčí byt, zašla k sousedům a zcela oficiálně si od nich navrtala byt, který ji zajímal - umíte si představit něco podobného dnes? Ještě markantnější rozdíl je v možnostech, jak šikanovat občany: Státní bezpečnost rutinně vyhazovala lidi z práce a ze škol, stačilo zajít za příslušným ředitelem (nebo kádrovým referentem) a bylo - nikdo se na nic neptal, nikdo neprotestoval. Myslíte si, že kdyby dnes chtěla BIS podobně někoho pronásledovat, měla by šanci? Pochybuji - a média by z toho právem udělaly skandál, který by ředitele BIS stál místo.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy