Studentský vůdce: Mluvme o systému StB, ne o Kunderovi

Pavel Baroch
14. 11. 2008 11:37
Studentský vůdce Václav Bartuška odpovídal online

Praha - I devatenáct let po sametové revoluci nás předlistopadová minulost stále dohání. A překvapuje.

Naposledy se tak stalo před měsícem, když týdeník Respekt uvedl, že nejslavnější český spisovatel současnosti Milan Kundera byl udavačem.

Na základě dokumentu, který získal z Ústavu pro studium totalitních režimů, časopis napsal, že světoznámý spisovatel v roce 1950 udal protikomunistického odbojáře Miroslava Dvořáčka. Ten následně strávil čtrnáct let v komunistickém lágru. Kundera odmítl, že by kohokoliv udal a zvažuje podání žaloby na Respekt.

Někdejší studentský vůdce Václav Bartuška, který se jako člen vyšetřovací komise k 17. listopadu 1989 zabýval jako jeden z prvních činností StB, ovšem nepokládá debatu o jednotlivých případech za správnou.

Václav Bartuška online v redakci Aktuálně.cz
Václav Bartuška online v redakci Aktuálně.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Vadí mi, že se u nás místo o vině těch, kdo stvořili totalitní systém a udržovali ho v chodu, mluví o detailech, které jsou možná pikantní, ale o hrůze toho všeho vypovídají jen velmi málo," řekl Bartuška v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz

"Místo toho, abychom si kladli otázku, jak mohla parta bezcharakterních lidí typu Gottwald ovládnout vyspělou zemi uprostřed Evropy a proměnit ji v kopii Sovětského svazu, a jak potom mohli průměrní či podprůměrní aparátčíci typu Novotného či Jakeše dál vládnout patnácti milionům lidí, se zabýváme tím, zda ta či ona herečka spolupracovala s StB," tvrdí Bartuška.

"A celou kauzu Kundera vidím pod tímhle úhlem: Nikdo se nepohoršuje nad tím, že zde komunistická strana vytvořila atmosféru strachu, v níž se navzájem udávali manželé, přátelé, rodiče a děti. Dokud se nenajde dokument s nějakým veřejně známým jménem, o minulosti nemluvíme," dodal někdejší studentský vůdce.

Všechny odpovědi na otázky čtenářů Aktuálně.cz si přečtěte zde:

Odpovězeno: 14. 11. | 10:26Autor: Franc

Otázka: Dobrý den! Co si myslíte o tom, že za mřížemi neskončil poslední předlistopadový šéf StB Lorenc? Poznal jste ho osobně? Co si o něm myslíte?

Václav Bartuška: Dobrý den, Alojz Lorenc strávil za mřížemi bezmála rok, nicméně po rozdělení Československa už zbytek svého trestu (tuším, že dostal 4,5 roku) neodseděl a stal se na Slovensku podnikatelem. Měl jsem možnost s ním mnohokrát hovořit během jara 1990: chytrý a nebezpečný protivník.

Odpovězeno: 14. 11. | 10:26Autor: Kája

Otázka: Byl, nebo nebyl Kundera udavač? Máte na to nějaký názor? Ten dokument je přece jednoznačný, nebo ne?

Václav Bartuška: Vadí mi, že se u nás místo o vině těch, kdo stvořili totalitní systém a udržovali ho v chodu, mluví o detailech, které jsou možná pikantní, ale o hrůze toho všeho vypovídají jen velmi málo. Místo abychom si kladli otázku, jak mohla parta bezcharakterních lidí typu Gottwald ovládnout vyspělou zemi uprostřed Evropy a proměnit ji v kopii Sovětského svazu, a jak potom mohli průměrní či podprůměrní aparátčíci typu Novotného či Jakeše dál vládnout patnácti milionům lidí, se zabýváme tím, zda ta či ona herečka spolupracovala s StB. A celou kauzu Kundera vidím pod tímhle úhlem: nikdo se nepohoršuje nad tím, že zde komunistická strana vytvořila atmosféru strachu, v níž se navzájem udávali manželé, přátelé, rodiče a děti. Dokud se nenajde dokument s nějakým veřejně známým jménem, o minulosti nemluvíme.

Odpovězeno: 14. 11. | 10:30Autor: motyka&lopata

Otázka: Kundera byl STbák, to je úplně jasné. Jinak by nemohl cestovat po světě a vést život kavárenského básníka.Co jste dělal vy před revolucí? Podle fotky vypadáte minimálně na okresního donašeče STB? nemýlím se?

Václav Bartuška: Máte krásně přehledný svět, tak si ho nenechte zkomplikovat fakty. Mne sebrali v létě 1988, bylo mi dvacet.

Odpovězeno: 14. 11. | 10:35Autor: bourák

Otázka: Není to ostuda? Skoro 20 let a pořád se objevují nová jména, kdo spolupracoval s StB a nespolupracoval...

Václav Bartuška: Dobrý den, zčásti jsem odpověděl už před chvílí: lidé se s velkým zaujetím baví o tom, kdo spolupracoval či nikoli s StB, ale o těch, kdo v ní pracovali - kdo třeba i mučili a zabíjeli nevinné - ty nejmenujeme, o těch nemluvíme. Tohle je ostuda, ne to, že se o svou minulost zajímáme ještě po dvaceti letech.

Odpovězeno: 14. 11. | 10:40Autor: bratr ulčáka

Otázka: Lidi jako vy akorát polykají peníze daňových poplatníků tím, že pořád něco vyšetřují v nějakých nesmyslných komisích. Nemyslíte si , že STB je hlubokou minulostí a nebylo by lepší se na rejpání v ní už konečně vykašlat. Už nikoho nezajímáte.

Václav Bartuška: Brečíte možná dobře, ale na špatném hrobě. Byl jsem v jediné komisi, do května 1990 - a dělal jsem to celé zadarmo, samozřejmě. Ta doba měla étos, který Vy asi nepochopíte.

Odpovězeno: 14. 11. | 10:44Autor: štrougal

Otázka: Nepřipadá mi fér, když se v novinách a televizi propírají známá jména herců a muzikantů, kteří spolupracovali s StB. Jako by se úplně zapomíná na to, že ten systém tak byl nastavený, že ho tak někdo vymyslel a udržoval v chodu, řídil, sbíral informace a likvidoval nepřátele režimu...

Václav Bartuška: Dobrý den, naprosto se shodujeme. A díky za Váš názor - po první várce otázek tady na aktualne.cz jsem měl pocit, že celá debata směřuje jen k tomu, zda ten či onen slavný byl udavač. Kopírovala by tak, bohužel, naši celospolečenskou ne-debatu.

Odpovězeno: 14. 11. | 10:56Autor: Aratea

Otázka: Víte co...kdyby se všichni raději starali jak to tu vypadá nyní.Já vím.Jsme strašně svobodný a jdem po komunistech a amíci nám budou utírat zachvilku zadky paráda.Je to v politice možná horší než kdysi. Jak se poukáže na něco co nejde do krámu vytáhnou se komunisti.Trapáááci :-) Přeji hezký den.

Václav Bartuška: Dobrý den, nemyslím, si, že je to v politice horší, než kdysi, ale to je věc názoru. Libujeme si dnes v relativizování všeho - asi i proto se socialismem (a stejně tak nacistickou okupací) nechceme příliš zabývat. Protože heydrichiáda či procesy 50.let nás staví před černo-bílý střet dobra a zla - a my se tváříme, že žádná černá a bílá neexistuje, jen různé odstíny šedi. A to je lež. Mám k Topolánkovi i Paroubkovi mnoho výhrad, ale nikdy bych je nesrovnával s Gottwaldem; dělají chyby, ale nepopravují lidi.

Odpovězeno: 14. 11. | 11:07Autor: Jaroslav

Otázka: Pane Bartuško, co si dnes myslíte o tzv. Cibulkových seznamech? / Originály, co vyšly formou sešitu krátce po převratu./ Do jalé míry jsou věrohodné a úplné?

Václav Bartuška: Dobrý den, je v nich řada omylů, což je dané tím, v jakých podmínkách vznikly. Ale chyby jsou i pozdějších seznamech; mně spíš vadí, že všechny tyhle přehledy hážou do jednoho pytle viníky i oběti. Řada lidí se ke spolupráci se Státní bezpečností nabídla, udávali své kolegy, sousedy, známé - ale když půjdete do archivů, najdete i lidi, přinucené ke spolupráci za podmínek, které si Vy ani já neumíme představit. Pro mne nejotřesnější byl příběh jednoho z pilotů z Británie, dostal v 50.letech doživotí, odseděl si přes deset let v těch nejhorších lágrech. Venku vyrůstaly jeho děti, které neviděl od svého zatčení. Někdy v 60. letech mu StB nabídla spolupráci. Kývnul. Jestli ho chcete odsuzovat, tak prosím. Já to nedokážu.

Odpovězeno: 14. 11. | 11:10Autor: Ondra

Otázka: Kdyz jdu v zime ven, podivam se na teplomer a teple se obleknu, a to na zaklade predchozi zkusenosti.

Studovat a zkoumat minulost je treba, abychom se mohli prizpusobit budoucnosti a predvidat ji.

Vase prace ma smysl, ale je jednoduche ji zdiskreditovat.

Václav Bartuška: Dobrý den, Vaše povzbuzení nepatří mně, ale lidem z Ústavu pro studium totalitních režimů (či jak se to jmenuje). Já se tímhle tématem zabýval před 19 lety, ale od té doby jen sporadicky a spíše s nechutí: archívy StB jsou především svědectvím o lidské povaze. A o té nemám žádné iluze.

Odpovězeno: 14. 11. | 11:12Autor: Jan Zapletal

Otázka: Přehodnotil byste dnes - po letech, se zkušeností a odstupem - jedno ze stěžejních hesel Listopadu "Nejsme jako oni", které je jakoby nechalo napospas době... a dnes přivedlo zpět? Neměla se nejpozději v roce 1990 KSČ prostě zrušit?

Václav Bartuška: Patřil jsem v té době k těm, kdo chtěli radikální řez - ale byla nás menšina. S tím už se teď nedá nic dělat, žádná "kdyby" v životě neplatí.

Odpovězeno: 14. 11. | 11:24Autor: jugo

Otázka: Je dnešní BISka na takové úrovni jako byla Stb? Pak má jistě stejné množství udavačů a konfidentů, jako měla Stb. Je to propracovaný systém, který platí v celém světě. A BIS nechytá jen zloděje, ale kryje záda politikům.

Václav Bartuška: Dobrý den, mezi StB a BIS (nebo kteroukoli jinou tajnou službou v demokracii) je zásadní rozdíl: StB většinu času nemusela pracovat v utajení, a také nepracovala. Když potřebovala odposlouchávat něčí byt, zašla k sousedům a zcela oficiálně si od nich navrtala byt, který ji zajímal - umíte si představit něco podobného dnes? Ještě markantnější rozdíl je v možnostech, jak šikanovat občany: Státní bezpečnost rutinně vyhazovala lidi z práce a ze škol, stačilo zajít za příslušným ředitelem (nebo kádrovým referentem) a bylo - nikdo se na nic neptal, nikdo neprotestoval. Myslíte si, že kdyby dnes chtěla BIS podobně někoho pronásledovat, měla by šanci? Pochybuji - a média by z toho právem udělaly skandál, který by ředitele BIS stál místo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy