Soudy musí zmírnit tresty za akci Asanace pro členy StB

Tomáš Fránek
4. 10. 2007 1:36
Rozhodl o tom Nejvyšší soud. Soudy se příliš dlouho táhly
Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně.
Vchod do budovy Nejvyššího soudu ČR v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Soudy musí znovu rozhodnout o výši trestu pro bývalého příslušníka komunistické Státní bezpečnosti Zbyňka Dudka, který měl v osmdesátých letech týrat při výsleších odpůrce režimu. A trest by mu měly snížit jako kompenzaci za to, že proces trval příliš dlouho.

Rozhodl tak Nejvyšší soud.

Ten částečně vyhověl odvolání Dudka a kvůli tomu, že se v jeho případě soudy nezabývaly tím, jak celé soudní řízení s ním dlouho trvá, zrušil čtyřletý trest vězení.

...bylo porušeno právo na spravedlivý proces

Trestní řízení a soudní procesy s Dudkem už trvají podle Nejvyššího soudu více jak dvanáct let. A soudy to ve výši trestu nijak nezohlednily.

Tím podle senátu Nejvyššího soudu pod vedením Jiřího Horáka bylo porušeno Dudkovo právo na rozhodnutí v přiměřené době a bylo porušeno jeho právo na spravedlivý proces.

A protože řízení trvalo tak dlouho, měl soud čtyřletý trest pro člena tajné policie zmírnit. "Soud za relevantní průtahy ve věci obviněnému neposkytl kompenzaci ve formě měřitelného a výslovného zmírnění trestu," uvedli soudci Nejvyššího soudu.

Městský soud v Praze tak musí znovu celý případ projednat a ve svém rozhodnutí respektovat verdikt Nejvyššího soudu. "V novém řízení nemůže dojít ke změně rozhodnutí v jeho (Dudkův) neprospěch," uvedl Nejvyšší soud.

Ten ale zároveň uvedl, že Dudkovo počínání není promlčeno.

Dudek byl odsouzen společně s dalším tajným policistou - Jiřím Šimákem. Ten také dostal čtyřletý trest, i v jeho případě Nejvyšší soud trest zrušil a nařídil nové projednání.

Obvinění za akci Asanace

Oba muži podle obžaloby nejprve v červnu 1981 týrali v pražské služebně StB v Bartolomějské ulici Zbyňka Benýška - podle žaloby ho bili pěstí do břicha a lili mu na hlavu vodu.

Pavel Landovský byl jednou z obětí akce Asanace
Pavel Landovský byl jednou z obětí akce Asanace | Foto: Ludvík Hradilek

O několik měsíců později podle spisu napadli disidentku Zinu Freundovou, které tloukli hlavou o zeď, kopali jí a vyhrožovali. Napadení se v obavě o svůj život skutečně odstěhovali: Benýšek emigroval do Rakouska, Freundová do Velké Británie.

Akci Asanace vymyslela StB na přelomu 70. a 80. let. Jejím cílem bylo fyzickým a psychickým nátlakem donutit lidi, kteří nebyli pro režim pohodlní, k trvalému opuštění země.

Mezi dalšími disidenty, které postihla akce Asanace, byli například hudebníci Jaroslav Hutka a Vlastimil Třešňák, duchovní Václav Malý, kněz a poslanec Svatopluk Karásek, rabín Karol Sidon, Petr Cibulka, spisovatelka Petruška Šustrová a herec Pavel Landovský.

 

Právě se děje

Další zprávy