Školní autobus dostal smyk a převrátil se. 47 lidí je zraněných, některé děti vážně

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 9. 3. 2016 18:10
U Panenského Týnce na Lounsku havaroval školní autobus. Nehoda se stala kolem osmé hodiny. Podle policie skončil autobus mimo vozovku a převrátil se. Při nehodě bylo zraněno 47 lidí, z toho 43 dětí. Záchranná služba vyhlásila mimořádnou událost, požádala o pomoc i záchranáře z Prahy.
Nehoda školního autobusu na Lounsku.
Nehoda školního autobusu na Lounsku. | Foto: ČTK

Praha - Čtyřicet sedm zraněných si vyžádala ranní nehoda autobusu na silnici R7 poblíž Panenského Týnce na Lounsku. Většina jsou děti. Záchranná služba vyhlásila mimořádnou událost a požádala o pomoc i záchranku ze středních Čech a z Prahy. Podle policie je silnice v místě nehody silně namrzlá.

Nehoda se stala kolem osmé hodiny. Podle policie autobus skončil mimo vozovku a převrátil se. "V autobuse se zranilo 47 lidí, z toho 43 dětí, tři pedagogové a řidič. Škála zranění se pohybuje od lehkých po středně závažná až závažná," řekl mluvčí záchranné služby Prokop Voleník.

Pražská záchranná služba vyslala vůz Atego, který slouží k převážení většího počtu zraněných při mimořádných událostech z nepřístupných míst, a výjezdovou skupinou rychlé lékařské pomoci. Od nehody poté odvážely 17 dětí narozených v roce 2005 a 2006 do motolské nemocnice, řekla mluvčí záchranky Jiřina Ernestová. Doplnila, že dvě z těchto dětí utrpěly středně těžká poranění, ostatní byly převezeny k preventivnímu vyšetření.

Motol ošetřila 24 lidí

Fakultní nemocnice Motol podle mluvčí Pavlíny Dankové přijala celkem 20 dětí a čtyři dospělé.  "Jedno dítě je na ARO, stav je vážný, ale nemělo by být v ohrožení života. Osm, možná devět dětí zůstane v nemocnici na pozorování, ostatní podstupují ještě některá další vyšetření, a pokud bude vše v pořádku, budou ještě dnes propuštěny domů," řekla mluvčí.

Čtyři dospělí, jejichž zranění původně vypadala horší, než pak vyšetření ukázala, budou zřejmě ve čtvrtek propuštěni domů.

Nehoda školního autobusu na Lounsku.
Nehoda školního autobusu na Lounsku. | Foto: Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje

Středočeská záchranka na místo vyslala šest posádek a lékaři a záchranáři ošetřili 13 pacientů. Nejvážněji zraněným, které středočeští záchranáři ošetřovali, bylo dítě, u nějž museli zajistit dýchání, napojit na umělou plicní ventilaci a po dalších úkonech ho převézt do motolské nemocnice na dětskou traumatologii. "Ostatní zranění byla lehčí, šest osob jsme po ošetření na místě převezli do Slánské nemocnice, tři do kladenské a tři do rakovnické nemocnice," uvedla mluvčí.

Tři lehce zraněné přijala nemocnice v Litoměřicích. "Dvě děti tu zůstanou dva až tři dny," řekla mluvčí nemocnice Naděžda Křečková. Další čtyři lehce zraněné chlapce ošetřili lékaři v mostecké nemocnici. Nemocnice v Žatci přijala tři děti. "Jsou to dvě fraktury horních končetin a jedna klíční kost," řekl ředitel nemocnice Čestmír Novák.

Nehoda školního autobusu na Lounsku.
Nehoda školního autobusu na Lounsku. | Foto: Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje

Ridič je zkušený

K havárii zřejmě přispělo počasí, několikakilometrový úsek silnice byl namrzlý. "Pravděpodobnou příčinou nehody bylo nepřizpůsobení rychlosti stavu a povaze vozovky. Silnice byla kluzká, na místě byla mlha," řekla krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Poblíž nehody se stalo několik dalších havárií, obešly se bez vážných následků. Podle Voleníka havarovala i jedna sanitka. Policie vyslala na místo krizové interventy.

Autobus, který vezl děti ze školy ve Vejprtech na Chomutovsku do Prahy na výlet na Hrad, provozuje firma Logistic Euro Bus z Jirkova. "Řidič leží v nemocnici ve Slaném. Jsem s ním v kontaktu. Je to zkušený řidič, dlouholetý zaměstnanec mé firmy. Nehodu bych přičítal náledí," řekl jednatel společnosti Pavel Šams.

Úsek silnice I/7 na Lounsku patří podle mapy, kterou podle počtu smrtelných nehod a intenzity dopravy zpracovává EuroRAP, mezi riziková místa. Nejtragičtější nehoda se stala 13. února 2008 také u Panenského Týnce. Při nehodě osobního vozu, dodávky a kamionu zemřelo osm lidí. Další tragické nehody se v tomto úseku I/7 staly i v posledních dvou letech.

 

Právě se děje

teď

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy