Akci pořádá hnutí Extinction Rebellion ČR a Limity jsme my, chtějí tím upozornit na podle nich nezodpovědnou politiku české vlády v klimatických otázkách. V posledních týdnech jde již o několikátou podobnou akci ekologických aktivistů.
Protestující jsou přesvědčeni, že na zhoršující se klimatické krizi má podíl zastaralá uhelná energetika ČR. Znepokojeni jsou sohlasem ministerstva s prodloužením těžby v dole Bílina, podle nich je v přímém rozporu s mezinárodními závazky.
Ministr Richard Brabec (ANO) má podle protestujících osobní zodpovědnost za stanovisko, které může dovolit vytěžení a spálení dalších 150 milionů tun uhlí z dolu Bílina. "Je nadmíru alibistické ignorovat vliv takového rozhodnutí na klimatickou změnu, na což upozornilo v připomínkách přes 4400 lidí. Mluvit o životním selhání je proto zcela na místě," uvedl v tiskové zprávě Maroš Prčina z hnutí Limity jsme my.
Akce občanské neposlušnosti
Extinction Rebellion je mezinárodní hnutí, které si klade za cíl urychlit hledání řešení kolem klimatické krize. Východiskem je podle něj okamžitá a razantní změna celé ekonomiky. Členové hnutí se domnívají, že vlády a samosprávy nejsou schopné klimatické otázky řešit, protože politici necítí podporu voličů. Extinction Rebellion chce proto z klimatického problému udělat hlavní společenské téma.
Veřejnost chtějí mobilizovat nenásilnými a přímými akcemi občanské neposlušnosti malých skupin lidí, jako jsou blokády či protesty. Počítají při nich s případným zadržením policií a následným zaplacením pokuty. Na říjen hnutí plánuje blokádu v desítkách měst, v Praze by se měla konat 12. října, uvedli organizátoři. V poslední době se například tři aktivisté připoutali k budově Úřadu vlády nebo se na brněnském náměstí Svobody objevili tři symboličtí oběšenci.
Mezi požadavky hnutí je vyhlášení stavu klimatické nouze, dosažení uhlíkové neutrality v Evropě do roku 2025 nebo zřízení právně závazných občanských shromáždění, jejichž prostřednictvím by se občané mohli podílet na rozhodování o zásadních otázkách.