Praha - Magistrát zdržel peníze, které potřebují archeologové na další prozkoumání míst, kde se stavějí nové tunely v bezprostřední blízkosti Pražského hradu.
Archeologové varují, že pokračující stavba může při takovémto zdržení nenávratně zničit vzácné historické památky.
"Už brzy můžeme oznámit, že výzkum přerušujeme," řekl Aktuálně.cz Jan Frolík, vedoucí oddělení záchranných výzkumů Archeologického ústavu Akademie věd.
Pak by podle něho hrozilo, že na některých místech by byl tunelový komplex Blanka z Břevnova přes Stromovku postaven dříve, než by archeologové tyto oblasti prověřili a zdokumentovali.
Pražský magistrál unává, že se některé platby archeologům opozdily, ale odmítá, že by chtěl další průzkum jakokoli blokovat. "S archeology jednáme a rozhodně nebudeme bránit průzkumu ani jeho účelné úhradě," řekl Aktuálně.cz mluvčí magistrátu Jiří Wolf.
Kel, hrob a co dál?
Nová autostráda vede jen pár stovek metrů od areálu Hradu. Před dvěma lety přitom archeologové při rekonstrukci Jízdárny Pražského hradu nalezli opracovaný kel z mamuta a předpokládají, že by podobné památky na lovce mamutů mohly být i v místech, kde se Blanka staví.
A zajímavé objevy pokračují i teď. U křižovatky Myslbek v Břevnově se našly pozůstatky minimálně jednoho slovanského hrobu z 10. až 11. století. "Je to zatím největší překvapení," řekl Frolík.
V těsné blízkosti stanice metra Hradčanská, odkud v minulosti jezdila koňka do Lán, zase vědci objevily historické "inženýrské sítě", respektive kanalizační štoly, které budou ještě dále zkoumat.
Potřebujeme dva miliony
Archeologický ústav Akademie věd tvrdí, že na celý průzkum potřebuje asi dva miliony korun. Podle zákona je má zaplatit investor, tedy pražský magistrát. Stavba tunelů Blanka přitom vyjde na desítky miliard.
"Zatím jsme vynaložili asi 700 tisíc korun," poznamenal archeolog Frolík. Dodal, že magistrát ani tyto peníze nezaplatil v dohodnutém termínu.
"Splatnost částky 731 949 korun byla 8. ledna a faktura byla zaplacena 4. února," potvrdil mluvčí magistrátu Wolf. Dodal, že důvodem je změna proplácení všech faktur.
"Byl instalován nový program pro účetnictví, který zkvalitní účetní oparace a zlepší jejich kontrolu a celkovou bezpečnost. Přechodně se ale krátkodobě zdrželo proplácení všech faktur," vysvětlil Wolf.
Dodal, že se zdrželo i proplacení bezmála 690 tisíc korun společnosti Achaia, která se na průzkumu v místě budovaného tunelového komplexu Blanka také podílí.
Archeologové chtějí víc
Magistrát tvrdí, že těmito dvěma fakturami uhradil veškeré požadavky archeologů na ceký průzkum. A pokud chtějí další peníze, jde o nový požadavek.
"Původní smluvně dohodnuté finanční závazky jsme již naplnili, nebo v příštích dnech beze zbytku splníme," řekl mluvčí magistrátu Jiří Wolf.
"Jde o nové nároky, které musejí být řádně a standardně projednány i s ohledem na dosažené i očekávané výsledky archeologického výzkumu. Předpokládáme, že stejně racionální přístup k věci budou mít i archeologové," dodal Wolf.
Archeologický ústav uvedl, že s magistrátem byla od počátku těžká dohoda, takže hrozilo, že dohoda o průzkumu v místě stavby tunelů Blanka nebude včas uzavřena. "Jednání o dalším financování výzkumu se také ukazuje jako mnohem složitější a náročnější," dodal Archeologický ústav.