Praha nepustí na Letnou žraloky ani stadion. Zatím

Pavel Baroch
21. 12. 2008 15:22
Primátor Bém odmítl obří stavby na Letenské pláni
Vizualizace oceanária na Letné
Vizualizace oceanária na Letné | Foto: Underwater World Oceanarium (CZ)

Praha - Národní knihovna není jedinou stavbou na Letné, které pražský primátor Pavel Bém i většina zastupitelů řekla jednoznačné ne. Bém nepočítá ani s národním fotbalovým stadionem a obřím oceanáriem.

"Letenská plán se opět promění v centrální městský park, jehož základní dominantou je veřejná zeleň," slíbil na jednání pražského zastupitelstva Bém.

Jenže zatímco Kaplického knihovna měla na své straně velkou skupinu příznivců, fotbalový stadion a obrovské akvárium se žraloky a dalšími živočichy si výraznou podporu široké veřejnosti nikdy nezískaly. Naopak.

Občanské sdružení Zachraňme Letnou, za nímž stála především místní organizace Strany zelených, sesbíralo na sedm tisíc podpisů proti oběma plánovaným stavbám. Sdružení podpořil i exprezident Václav Havel.

  • Podívejte se, jak mohl stadion na Letné pro 40 tisíc diváků vypadat.
    (klikněte na fotografie a uvidíte více)

Vizualizace stadionu na Letné
Vizualizace stadionu na Letné | Foto: AG studio

Vizualizace stadionu na Letné
Vizualizace stadionu na Letné | Foto: AG studio
Vizualizace národního fotbalového stadionu na Letné
Vizualizace národního fotbalového stadionu na Letné | Foto: AG studio

Primátor Pavel Bém, jemuž byly podpisové archy rovněž doručeny, následně na zastupitelstvu prohlásil: "Gigantická stavba národního fotbalového stadionu je utopie."

Podobně se vyjádřil i o plánech na výstavbu oceanária na místě bývalého Stalinova pomníku. "V tuto chvíli nevidíme žádnou možnost, jak tomuto projektu dát zelenou, naopak vidíme možnost dát zelenou zelené Letné."

Magistrát původně stavby nezatracoval

Ještě před pár měsíci se ovšem pražský magistrát tak jednoznačně proti oběma záměrům nestavěl. "Myslel jsem, že oceanárium by bylo docela zajímavou atrakcí, která by oživila hlavní město v místech, kde by to nevadilo," uvedl radní pro kulturu Milan Richter.

Národní fotbalový stadion měl několik variant, od zcela nového sportoviště pro čtyřicet tisíc diváků až po pouhou rekonstrukci současného stadionu Sparty. Uvažovalo se o něm jako o jednom ze sportovišť pro olympiádu. Teď od něj vedení magistrátu dává ruce pryč.

  • Podívejte se, jak by mohlo vypadat oceanárium
    (klikněte na fotografie a uvidíte více)

Vizualizace oceanária na Letné
Vizualizace oceanária na Letné | Foto: Underwater World Oceanarium (CZ)

Vizualizace oceanária na Letné
Vizualizace oceanária na Letné | Foto: Underwater World Oceanarium (CZ)
Vizualizace oceanária na Letné
Vizualizace oceanária na Letné | Foto: Underwater World Oceanarium (CZ)

"Město v tuto chvíli nebude souhlasit při zatížení Letné ani s tímto záměrem," řekl radní pro územní rozvoj Martin Langmajer. Podle primátora Béma by se ovšem sparťanský stadion změnit měl.

"Určitě je realitou, že fotbalový stadion Sparty na Letné je a zůstane tam. Je také realitou, že není žádným urbanistickým skvostem, že si žádá investici do fasády a investiční prostředky do rekonstrukce, ale že by z něj měl vyrůst gigantický národní fotbalový stadion, je vyloučeno," tvrdí.

Letenská plán bude stále přitahovat investory

Jedinou velkou stavbou, která na Letné vznikne, tak zůstává tunel Blanka spojující křižovatku Malovanka s Trójou. "Horizont dvou až dvou a půl let, kdy se Letná po dokončení stavby městského okruhu promění v daleko funkčnější a estetičtější centrální park města, je realitou," je přesvědčen primátor.

Sdružení Zachraňme Letnou si ovšem nedělá iluze o tom, že by se Letná najednou stala místem, které by nelákalo k novým stavbám.

"Taková lokalita, jakou Letná je, tedy nezastavěné prostranství zarostlé pouze stromy a travou v centru města, určitě nenechává investory v klidu spát," konstatoval předseda sdružení Daniel Hlaváč.

Například známý architekt Vlado Milunić, který se mimo jiné podílel na podobě Tančícího domu v Praze, by se další výstavbě na Letenské pláni nebránil. "Vím, že hodně lidí by Letnou nechalo nejraději volnou, ale dovedu si tam představit i obytnou čtvrť 21. století s veškerým moderním zázemím, kulturou, sportem a dalším servisem," řekl.

 

Právě se děje

před 4 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, provoz na trati je zastaven

U Kralup nad Vltavou vykolejil brzy ráno nákladní vlak. Provoz na trati je zastaven. Omezení se dotkne desítek spojů, včetně mezinárodních. Na svém webu o tom informovaly České dráhy (ČD).

Nehoda se stala kolem 5:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Probíhá vyšetřování nehody, odstraňování následků," uvedly dráhy. Zajišťují náhradní autobusovou dopravu.

ČD v tuto chvíli počítají s omezením provozu zhruba do 12:00, čas je ale pouze orientační. "Termín obnovení provozu bude průběžně aktualizován," dodal dopravce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy