Autostráda centrem Prahy zvýší riziko dýchacích potíží

Pavel Baroch
12. 11. 2008 10:25
V ovzduší přibude prachu, oxidu dusičitého i benzenu
Víceúrovňovu křižovatku Malovanka potřebuje. Už tak velký dopravní uzel zkomplikují během stavebních prací dopravní omezení.
Víceúrovňovu křižovatku Malovanka potřebuje. Už tak velký dopravní uzel zkomplikují během stavebních prací dopravní omezení. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pražský magistrát nemluví pravdu, když oficiálně tvrdí, že nově budovaná autostráda, která do čtyř let protne centrum hlavního města, pomůže vyčistit pražské ovzduší.

Zatím nezveřejněné magistrátní dokumenty, které má Aktuálně.cz k dispozici, totiž hovoří o opaku: koncentrace škodlivých látek se rozhodně nesníží. Naopak se ještě mírně zvýší. Stejně jako riziko zdravotních potíží.

Konstatovaly to magistrátní odbor životního prostředí a Státní zdravotní ústav, které zjišťovaly, jak se v okolí tunelového komplexu Blanka zvýší koncentrace oxidu dusičitého, drobného prachu a benzenu a jaký to bude mít vliv na zdraví obyvatel. Nová autostráda, která přitáhne do blízkosti Pražského hradu další vozidla, povede od Malovanky přes Letnou až do Tróje.

"Pro všechny modelované a hodnocené škodliviny platí, že vypočtené příspěvky k imisní situaci dané provozem hodnoceného úseku městského okruhu znamenají mírné zvýšení zdravotních rizik," uvádí se ve stanovisku magistrátního odboru životního prostředí, které má Aktuálně.cz k dispozici.

Tunel pomůže ovzduší, tvrdil magistrát

Až dosud přitom magistrát primátora Pavla Béma tvrdil, že nová autostráda pomůže životnímu prostředí v Praze, kde je právě kvůli husté dopravě jedno z nejšpinavějších ovzduší v republice.

"Tunelové stavby sníží v daném území hlukovou i emisní zátěž. O plynulosti dopravy a větší bezpečnosti ani nemluvě," tvrdil Aktuálně.cz Jan Heroudek, ředitel odboru dopravy.

Heroudkovo vyjádření je staré přesně rok, na dotazy Aktuálně.cz odpovídal v listopadu 2007. Dokument odboru životního prostředí o zvýšených koncentracích škodlivin ovšem pochází už z roku 2005. Redakce Aktuálně.cz se k němu dostala až nyní.

Úřady modelovaly, nakolik narostou koncentrace vybraných škodlivin u výdechů z odvětrávání tunelů na Letné a v Tróji, nad podzemními garážemi pro více než osm set aut na Letné, u výjezdů z tunelů a v ulicích v bezprostřední blízkosti nové autostrády.

Drobného prachu je moc už nyní

U oxidu dusičitého a benzenu platí, že se jejich množství v ovzduší sice zvýší až o desítky mikrogramů na metr krychlový, denní ani roční imisní limity by však neměly být překročeny.

Horší situace je u mikroskopického prachu, kde jsou hygienické normy překračovány už dnes. Nová autostráda by tedy situaci mohla ještě zhoršit.

Podle odboru životního prostředí se problém s nadměrnou prašností týká celé Prahy. "Není tedy způsoben předmětnou stavbou a je řešen v rámci přípravy Integrovaného programu pro zlepšení kvality ovzduší," uvedl odbor ve svém ekologickém stanovisku.

Přibudou dvě nádorová onemocnění

Státní zdravotní ústav uvedl, že zvýšení průměrných ročních koncentrací oxidu dusičitého povede k nárůstu chronických potíží dýchacích cest o 0,1 procento a astmatických potíží o 0,2 procenta. Více drobného prachu zvýší výskyt chronických onemocnění dýchacích cest o 0,25 procent.

"Příspěvek průměrné roční koncentrace benzenu ve výši zhruba 0,2 mikrogramu na metr krychlový může přispět ke zvýšení pravděpodobnosti vzniku nádorového onemocnění o dva případy na milion celoživotně exponovaných lidí," konstatoval zdravotní ústav.

Autostráda přitáhne další automobily

Na možná rizika, která s sebou přinese autostráda v centru Prahy, několik let upozorňují občanská sdružení.

"Nová komunikace stejně jako severojižní magistrála zatáhne obrovský počet dalších vozidel do navazujících ulic v obytných čtvrtích na severu Prahy a tím dále zhorší životní prostředí," řekl Jan Klika z Ateliéru pro životní prostředí.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 37 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy