reklama
 
 

Autostráda centrem Prahy zvýší riziko dýchacích potíží

12. 11. 2008 10:25
V ovzduší přibude prachu, oxidu dusičitého i benzenu

Praha - Pražský magistrát nemluví pravdu, když oficiálně tvrdí, že nově budovaná autostráda, která do čtyř let protne centrum hlavního města, pomůže vyčistit pražské ovzduší.

Zatím nezveřejněné magistrátní dokumenty, které má Aktuálně.cz k dispozici, totiž hovoří o opaku: koncentrace škodlivých látek se rozhodně nesníží. Naopak se ještě mírně zvýší. Stejně jako riziko zdravotních potíží.

Konstatovaly to magistrátní odbor životního prostředí a Státní zdravotní ústav, které zjišťovaly, jak se v okolí tunelového komplexu Blanka zvýší koncentrace oxidu dusičitého, drobného prachu a benzenu a jaký to bude mít vliv na zdraví obyvatel. Nová autostráda, která přitáhne do blízkosti Pražského hradu další vozidla, povede od Malovanky přes Letnou až do Tróje.

"Pro všechny modelované a hodnocené škodliviny platí, že vypočtené příspěvky k imisní situaci dané provozem hodnoceného úseku městského okruhu znamenají mírné zvýšení zdravotních rizik," uvádí se ve stanovisku magistrátního odboru životního prostředí, které má Aktuálně.cz k dispozici.

Tunel pomůže ovzduší, tvrdil magistrát

Až dosud přitom magistrát primátora Pavla Béma tvrdil, že nová autostráda pomůže životnímu prostředí v Praze, kde je právě kvůli husté dopravě jedno z nejšpinavějších ovzduší v republice.

"Tunelové stavby sníží v daném území hlukovou i emisní zátěž. O plynulosti dopravy a větší bezpečnosti ani nemluvě," tvrdil Aktuálně.cz Jan Heroudek, ředitel odboru dopravy.

Heroudkovo vyjádření je staré přesně rok, na dotazy Aktuálně.cz odpovídal v listopadu 2007. Dokument odboru životního prostředí o zvýšených koncentracích škodlivin ovšem pochází už z roku 2005. Redakce Aktuálně.cz se k němu dostala až nyní.

Úřady modelovaly, nakolik narostou koncentrace vybraných škodlivin u výdechů z odvětrávání tunelů na Letné a v Tróji, nad podzemními garážemi pro více než osm set aut na Letné, u výjezdů z tunelů a v ulicích v bezprostřední blízkosti nové autostrády.

Drobného prachu je moc už nyní

U oxidu dusičitého a benzenu platí, že se jejich množství v ovzduší sice zvýší až o desítky mikrogramů na metr krychlový, denní ani roční imisní limity by však neměly být překročeny.

Horší situace je u mikroskopického prachu, kde jsou hygienické normy překračovány už dnes. Nová autostráda by tedy situaci mohla ještě zhoršit.

Podle odboru životního prostředí se problém s nadměrnou prašností týká celé Prahy. "Není tedy způsoben předmětnou stavbou a je řešen v rámci přípravy Integrovaného programu pro zlepšení kvality ovzduší," uvedl odbor ve svém ekologickém stanovisku.

Přibudou dvě nádorová onemocnění

Státní zdravotní ústav uvedl, že zvýšení průměrných ročních koncentrací oxidu dusičitého povede k nárůstu chronických potíží dýchacích cest o 0,1 procento a astmatických potíží o 0,2 procenta. Více drobného prachu zvýší výskyt chronických onemocnění dýchacích cest o 0,25 procent.

"Příspěvek průměrné roční koncentrace benzenu ve výši zhruba 0,2 mikrogramu na metr krychlový může přispět ke zvýšení pravděpodobnosti vzniku nádorového onemocnění o dva případy na milion celoživotně exponovaných lidí," konstatoval zdravotní ústav.

Autostráda přitáhne další automobily

Na možná rizika, která s sebou přinese autostráda v centru Prahy, několik let upozorňují občanská sdružení.

"Nová komunikace stejně jako severojižní magistrála zatáhne obrovský počet dalších vozidel do navazujících ulic v obytných čtvrtích na severu Prahy a tím dále zhorší životní prostředí," řekl Jan Klika z Ateliéru pro životní prostředí.

autor: Pavel Baroch | 12. 11. 2008 10:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama