Autostráda centrem Prahy zvýší riziko dýchacích potíží

Pavel Baroch
12. 11. 2008 10:25
V ovzduší přibude prachu, oxidu dusičitého i benzenu
Víceúrovňovu křižovatku Malovanka potřebuje. Už tak velký dopravní uzel zkomplikují během stavebních prací dopravní omezení.
Víceúrovňovu křižovatku Malovanka potřebuje. Už tak velký dopravní uzel zkomplikují během stavebních prací dopravní omezení. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pražský magistrát nemluví pravdu, když oficiálně tvrdí, že nově budovaná autostráda, která do čtyř let protne centrum hlavního města, pomůže vyčistit pražské ovzduší.

Zatím nezveřejněné magistrátní dokumenty, které má Aktuálně.cz k dispozici, totiž hovoří o opaku: koncentrace škodlivých látek se rozhodně nesníží. Naopak se ještě mírně zvýší. Stejně jako riziko zdravotních potíží.

Konstatovaly to magistrátní odbor životního prostředí a Státní zdravotní ústav, které zjišťovaly, jak se v okolí tunelového komplexu Blanka zvýší koncentrace oxidu dusičitého, drobného prachu a benzenu a jaký to bude mít vliv na zdraví obyvatel. Nová autostráda, která přitáhne do blízkosti Pražského hradu další vozidla, povede od Malovanky přes Letnou až do Tróje.

"Pro všechny modelované a hodnocené škodliviny platí, že vypočtené příspěvky k imisní situaci dané provozem hodnoceného úseku městského okruhu znamenají mírné zvýšení zdravotních rizik," uvádí se ve stanovisku magistrátního odboru životního prostředí, které má Aktuálně.cz k dispozici.

Tunel pomůže ovzduší, tvrdil magistrát

Až dosud přitom magistrát primátora Pavla Béma tvrdil, že nová autostráda pomůže životnímu prostředí v Praze, kde je právě kvůli husté dopravě jedno z nejšpinavějších ovzduší v republice.

"Tunelové stavby sníží v daném území hlukovou i emisní zátěž. O plynulosti dopravy a větší bezpečnosti ani nemluvě," tvrdil Aktuálně.cz Jan Heroudek, ředitel odboru dopravy.

Heroudkovo vyjádření je staré přesně rok, na dotazy Aktuálně.cz odpovídal v listopadu 2007. Dokument odboru životního prostředí o zvýšených koncentracích škodlivin ovšem pochází už z roku 2005. Redakce Aktuálně.cz se k němu dostala až nyní.

Úřady modelovaly, nakolik narostou koncentrace vybraných škodlivin u výdechů z odvětrávání tunelů na Letné a v Tróji, nad podzemními garážemi pro více než osm set aut na Letné, u výjezdů z tunelů a v ulicích v bezprostřední blízkosti nové autostrády.

Drobného prachu je moc už nyní

U oxidu dusičitého a benzenu platí, že se jejich množství v ovzduší sice zvýší až o desítky mikrogramů na metr krychlový, denní ani roční imisní limity by však neměly být překročeny.

Horší situace je u mikroskopického prachu, kde jsou hygienické normy překračovány už dnes. Nová autostráda by tedy situaci mohla ještě zhoršit.

Podle odboru životního prostředí se problém s nadměrnou prašností týká celé Prahy. "Není tedy způsoben předmětnou stavbou a je řešen v rámci přípravy Integrovaného programu pro zlepšení kvality ovzduší," uvedl odbor ve svém ekologickém stanovisku.

Přibudou dvě nádorová onemocnění

Státní zdravotní ústav uvedl, že zvýšení průměrných ročních koncentrací oxidu dusičitého povede k nárůstu chronických potíží dýchacích cest o 0,1 procento a astmatických potíží o 0,2 procenta. Více drobného prachu zvýší výskyt chronických onemocnění dýchacích cest o 0,25 procent.

"Příspěvek průměrné roční koncentrace benzenu ve výši zhruba 0,2 mikrogramu na metr krychlový může přispět ke zvýšení pravděpodobnosti vzniku nádorového onemocnění o dva případy na milion celoživotně exponovaných lidí," konstatoval zdravotní ústav.

Autostráda přitáhne další automobily

Na možná rizika, která s sebou přinese autostráda v centru Prahy, několik let upozorňují občanská sdružení.

"Nová komunikace stejně jako severojižní magistrála zatáhne obrovský počet dalších vozidel do navazujících ulic v obytných čtvrtích na severu Prahy a tím dále zhorší životní prostředí," řekl Jan Klika z Ateliéru pro životní prostředí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy