Šéf ochranky Zemana požádal o přeložení. Nemůžu chránit prezidenta, když mi nevěří, říká

Domácí Domácí
Aktualizováno 24. 9. 2015 16:55
Policejní prezident Tomáš Tuhý se sešel s šéfem prezidentské ochranky Petrem Dongresem kvůli sobotnímu incidentu na Pražském hradě, při kterém aktivisté vyvěsili na střeše červené trenýrky. Prezident Miloš Zeman za to požadoval Dongresovo odvolání. Dongres se ale rozhodl odejít sám a požádal o přeložení k jinému útvaru policie. Podle svých slov nemůže hlídat někoho, kdo mu nevěří. Zeman trvá taky na konci šéfa Hradní stráže Radima Studeného. Podle předběžných výsledků šetření celé události byl zásah policie v pořádku.
Petr Dongres a policejní prezident Tomáš Tuhý.
Petr Dongres a policejní prezident Tomáš Tuhý. | Foto: ČTK

Praha - Ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres kvůli sobotnímu incidentu s trenýrkami nad Pražským hradem požádal o přeložení.

Nemůže prý hlídat někoho, kdo mu nevěří. Dongresův konec v čele prezidentské ochranky totiž požadoval sám Miloš Zeman. Ten ve čtvrtek dodal, že požaduje také hlavu šéfa Hradní stráže Radima Studeného.

Podle předběžných výsledků šetření celé události byl zásah policie v pořádku.

Požádal o přeložení

"Za daný incident necítím osobní odpovědnost, ale je mi jasné, že žádný ředitel ochranné služby nemůže vykonávat svou funkci bez důvěry toho, koho chrání, a proto ji dávám k dispozici," řekl k tomu Dongres. U policie slouží 21 let.

Požádal o přeřazení k jinému útvaru policie, policejní prezident Tomáš Tuhý prohlásil, že mu vyjde vstříc.

"Měl jsem možnost se seznámit s výsledky šetření celé události a podle nich byla reakce policie v danou chvíli v pořádku. Pokračujeme samozřejmě v kontrole. Pokud by došlo ke kázeňskému řízení, šlo by o individuální posouzení lidí, kteří tam přímo zasahovali," dodal Tuhý.

Tuhý upozornil také na to, že kontrola místa je v gesci Hradní stráže, policie má na starost vnitřní perimetr a osobní ochranu prezidenta.

Zeman: mohou si vybrat, jak skončí

Právě šéf Hradní stráže Studený by mohl být další "obětí" celého incidentu.

"Tato odpovědnost je nedělitelná a kromě pana Dongrese nese odpovědnost i šéf Hradní stráže," řekl k tomu ve čtvrtek Zeman.

"Samozřejmě, že po rezignaci pana Dongrese budou následovat další rezignace nebo odvolání," dodal s tím, že všichni viníci si mohou vybrat, jako cestu zvolí.

Studený je podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka v personální pravomoci náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislava Pilce, který jej může odvolat.

Podle některých lidí z Pražského hradu je ohroženo i místo ředitele bezpečnostního odboru Jana Fulíka.

"Vlajku nám ukradli"

Zeman se také vyjádřil k prezidentské standartě, která původně na Hradě vlála. Podle něj byla ukradena. "Samozřejmě, že ta skupina Ztohoven, kterou vyslovuji tak, jak si ti exkrementi zaslouží, se nikdy nepřizná, protože by byla obviněna z krádeže," doplnil také Zeman.

Policejní prezident Tuhý ve čtvrtek také upozornil na to, že policie dlouhodobě řeší, jak efektivně chránit Pražský hrad. Například letos podle něj do celé struktury ochrany prezidenta 25 lidí.

"Jsem rád, že k události došlo, protože povede k vyjednávání lepšího řešení," doplnil k tomu Tuhého náměstek Martin Vondrášek.

S Chovancem se shodli

Dongresovo odvolání se mělo stát trestem za sobotní incident na Pražském hradě.

Při něm aktivisté z umělecké skupiny Ztohoven vylezli v přestrojení za kominíky na střechu Hradu a vyměnili prezidentskou standartu za červené trenky.

"Dnes nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic," uvedla skupina na svém webu.

Trojici hned na místě zadržela policie, obvinila je z výtržnictví a krádeže.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček označil akci za "fašizaci pražské kavárny" a "nízký pokus o zneuctění státního symbolu a Hradu". Kancléř Vratislav Mynář pak slíbil, že viníka potrestá.

Zeman se pak v pondělí sešel s ministrem vnitra Milanem Chovancem, aby probrali Dongresovo odvolání.

"Mohu pouze konstatovat, že k žádným rozporům nedošlo," řekl ke schůzce Ovčáček.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy