Šéf ochranky: O místo se po Zemanově kritice nebojím

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
5. 2. 2013 13:15
Nastupující prezident označil policejní tým ochránců za amatéry
Foto: Ludvík Hradilek

PrahaPrezidentská ochranka se ještě ani nedohodla na detailech spolupráce s nastupujícím prezidentem Milošem Zemanem a její šéf Petr Dongres už čelil zdrcující kritice.

Zeman mu bezprostředně po svém vítězství vzkázal, že o služby jeho mužů nestojí. Označil je za amatéry a ponechal si svou soukromou ochranku.

Odkázal přitom na nedávný incident v Chrastavě, kde atentátník bez povšimnutí policejní ochranky sedmkrát vystřelil z airsoftové pistole na současnou hlavu státu Václava Klause. Incident stál post bývalého šéfa Jiřího Sklenku, po něm místo dostal právě Dongres.

Zeman nakonec ustoupil a nyní už ho chrání pouze policie. Předání kompetencí do rukou policejních bodyguardů se ale projednávalo celý týden po volbách a podle zákulisních informací to byla právě Zemanova nedůvěra, která jednání komplikovala.

"Práce s klientem, který ochrance nedůvěřuje, je velmi složitá a náročná," řekl pro Aktuálně.cz Dongres.

Aktuálně.cz: Vítěz prezidentských voleb Miloš Zeman ostře kritizoval práci prezidentské ochranky, jejíž členy označil za amatéry. Jak vy, jako šéf ochranky, tato slova vnímáte? Jsou zasloužená, nebo stojíte za výkony svého týmu?

Hodnocení z jeho strany bylo v souvislosti s událostí v Chrastavě, která byla za dlouhá léta práce ochranky prezidenta republiky zcela ojedinělou událostí.

A.cz: Jak se vašemu týmu pracuje ve chvíli, kdy mu pan Zeman veřejně vyjadřuje nedůvěru?

Pracujeme standardním způsobem a z události v Chrastavě jsme se poučili a přijali opatření. Tím, že přijal ochranu policie včetně ochrany první dámy a slečny, považuji tento souhlas za projev důvěry.

A.cz: Jak se obecně pracuje s klientem, který ochrance nedůvěřuje?

Obecně platí, že práce s klientem, který ochrance nedůvěřuje, je velmi složitá a náročná. Vždy je samozřejmě lepší, když je důvěra.

A.cz: Jak ovlivňuje vaši práci skutečnost, že pan Zeman si ponechal svoji soukromou ochranku?

V současné době je nově zvolený pan prezident výhradně pod ochranou službou PČR.

A.cz: Nebojíte se vy osobně po této ostré kritice o svoje místo?

V této profesi pracuji již téměř dvacet let a o své místo se nebojím.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy