Praha - V nelegálním hazardu se podle odhadů ministerstva financí protočí ročně okolo jedné miliardy korun. Úředníci ministra Andreje Babiše proto začali zjišťovat, kde tajné herny jsou.
Důkazy natáčejí i na skryté kamery a podávají trestní oznámení. Úspěšnost vyšetřování sice zatím není vysoká a policie kauzy odloží nebo úřady uloží drobnou pokutu, přesto náměstek ministra financí Ondřej Závodský nepovažuje boj za marný. "Jsme na začátku procesu," říká Závodský v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz.
Další změny by měl přinést nový loterijní zákon, který úřad nyní připravuje.
Začali jste ve velkém zjišťovat, kde nelegální herny jsou. Proč až teď?
Začal se nově modelovat trh s hazardem na našem území. Je potřeba říct, že my ve správním řízení také rušíme povolení legálním provozovatelům a v návaznosti na to nás zajímá, jak se trh chová dál. Bohužel zjišťujeme, že se přesouvá do ilegálního prostoru.
Jak se počet nelegálních heren v poslední době vyvíjí?
Protože v minulosti nebyla taková intenzita kontrol, nemáme dostatečný srovnávací vzorek. Zároveň je ale z posledních měsíců zřejmé, že ilegálního prostoru přibývá s tím, jak ubývá legálního.
Jak se herny skrývají? Na jaké triky jste narazili?
Poslední dobou se zvyšuje počet nelegálních heren, jejichž majitelé dají sázejícím členskou kartu do jakéhosi spolku a z prohraných peněz pak nemusí odvádět daně. Je to ale finta na úrovni, asi jako když si někdo na ilegální drženou zbraň napíše, že je legální. U hazardu musí každý přístroj schvalovat ministerstvo financí, ať už jsou doma, ve stodole, nebo v herně. To se u těchto spolků neděje, takže se jedná o ilegální hazard.
Jsou to skutečně triky na úrovni pomocné školy. Jednak jsou to přístroje, které se snaží skrýt za nějakou vědomostní soutěž (kvízomaty - pozn. red.). Potom v případě heren se jedná o důsledné skrývání automatů za zavřené dveře.
Viděl jsem i fotografii automatu a nad místem pro vložení peněz je samolepka s textem "Dar sdružení". To je zřejmě další trik.
Je to tak. Ale jak už jsem říkal, jakýkoliv hazardní přístroj musí ministerstvo financí povolit, a nestalo-li se tak, je to protiprávní aktivita.
Platí v Česku rovnice, že čím více se hazard reguluje, tím více se rozšiřuje počet nelegálních automatů?
Je to běžný sociální jev. Čím více se přiblížím prohibici, tím větší a ekonomicky zajímavější je poptávka po ilegálním prostoru. Nicméně od toho tu jsou orgány činné v trestním řízení, které by měly co nejrazantněji ukázat svou sílu.
Teď jeden příklad: vy jste jedno trestní oznámení podali v lednu, teprve v květnu začala policie s výslechy. Dá se s těmito průtahy něco dělat?
V politické rovině o tom při každé příležitosti informujeme pana ministra vnitra, píšeme policejnímu prezidentovi, lobbujeme u státního zastupitelství. Čekáme na tu první vlaštovku, která může razantní proces odstartovat.
Dá se tedy nějak efektivně nyní postihovat ty nelegální herny?
Myslíme si, že spoustu věcí drobnějšího rázu lze postihovat i ve správním řízení. My jsme v posledním roce uložili i vysoké pokuty, a co se týče těch větších spolků, tak tady není jiná cesta než podávání trestních oznámení.
Přesto: nepovažujete to trochu za marný boj? Ministerstvo financí podalo řadu trestních oznámení, ale většinou je případ odložen nebo skončí drobnou pokutou.
Nemyslím si, že ten boj je marný. Skutečně jsme na začátku nějakého procesu. Teprve v loňském roce se začala masivně rušit povolení k provozování hazardu na základě vydávání vyhlášek. Řekl bych, že veřejná moc se brzy propojí a bude tomu čelit společně.
Jak bude řešit nelegální herny nový loterijní zákon?
Dnešní zákon nemá problém s definicí ilegálního hazardu. My některé věci chceme jen zpřesnit. Chceme například předat pravomoci s ilegálním hazardem také celní správě.
Budou se hrací automaty kontrolovat stejně, jako je to v plánu v případě elektronické evidence tržeb?
Ruku v ruce se zákonem o hazardních hrách by měl být spuštěn obdobný elektronický systém - takový hazardní bratr elektronické evidence tržeb. Měli bychom pak vědět, kolik se nám v těch přístrojích protáčí peněz.
Kolik by ten systém měl stát?
Odhadujeme, že by se mělo jednat o částku okolo 100 milionů korun, ale bude záležet na našich požadavcích a na dovednosti systému, což v současné době ještě definujeme. Protože se ročně v ilegálním hazardu otočí okolo jedné miliardy korun, může se taková cena nástroje k jeho potlačení vrátit za několik týdnů v podobě vyššího výběru daní.
Automat by měl zjišťovat, zda nepobírá hráč sociální dávky nebo nemá dluhy. Jak ho ale prověří?
Každá osoba se před samotným hraním bude muset ztotožnit - třeba občanským průkazem. A když se ukáže, že ta osoba hrát nemá, tak jí to automat znemožní. Takže se mu na tom technickém zařízení zobrazí, že je v registru vyloučených hráčů, a proto hrát nemůže.