Praha - Podle třetiny Čechů je důležitější členství v Severoatlantické alianci (NATO) než v Evropské unii. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury STEM. Postoj Čechů k EU se podle STEM zhoršuje, a to zřejmě i kvůli kvótám EU na přerozdělování uprchlíků.
Členství Česka v mezinárodním vojenském paktu NATO schvaluje podle průzkumu 69 procent obyvatel republiky. Největší část dotázaných, zhruba polovina, považuje členství v NATO za stejně důležité jako členství v EU.
V posledních letech ale podle STEM roste podíl lidí, kteří pokládají členství v NATO za důležitější. Po vstupu Česka do NATO v roce 1999 to bylo 19 procent, následující rok 13 procent, ale poté podíl postupně stoupal až na nynějších 34 procent.
Podíl Čechů, kteří považují za důležitější členství v EU, naopak klesl, a to nejvýrazněji v několika posledních letech. Ještě v roce 2011 činil 27 procent, kdežto letos 16 procent. Agentura STEM již v říjnu sdělila, že tři pětiny Čechů nejsou spokojeny se členstvím v EU a v případném referendu o vstupu do unie by nyní hlasovali proti. Referendum o vystoupení z EU kvůli kvótám žádá například sněmovní opoziční hnutí Úsvit.
Pracovníci STEM dávají pokles zastánců členství v EU do souvislosti právě s unijními kvótami na přerozdělování migrantů. "Obavy českých občanů z uprchlíků vztah k Evropské unii, která po svých členských státech požaduje solidární řešení uprchlické krize, nepochybně nepříznivě ovlivňují," uvedl STEM.
Vláda vyhlášení referenda nepodporuje. "Členství České republiky v Evropské unii je jedno ze základních východisek české zahraniční politiky a je plně v souladu se zájmy České republiky," stojí v předběžném stanovisku vlády.
Průzkum agentura STEM uskutečnila od 18. do 28. září. Zúčastnilo se ho 925 obyvatel České republiky starších 18 let.