Praha - Žalobce Petr Jirát navrhl Krajskému soudu v Praze v kauze Davida Ratha (dříve ČSSD) tresty pro ústřední spolupracovníky bývalého středočeského hejtmana. Pro Petra Kotta a jeho ženu Kateřinu (dříve Pancovou) žádá osm až devět let vězení a propadnutí majetku v hodnotě nejméně asi 30 milionů korun.
Podle něj exšéfka kladenské nemocnice a náměstek krajských nemocnic organizovali korupci ve Středočeském kraji, týkající se veřejných zakázek ve stavebnictví a zdravotnictví.
Podnikatelce Ivaně Salačové navrhl podmínku za spolupráci při vyšetřování. Pro dalších pět obžalovaných chce dva až šest let vězení a pro jednoho podmínku.
Středeční jednání se týká devíti z 11 obžalovaných - případ Ratha a organizátorky údajně podezřelých tendrů Lucii Novanské projedná jindy. Po Jirátovi přednesou v následujících dnech závěrečné řeči advokáti.
"Gigantický demagog
Podle státního zástupce postupovali Kott a jeho nynější žena, tehdy Kateřina Pancová, promyšleně jako organizovaná skupina, přičemž Rath prý o všem věděl a měli v něm "krytí" coby v hejtmanovi Středočeského kraje. Kromě vězení pro ně navrhl propadnutí majetku, přičemž policie zatím zajistila majetek za zhruba 30 milionů korun.
Jirát dále navrhuje pro spolupracující Salačovou tříletý podmíněný trest odložený na pět let. Podle něj se výraznou měrou svým přiznáním podílela na odhalení celé skupiny. Soud teprve rozhodne, zda uzná její spolupracující pozici. Jinak jí hrozí až osmileté vězení.
Kott o přestávce při jednání novinářům řekl, že s navrhovaným trestem nesouhlasí a žalobce je podle něj "gigantický demagog". Jeho manželka ani jejich obhájce Tomáš Sokol se nevyjádřili.
Obžalovaní manažeři
Dalšími obžalovanými jsou například manažeři Konstruktivy Branko Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý. Jejich firma se podílela na stavební zakázce, kterou údajně provázela korupce. Jirát navrhuje oběma pět let vězení.
U zbylých obžalovaných se návrhy pohybují od dvou do šesti let, nebo je to podmínka - manažerovi zdravotnické firmy Puro-Klima Martinu Jirešovi navrhuje Jirát pět až šest let vězení, jednateli zdravotnické firmy Hospimed Jindřichu Řehákovi pět let a manažerovi další zdravotnické firmy B. Braun Medical Janu Hájkovi dva roky.
Manažer stavební firmy Pohl Václav Kovanda by měl podle žalobce dostat tříletou podmínku s odkladem na čtyři až pět let.
Hlavní téma: zdravotnictví
Jirát svými návrhy ukončil závěrečnou řeč, kterou začal číst před soudem v úterý, kdy rozebíral stavební zakázky. Žalobce se ve středu zaměřil na tendry ve zdravotnictví. Již dříve řekl, že by na obžalobě nic neměnil, a důkazy prý ještě při hlavním líčení, které trvá od srpna 2013, zesílily.
Soud podle něj projednává ukázkový příklad promyšleného ovlivňování zakázek. "Je to úplné popření modelu veřejné soutěže a předem vymyšlená taktika," dodal.
"Ačkoli o všem informován, nechával špinavou práci na svých lidech, tedy na Pancové s Kottem. Jen hlasoval na krajské radě pro určité materiály a pak si přijel pro díl úplatku. Typický příklad páchání trestné činnosti organizovanou skupinou," tvrdí o Rathově roli.
Neomezený počet firem
Do zdravotnických tendrů se podle Jiráta sice mohl přihlásit neomezený počet firem, ale Kott s Pancovou a pořadatelem soutěží prý nastavili podmínky tak, že je mohly splnit jen zhruba tři společnosti - Puro-Klima, Hospimed a B. Braun Medical. "Tyto firmy se stále točí v zakázkách, jen si mění role výherců soutěže," dodal Jirát.
Podle obžaloby se korupce ve Středočeském kraji týkala stavebních a zdravotnických zakázek. Rathovi hrozí až 12 let vězení. Vinu popírá, protože podle něj byly tendry pod vícenásobnou kontrolou.