Rathův žalobce u soudu: Na obžalobě bych nic neměnil

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 3. 3. 2015 10:55
Žalobce Petr Jirát nyní přednáší dlouhou závěrečnou řeč, kterou má dokončit až zítra. Reportér Aktuálně.cz poslouchá Jirátova slova přímo v soudní síni.
David Rath loni u soudu.
David Rath loni u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Do finále spěje proces s bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem, obžalovaným spolu s dalšími deseti lidmi z korupce.

Soudce Robert Pacovský totiž dokončil dokazování a vyzval k přednesení závěrečné řeči.

Na lavici obžalovaných ale chybí hlavní aktér – sám Rath. Jeho kauzu totiž soud kvůli urychlení projednávání vyloučil do samostatného líčení. Je ale možné, že se dočká společného verdiktu s dalšími obžalovanými.

"Trestní řád umožňuje řízení opět spojit, a to kdykoli do skončení řízení, pokud by to soud považoval za účelné," podotkla mluvčí soudu Zuzana Steinerová.

Bude to dlouhé, seďte

Přesně v devět hodin proto žalobce Petr Jirát začal číst závěrečný návrh obžaloby.

"Na podané obžalobě bych ničeho neměnil a u některých skutků je výčet důkazů ještě vyšší, než bylo shromážděno v přípravném líčení," uvedl Jirát a odkázal na jednu z obžalovaných, Ivanu Salačovou, která se stala spolupracující obžalovanou a některá bílá místa obžaloby pomohla zaplnit.

Zmínil i neustálé námitky Ratha a spol. na podjatost soudce či stížnosti na nepříslušnost soudu. "Všechny byly zamítnuty a vyvráceny," připomněl.

Kvůli očekávané délce závěrečné řeči soudce dovolil státnímu zástupci, aby při jejím přednesu seděl. O tom, že závěrečné řeči budou i bez Ratha dlouhé, svědčí i to, že soudce Pacovský naplánoval jednání až do konce příštího týdne.

Centrála v Kladně

"Hlavními pachateli byli Kateřina Kottová, Petr Kott a David Rath v součinnosti s Lucií Novanskou, neboť to byla ona, kdo připravoval zadávací dokumentaci na míru," podotkl žalobce.

Ten narazil i na to, že se jedna z obžalovaných, tehdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, vdala za spoluobžalovaného Petra Kotta a přijala jeho příjmení. "Při citování důkazů ale budu ještě používat příjmení Pancová," podotkl Jirát.

Jádrem podvodů podle Jiráta byly zakázky pro středočeské nemocnice. Jak podle něj dokázaly prostorové odposlechy, umístěné především v kanceláři Pancové, ale i jejím domě v Rudné u Prahy, bylo už předem vybráno, kdo kterou zakázku získá a jaký úplatek za to poskytne. A také to, jaké firmy budou dělat "křoví".

Již zmíněná Novanská ze společnosti ML Compet podle toho připravila parametry zakázky, aby to vypadalo, že soutěž byla korektní.

Osm bodů obžaloby

Žalobce pak začal podrobně popisovat osm podle obžaloby zmanipulovaných zakázek. Kromě zakázek pro nemocnice i rekonstrukci zámku Buštěhrad či dostavbu gymnázia v Hostivici, kde Rath žije.

Podle Jiráta to fungovalo tak, že se předem domluvily firmy, které se budou o zakázku ucházet, a většina tak vědomě dělala křoví. Tak byla zaručena výhra předem vybraného uchazeče.

A hojně cituje korunního svědka – majitelku firmy Fisa Ivanu Salačovou, která vše přiznala a s obžalobou spolupracuje, aby dostala mírnější trest. Salačová například popisovala, jak se přesně rozdělovaly úplatky. "Je evidentní, že výpověď obžalované Salačové je zcela pravdivá," řekl žalobce, který zhruba po hodině jednání požádal o krátkou přestávku kvůli "uklidnění hlasivek".

Po krátké pauze pokračuje Jirát ve čtení závěrečné řeči. Zaznívají například detaily o tom, že Pancová kvůli obavám z odposlouchávání telefonu vymyslela kódovou řeč. "Hory jsou vyšší a moře nižší," zachytily prostorové odposlechy v její kanceláři vysvětlování, jak se bude domlouvat výše nabízených cen v soutěžích.

Závěrečná řež žalobce dnes neskončí a bude pokračovat zřejmě až nejméně do zítřejšího poledne.

"Bude to osm až osm a půl hodiny čistého času bez přestávek," řekl Jirát reportérovi Aktuálně.cz s tím, že závěrečnou řeč si začal připravovat už půl roku dopředu. Vzhledem k tomu, že soud vyloučil Ratha k samotnému projednání, bude muset závěrečnou řeč číst ještě jednou. I Rath totiž má nárok na to ji celou slyšet.

Obrátky a zpomalení

Jednání s Rathem zpočátku nabralo obrátky, ale od loňského dubna se výrazně zpomalilo a líčení se konalo jen sporadicky.

V září se zadrhl proces nejdříve kvůli přetržené achilovce Petra Kotta, poté kvůli hospitalizaci Davida Ratha. A do toho soudce Pacovský začal projednávat další případ spojený s Rathem: Obžalobu skupiny kolem Rathova bývalého náměstka Filipa Bušiny, podezřelé z půlmiliardových daňových úniků.

Jednání zdržovaly i časté stížnosti a obvinění z podjatosti vůči předsedovi senátu Robertu Pacovskému, které musel řešit vrchní soud. Počátkem února proto soud sáhl k neobvyklému kroku: Protože opět nedorazili advokáti několika obžalovaných, případ Rath rozdělil.

K samostatnému projednávání vyčlenil Lucii Novanskou, která podle obžaloby "cinklé" soutěže organizovala, a dva manažery stavebních firem. V případě manažerů pak proces opět sloučil, k Novanské na vedlejší větvi pak naopak přibyl Rath.

Jedenáct lidí a sedm firem

Korupční kauzu Davida Ratha začal policejní zásah v květnu 2012. Žalobce viní skupinu 11 lidí z manipulování veřejných zakázek ve Středočeském kraji v letech 2011 a 2012.

Za organizátory označuje žalobce Petr Jirát Kateřinu Pancovou a Petra Kotta. Rath pak údajně o všem věděl a dělil se o úplatky. Ostatně právě po převzetí krabice vína, kde bylo sedm milionů korun, Ratha zadržela policie.

Spolu s uvedenou trojicí je stíhána manažerka firmy ML Compet Lucie Novanská, která zmanipulovaná výběrová řízení podle obžaloby organizovala, a pak také manažeři sedmi stavebních a zdravotnických firem, kteří měli kvůli přidělení zakázek uplácet.

Jedna z nich – Ivana Salačová – pak korupci při zadávání zakázek důkladně popsala a získala status spolupracujícího obviněného. Hrozí jí tak nižší trest.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy