Trestní oznámení na policejního prezidenta Švejdara podala zbrojařská firma Imex

ČTK ČTK
6. 5. 2021 10:12
Trestní oznámení, které kvůli kauze Vrbětice padlo na policejního prezidenta Jana Švejdara, podala společnost Imex Group. Podnět na Generální inspekci bezpečnostních sborů dal za firmu, které v roce 2014 vybuchly dva sklady munice, právník Radek Ondruš. Trestní oznámení souvisí s poskytováním informací prezidentovi Zemanovi, který je poté dle firmy zčásti a zkresleně použil ve svém projevu.
Policejní prezident Jan Švejdar.
Policejní prezident Jan Švejdar. | Foto: Aktuálně.cz

"Bylo zatím pouze jedno trestní oznámení na jednání policejního prezidenta, a to v souvislosti s poskytováním informací prezidentovi České republiky. Prezident republiky do médií potvrdil, že informace pro svůj projev měl mimo jiné od Švejdara," sdělil Ondruš Ekonomickému deníku.

Firma chce ve čtvrtek kvůli únikům informací podat ještě další trestní oznámení. To má směřovat na Švejdarovo angažmá na schůzce s ministrem vnitra. "Trestní oznámení bylo podáno jménem společnosti Imex Group, která je v dané trestní věci poškozenou," doplnil Ondruš. Oznámení na Švejdara odeslal Ondruš podle informací Hospodářských novin toto pondělí.

Mluvčí GIBS Ivana Nguyenová sdělila HN, že ke kauze Vrbětice obdrželi několik podnětů. Inspekce se jimi zabývá, a to v úzké součinnosti s policií a se soustavou státního zastupitelství. "Do ukončení vyhodnocení materiálů nicméně nebudeme poskytovat bližší informace," uvedla.

Podle textu oznámení mohl Švejdar v blíže neustanovené době roku 2020 a 2021 protiprávně získat od ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování nebo od jemu služebně podřízených osob informace z přípravného řízení trestního k případu, který je obecně znám jako kauza Vrbětice.

Následně přijal pozvání prezidenta Miloše Zemana ke schůzce, jejímž předmětem údajně bylo poskytnutí podrobných informací ke kauze Vrbětice. Na setkání s prezidentem Švejdar podle oznámení protiprávně předal dosud veřejnosti neznámé informace o kauze Vrbětice.

Zeman je pak podle Ondruše alespoň zčásti a navíc zkresleně následně zveřejnil 25. dubna ve svém projevu na televizi Prima, kde mimo jiné uvedl, že policejní vyšetřování pracuje s hypotézou, že je tam mohl provést jeden z majitelů firmy Imex. "Toto podezření je podle společnosti Imex zapotřebí buď vyvrátit, nebo potvrdit," stojí v trestním oznámení.

V dané věci lze podle Ondruše předpokládat, že na Švejdara směřovalo více trestních oznámení, popřípadě že byl již ze strany GIBS vyzván k podání vysvětlení. Stejně tak již mohla inspekce zahájit úkony trestního řízení a začít zajišťovat podklady.

"Reakce policejního prezidenta je zcela logická a odpovídá situaci. O podání trestního oznámení se musel dozvědět až nyní, kdy lze předpokládat, že o nich nevěděl v okamžiku, kdy se poprvé dostavil na uzavřené jednání Poslanecké sněmovny. Druhého jednání se již odmítl zúčastnit," sdělil Ekonomickému deníku Ondruš.

Švejdar ve středu potvrdil, že čelí trestnímu oznámení. "Přestože jsem se k věci vyjadřoval výhradně na jednáních v utajovaném režimu, čelím trestnímu oznámení pro vyzrazení utajované skutečnosti. Informace, které jsem se v této souvislosti dozvěděl, nejsem ochoten dále vůbec komentovat, tím méně jejich politické souvislosti," napsal na Twitteru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Devět omilostněných katalánských politiků a aktivistů opustilo věznici

Devět katalánských politiků a aktivistů, kteří dostali milost od španělské vlády, ve středu opustilo věznici Lledoners. V ní si odpykávali dlouhé tresty za uspořádání nelegálního referenda o nezávislosti v roce 2017. Informovala o tom agentura Reuters.

Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

Španělská vláda dnes zdůraznila, že udělení milosti neznamená, že je kabinet připravený diskutovat o referendu o nezávislosti Katalánska. Doufá nicméně, že toto gesto dobré vůle podpoří dialog s cílem zachovat Katalánsko coby součást Španělska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy