Trestní oznámení na policejního prezidenta Švejdara podala zbrojařská firma Imex

ČTK ČTK
6. 5. 2021 10:12
Trestní oznámení, které kvůli kauze Vrbětice padlo na policejního prezidenta Jana Švejdara, podala společnost Imex Group. Podnět na Generální inspekci bezpečnostních sborů dal za firmu, které v roce 2014 vybuchly dva sklady munice, právník Radek Ondruš. Trestní oznámení souvisí s poskytováním informací prezidentovi Zemanovi, který je poté dle firmy zčásti a zkresleně použil ve svém projevu.
Policejní prezident Jan Švejdar.
Policejní prezident Jan Švejdar. | Foto: Aktuálně.cz

"Bylo zatím pouze jedno trestní oznámení na jednání policejního prezidenta, a to v souvislosti s poskytováním informací prezidentovi České republiky. Prezident republiky do médií potvrdil, že informace pro svůj projev měl mimo jiné od Švejdara," sdělil Ondruš Ekonomickému deníku.

Firma chce ve čtvrtek kvůli únikům informací podat ještě další trestní oznámení. To má směřovat na Švejdarovo angažmá na schůzce s ministrem vnitra. "Trestní oznámení bylo podáno jménem společnosti Imex Group, která je v dané trestní věci poškozenou," doplnil Ondruš. Oznámení na Švejdara odeslal Ondruš podle informací Hospodářských novin toto pondělí.

Mluvčí GIBS Ivana Nguyenová sdělila HN, že ke kauze Vrbětice obdrželi několik podnětů. Inspekce se jimi zabývá, a to v úzké součinnosti s policií a se soustavou státního zastupitelství. "Do ukončení vyhodnocení materiálů nicméně nebudeme poskytovat bližší informace," uvedla.

Podle textu oznámení mohl Švejdar v blíže neustanovené době roku 2020 a 2021 protiprávně získat od ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování nebo od jemu služebně podřízených osob informace z přípravného řízení trestního k případu, který je obecně znám jako kauza Vrbětice.

Následně přijal pozvání prezidenta Miloše Zemana ke schůzce, jejímž předmětem údajně bylo poskytnutí podrobných informací ke kauze Vrbětice. Na setkání s prezidentem Švejdar podle oznámení protiprávně předal dosud veřejnosti neznámé informace o kauze Vrbětice.

Zeman je pak podle Ondruše alespoň zčásti a navíc zkresleně následně zveřejnil 25. dubna ve svém projevu na televizi Prima, kde mimo jiné uvedl, že policejní vyšetřování pracuje s hypotézou, že je tam mohl provést jeden z majitelů firmy Imex. "Toto podezření je podle společnosti Imex zapotřebí buď vyvrátit, nebo potvrdit," stojí v trestním oznámení.

V dané věci lze podle Ondruše předpokládat, že na Švejdara směřovalo více trestních oznámení, popřípadě že byl již ze strany GIBS vyzván k podání vysvětlení. Stejně tak již mohla inspekce zahájit úkony trestního řízení a začít zajišťovat podklady.

"Reakce policejního prezidenta je zcela logická a odpovídá situaci. O podání trestního oznámení se musel dozvědět až nyní, kdy lze předpokládat, že o nich nevěděl v okamžiku, kdy se poprvé dostavil na uzavřené jednání Poslanecké sněmovny. Druhého jednání se již odmítl zúčastnit," sdělil Ekonomickému deníku Ondruš.

Švejdar ve středu potvrdil, že čelí trestnímu oznámení. "Přestože jsem se k věci vyjadřoval výhradně na jednáních v utajovaném režimu, čelím trestnímu oznámení pro vyzrazení utajované skutečnosti. Informace, které jsem se v této souvislosti dozvěděl, nejsem ochoten dále vůbec komentovat, tím méně jejich politické souvislosti," napsal na Twitteru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy