Když to nejde na plénu, bude komise. Promluví o Hamáčkovi šéf vojenských zpravodajců?

Jan Horák Jan Horák
5. 5. 2021 21:11
Ani napodruhé se Poslanecká sněmovna nedozvěděla od šéfů tajných služeb informace o okolnostech cesty ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Omluvili se s tím, že nemohou promluvit ani na uzavřeném plénu. O novém podezření v souvislosti s Hamáčkovou výpravou do ruské metropole by však mohl seznámit příslušnou sněmovní komisi ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun už ve čtvrtek.
Ministr vnitra Jan Hamáček.
Ministr vnitra Jan Hamáček. | Foto: ČTK

Ve středu už podruhé zasedala Poslanecká sněmovna na uzavřeném jednání, aby se dozvěděla podrobnosti o novém podezření provázejícím plánovanou Hamáčkovu návštěvu ruského hlavního města. Seznam Zprávy upozornily, že šéf vnitra a tehdy ještě pověřený ministr zahraničí údajně chtěl v Moskvě vyjednat milion dávek neschválené vakcíny Sputnik V za utlumení dopadů ruského útoku na muniční sklady ve Vrběticích na domácí půdě.

Šéfové Bezpečnostní informační služby, civilní rozvědky a Vojenského zpravodajství dorazili do sněmovny už v úterý. Doprovodili je tam nejvyšší žalobce Pavel Zeman a policejní prezident Jan Švejdar. Dostavili se tam na pozvání volební koalice ODS, lidovců a TOP 09. Zmínění hosté se účastnili 15. dubna jednání na ministerstvu vnitra, kde jim měl Hamáček svůj plán vyjevit. Dotyční mu ho však údajně rozmluvili.

V úterý se však vzhledem k průběhu schůze ke slovu nedostali. Nepromluvili ani ve středu (Zeman ani Švejdar už do sněmovny nepřišli). Šéf civilní rozvědky, která je podřízená ministerstvu vnitra, oznámil, že jim zákon zapovídá vystoupit k utajovaným informacím i na uzavřeném jednání sněmovny. Konkrétní informace by však mohly zaznít na půdě sněmovny ve čtvrtek od šéfa Vojenského zpravodajství.

Komentář o Hamáčkově akci

Na 13. hodinu svolal jednání komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství její předseda Vít Rakušan (STAN). Právě komise a příslušné výbory jsou oprávněné k tomu, aby se tam diskutovalo o poznatcích podléhajících utajení. "Budu se chtít ptát na roli jednotlivých aktérů schůzky, jak to s tou cestou bylo a jestli to skutečně vnímali jako připravenou akci," sdělil Aktuálně.cz Vít Rakušan.

Rakušan chce dodržet formát komise, pozval jen ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna. Nikdo z dalších účastníků schůzky pozvánku nedostal. "Určitě budeme chtít slyšet komentář k této akci," potvrdil Rakušan, že komise chce znát Berounův pohled na údajný Hamáčkův plán vyměnit milion dávek vakcíny Sputnik za utlumení následků ozbrojeného útoku ruské vojenské rozvědky GRU v Česku.

K novému podezření kolem Hamáčkovy cesty mají také právo jednat bezpečnostní výbor sněmovny a komise pro kontrolu civilní rozvědky. Poslanecká sněmovna je přitom ve středu k tomuto kroku nepověřila. Naopak uložila vládě, aby prověřila únik informací o kauze.

Další komise a bezpečnostní výbor mlčí

Komise pro kontrolu rozvědky i bezpečnostní výbor však k tématu Hamáčkovy schůzky s šéfy tajných služeb, policejním prezidentem a nejvyšším žalobcem mohou zasednout ze své vůle. Předseda komise pro kontrolu rozvědky Pavel Blažek se ovšem zatím k jejímu svolání nechystá. Člen komise Jan Lipavský ale pro Hospodářské noviny uvedl, že o jednání stojí. Zatím se na zasedání nedomluvil ani bezpečnostní výbor.

Ministr Hamáček se opakovaně proti zjištění serveru Seznam Zprávy ohradil. Označil ho za lež. Ve středu v poledne oznámil, že podá na autory článku trestní oznámení. Současně avizoval podání civilní žaloby na vydavatelství provozující zmíněný server. Požadovat prý bude omluvu a finanční kompenzaci ve výši 10 milionů korun.

Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.
Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun. | Foto: ČTK

"Já jsem vláčen bahnem, označován za vlastizrádce a dostávám výhrůžné e-maily. Udělám vše, abych očistil svou čest a jméno sociální demokracie," vysvětli své rozhodnutí ministr vnitra. Mezitím se za něj postavili premiér Andrej Babiš (ANO). Verzi o výměnném obchodu s Moskvou také vyloučili další zmínění účastníci schůzky - ministr zahraničí Jakub Kulhánek, velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka i generál Beroun.

Trestní oznámení na policejního prezidenta

Ve středu další z aktérů schůzky policejní prezident Jan Švejdar ohlásil, že je na něj v této souvislosti podáno trestní oznámení. Obsah samotného jednání odmítl komentovat. "Podle oznamovatele k úniku informací mělo dojít po jednání jednoho z (předchozích, pozn. aut.) výborů Poslanecké sněmovny (o vrbětické kauze, pozn. aut.), kterého se pan prezident účastnil," řekla mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.

Ministr vnitra Jan Hamáček dostal první ucelené informace o podílu dvojice ruských zpravodajců na explozi ve Vrběticích, při níž v říjnu 2014 zahynuli dva lidé, 7. dubna. Ten samý den ještě za zády tehdejšího šéfa české diplomacie Tomáš Petříčka zavolal velvyslanci v Moskvě Pivoňkovi, aby se dostavil do Česka. Pivoňka do země dorazil 14. dubna. Tentýž ten Hamáček už coby pověřený ministr zahraničí oznámil cestu do Moskvy.

V pátek 16. dubna dostal spolu s premiérem v tu chvíli finální zprávu BIS o útoku ve Vrběticích. Týž den se cesta do Moskvy zrušila. Hamáček o ní později řekl, že byla krycím manévrem před Rusy. V sobotu 17. dubna večer společně s premiérem informovali veřejnost o vrbětické kauze. Hamáček také oznámil vyhoštění 18 ruských zpravodajců z Česka. Rusko reagovalo vypovězením 20 pracovníků české ambasády v Moskvě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy