Trest za dotace na jihu nepadl. Soud úředníky osvobodil

Domácí Domácí
17. 7. 2012 10:50
Jiří Trnka a Martin Půlpytel byli podezřelí z nezákonného rozdělování eurodotací
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Městský soud v Praze zprostil obžaloby bývalé úředníky Jiřího Trnku a Martina Půlpytla v kauze čerpání dotací v Jihočeském a Plzeňském kraji. Rozsudek není pravomocný.

Bývalého ředitele Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiřího Trnku a jeho podřízeného Martina Půlpytla žalobce viní ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, pokusu o pletichy při veřejné soutěži a poškozování finančních zájmů EU, za což jim hrozilo až dvanáctileté vězení.

Kauza se týká páté výzvy Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad, která byla vyhlášena v březnu 2009 a v níž mělo být rozděleno přes 3,7 miliardy korun.

Obžalovaní údajně zasahovali do schvalování a hodnocení výběru jednotlivých projektů a žádostí o dotace. Některé kvalitnější projekty prý vyřadili a zařadili místo nich jiné.

Vypovídal i nynější ministr Kuba

Muži podle obžaloby chtěli, aby soutěžní projekty z Plzeňského kraje čerpaly srovnatelné množství peněz jako projekty podané v Jihočeském kraji. Chtěli tím prý zajistit podporu plzeňských zástupců při hlasování o celkovém seznamu projektů.

Bez schválení seznamu by totiž nešly žádné peníze na projekty, na kterých údajně měli zájem někteří členové výboru regionální rady - například nynější ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) či hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD).

Státní zástupkyně muže viní ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, pokusu o pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a pokusu o poškozování finančních zájmů Evropských společenství.

Finanční prostředky na projekty, které Trnka a Půlpytel údajně nezákonně dostali na seznam, ministerstvo pro místní rozvoj na základě upozornění od policie neodeslalo. Pokud by se tak stalo, bylo by podle žalobkyně nesprávně použito zhruba 26,8 milionu korun.

Oba muži považují obžalobu za absurdní. Trnka už dříve prohlásil, že byl jeden z mála úředníků, který se snažil rozdělovat dotace nezávisle. Naopak musel neustále čelit tlaku politiků, aby vybral projekty z obou krajů ve stejné hodnotě. Tlačili na něj prý i žadatelé.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy