Policie obvinila 3 lidi z vyplácení miliardových dotací

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 2. 2012 13:34
Jedná se o vysoké funkcionáře úřadu Regionální rady soudržnosti Jihozápad
Foto: Policie ČR

Praha - Detektivové z protikorupční policie obvinili tři vysoké funkcionáře úřadu Regionální rady soudržnosti Jihozápad, kteří jsou podezřelí z neoprávněného zvýhodňování žadatelů při čerpání dotací v hodnotě přes šest miliard korun.

Informoval o tom mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Podle něho dva muži a jedna žena zasahovali do hodnocení projektových žádostí předložených do druhé a třetí výzvy Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad. Hrozí jim od tří do deseti let vězení.

Všichni jsou stíháni na svobodě

Obvinění čelí ředitelka regionální rady Klára Böhmová, bývalý ředitel Jiří Trnka a jeho někdejší podřízený - vedoucí územního odboru implementace programu České Budějovice Martin Půlpytel.

Policie je obvinila z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a poškozování finančních zájmů Evropských společenství. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Böhmová dnes novinářům řekla, že se cítí naprosto nevinná. "Jedná se o historickou záležitost, hodnocení druhé a třetí výzvy, kdy jsem zastávala pozici vedoucí odboru řízení programů, a nejsem si vědoma, že bych jakkoliv porušovala pravidla ROP," uvedla. Věří, že se prokáže její nevina, proto podala stížnost proti usnesení policie.

Böhmová nyní nastupuje na dovolenou. Po dobu její nepřítomnosti ji bude zastupovat Ivana Makovičková. Výbor ROP podle svého člena Jaromíra Slívy vzal postup policie na vědomí a nemůže se k němu vyjadřovat.

"Podle dosavadních zjištění měly dvě z obviněných osob využít své vedoucí pozice k obcházení povinně používaného informačního systému MONIT, který prokazatelně zaznamenává každou změnu jednou vloženého bodového hodnocení," uvedl mluvčí.

Na základě jejich pokynů pak podřízení vkládali údaje nejdříve do neoficiálního systému, kde vedoucí viděli pořadí hodnocených projektů ještě před vložením do oficiálního systému, sdělil Ibehej.

Nešlo zjistit, že došlo ke změně

"Na základě takto získaných informací si pak jeden z obviněných od podřízených hodnotitelů vyžadoval řádově desítky projektů, jejichž bodové hodnocení společně s další obviněnou osobou a přinejmenším s vědomím třetí obviněné osoby neoprávněně měnil," uvedl Ibehej.

Poté prý nařídil zaměstnancům, aby upravené výsledky vložili do oficiálního systému. Navíc to podle policie činili tak, aby nebylo možné z oficiálních dokladů zjistit, že ke změně vůbec došlo.

Trnka a Půlpytel čelí také obžalobě kvůli páté výzvě Regionálního operačního programu Jihozápad, která byla vyhlášena v březnu 2009 a v níž mělo být rozděleno přes 3,7 miliardy korun. Údajně nezákonně rozdělovali evropské dotace určené na rozvoj Jihočeského a Plzeňského kraje. V tomto případě jim hrozí až dvanáctileté tresty.

Trnku policie zadržela na jaře 2010 a byl zhruba tři měsíce ve vazbě, Půlpytla stíhala policie na svobodě. Trnka pak po dohodě s tehdejší předsedkyní regionální rady a plzeňskou hejtmankou Miladou Emmerovou (ČSSD) ze své funkce odstoupil.

V páté výzvě výbor nechal kvůli vyšetřování přehodnotit všech 630 přihlášených projektů a zrušil přidělení dotace původně vybraným 177 projektům. Po přehodnocení získalo dotaci 140 projektů, ze 70 procent byly stejné jako při původním hodnocení.

Mezi svědky v kauze patří kromě někdejší ministryně zdravotnictví Emmerové například i nynější ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).

 

Právě se děje

Další zprávy