Trest pro Matulu za nadržování platí, jako soudce končí

ČTK ČTK
18. 12. 2013 17:30
Městský soud mu potvrdil osmnáctiměsíční podmínku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Za nadržování zlodějům, kteří ukradli 74 milionů korun, potvrdil odvolací Městský soud v Praze kladenskému soudci Vlastimilu Matulovi osmnáctiměsíční podmíněný trest, což pro soudce znamená zánik funkce.

Stejně vysoký trest dostal i bývalý zaměstnanec ministerstva spravedlnosti Vladimír Chrástecký, který navíc pět let nesmí vykonávat vedoucí funkci v orgánech veřejné moci. Rozsudek je pravomocný.

Podle verdiktu muži zmanipulovali řízení o podnětech k podání stížností pro porušení zákona tak, že někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová přerušila v červnu 2010 výkon trestu Josefu Blažkovi a Rudolfu Tesárkovi. Ti byli odsouzeni k desetiletému vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic na Jičínsku.

Ministryně zároveň podala v jejich prospěch stížnost pro porušení zákona. Nástupce Kovářové Jiří Pospíšil (ODS) vzal sice v srpnu 2010 stížnosti zpět, muži se ale do vězení nevrátili. Utekli do zahraničí a až po několika měsících byli zadrženi v Thajsku, odkud je přivezla česká policie.

Doporučil přerušení trestu

O Blažkově žádosti původně rozhodovala jedna z ministerských referentek, která doporučila stížnost pro porušení zákona nepodat. Tehdejší ředitel odboru dohledu Chrástecký však spis následně přidělil Matulovi, který byl tehdy na ministerstvu na stáži.

Matula pak Blažkově žádosti vyhověl a navrhl ministryni stížnost podat, sám navíc učinil stejný návrh i v případě Tesárka. Přerušení výkonu trestu Matula doporučil, ačkoliv měl k dispozici rozhodnutí tří soudů včetně Nejvyššího soudu o tom, že vina byla prokázána.

"Existuje jediné možné rozumné vysvětlení pro takového počínání. Tímto závěrem je to, že zde existoval kriminální záměr, respektive účelové zadání na dosažení propuštění odsouzených prostřednictvím rozhodnutí ministryně," prohlásil předseda odvolacího senátu Jan Kareš.

Podle něho o tom svědčí například to, že Matula téměř nezdůvodnil podání návrhu na propuštění vězňů, nebo v něm zatajil, že Nejvyšší soud již dříve odmítl dovolání Tesárka s Blažkem.

"Rozsudek o úmyslném jednání obou obžalovaných je zcela správný," podotkl soudce. Domnívá se však, že kromě trestného činu nadržování měl být skutek kvalifikován i jako zneužití pravomoci. Za to by dvojici hrozil výrazně přísnější trest. "My jsme neměli zákonnou možnost pro zpřísnění trestu, proto jsme rozhodli tak, jak jsem citoval z výroku našeho rozsudku," dodal Kareš.

Matula podá dovolání

Matula se však s odsuzujícím verdiktem nechce smířit a zřejmě podá dovolání k Nejvyššímu soudu. "Já můžu říci jenom tolik, že zřejmě bude nutné ve věci podat dovolání," uvedl. Advokát Chrásteckého Jiří Matzner pak doplnil, že se rozhodne teprve po prostudování písemného odůvodnění dnešního rozsudku.

Policie prověřovala i roli tehdejší ministryně Kovářové, pro její vinu však nenašla důkazy.

Situace, kdy soudce přijde o talár v důsledku odsouzení za trestný čin, je výjimečná. Jediným dosud známým případem byla kauza soudkyně svitavského okresního soudu Jany Šefrnové, kterou koncem července 2006 poslal pražský vrchní soud za podvod na šest let do vězení.

Šefrnová si vypůjčila bezmála 14 milionů korun, které měly sloužit na nákup nemovitostí či pozemků. Zpočátku je používala na práci s dětmi ze sociálně slabých rodin, později už šly půjčené peníze jen na zaplacení starších dluhů a především na úroky.

 

Právě se děje

Další zprávy