Tragédie u Nažidel: Pozůstalí se odškodnění nedočkají

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 11. 2011 14:29
Nejvyšší soud řekl, že po řidiči autobusu, ve kterém zahynulo 20 lidí, nelze peníze vymáhat

Brno - Pozůstalým po obětech tragické nehody autobusu u jihočeských Nažidel zhasla zřejmě poslední naděje, že by se mohli domoci odškodnění.

Nejvyšší soud (NS) vyhověl dovolání řidiče autobusu Pavla Krbce a zrušil verdikt Vrchního soudu v Praze, který přiznal manželskému páru za smrt syna dohromady 200 tisíc korun.

Soudci NS argumentovali tím, že v tomto případě odškodnění nelze vymáhat přímo po řidiči, ale jen po jeho zaměstnavateli a organizátorovi akce. Dopravní firma LSK Autobusy, která poskytla autobus a zaměstnávala Krbce, už ale neexistuje. A Karel Knapp, jednatel cestovní kanceláře Vlna, která zájezd pořádala, zemřel.

Podle NS Krbec jako zaměstnanec nevybočil z rámce plnění úkolů svěřených zaměstnavatelem, a tak zodpovědnost za nemajetkovou újmu nenese, ačkoliv prokazatelně chyboval a byl za to pravomocně odsouzen.

Vrchní soud v Praze naopak vycházel z toho, že Krbec porušil řadu předpisů. Jel příliš rychle a nevěnoval se dostatečně řízení. Navíc padělal osvědčení o profesní způsobilosti řidiče. Bylo by v rozporu s požadavkem na spravedlivé rozhodnutí, aby také on nenesl část odpovědnosti za popsaný zásah, uvedl vrchní soud.

Porušení povinností ano, exces ne

NS ale dospěl k opačnému názoru, podle kterého zaměstnanec neodpovídá přímo postižené fyzické osobě, ale svému zaměstnavateli. Výjimkou jsou jen vyložené excesy, kdy zaměstnanec extrémně vybočí z plnění svěřených úkolů.

Co se odehrálo

  • Nehoda se stala 8. března 2003.
  • Autobus směřující z hraničního přechodu Dolní Dvořiště do Českých Budějovic vjel do protisměru, převrátil se na bok a spadl z asi sedmimetrového srázu.
  • Střecha se při pádu zcela odtrhla.
  • Na místě zahynulo 17 osob, další dva lidé zemřeli po převozu do nemocnice.
  • Dvacátý člověk zemřel na následky havárie později.
  • Autobus převážel mladé lidi z plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary, vraceli se z Alp.

Za takový exces nelze podle NS automaticky považovat jakékoliv chování zaměstnance, kterým někomu způsobí nemajetkovou újmu, nebo dokonce spáchá trestný čin. Takovým excesem prý není ani Krbcova havárie.

"Ač je si dovolací soud plně vědom skutečnosti, že první žalovaný (Krbec) v rozhodné době porušil řadu povinností (a to i v intenzitě trestného činu), přesto ze spisu nevyplývá, že by toto jednání bylo možno kvalifikovat jako exces," rozhodl Nejvyšší soud. Vrchní soud musí případ projednat znovu a bude přitom vázán názorem nadřízené instance.

Justice už v minulosti přiznala některým pozůstalým odškodné od jednatele cestovní kanceláře Vlna Eduarda Knappa. Šlo o částky v řádu statisíců korun. Právě Knappa soudy označily za organizátora zájezdu, z něhož se více než padesátičlenná výprava vracela autobusem. Nese tak hlavní díl zodpovědnosti za neštěstí. Knapp však před časem zemřel.

Neexistuje už ani dopravní firma LSK Autobusy, která poskytla autobus a zaměstnávala Krbce.

Krbec si za tragédii vysloužil osmiletý trest vězení a desetiletý zákaz řízení. Odpykal si pět let a loni byl propuštěn na podmínku.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy