Tragédie u Nažidel: Pozůstalí se odškodnění nedočkají

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 11. 2011 14:29
Nejvyšší soud řekl, že po řidiči autobusu, ve kterém zahynulo 20 lidí, nelze peníze vymáhat

Brno - Pozůstalým po obětech tragické nehody autobusu u jihočeských Nažidel zhasla zřejmě poslední naděje, že by se mohli domoci odškodnění.

Nejvyšší soud (NS) vyhověl dovolání řidiče autobusu Pavla Krbce a zrušil verdikt Vrchního soudu v Praze, který přiznal manželskému páru za smrt syna dohromady 200 tisíc korun.

Soudci NS argumentovali tím, že v tomto případě odškodnění nelze vymáhat přímo po řidiči, ale jen po jeho zaměstnavateli a organizátorovi akce. Dopravní firma LSK Autobusy, která poskytla autobus a zaměstnávala Krbce, už ale neexistuje. A Karel Knapp, jednatel cestovní kanceláře Vlna, která zájezd pořádala, zemřel.

Podle NS Krbec jako zaměstnanec nevybočil z rámce plnění úkolů svěřených zaměstnavatelem, a tak zodpovědnost za nemajetkovou újmu nenese, ačkoliv prokazatelně chyboval a byl za to pravomocně odsouzen.

Vrchní soud v Praze naopak vycházel z toho, že Krbec porušil řadu předpisů. Jel příliš rychle a nevěnoval se dostatečně řízení. Navíc padělal osvědčení o profesní způsobilosti řidiče. Bylo by v rozporu s požadavkem na spravedlivé rozhodnutí, aby také on nenesl část odpovědnosti za popsaný zásah, uvedl vrchní soud.

Porušení povinností ano, exces ne

NS ale dospěl k opačnému názoru, podle kterého zaměstnanec neodpovídá přímo postižené fyzické osobě, ale svému zaměstnavateli. Výjimkou jsou jen vyložené excesy, kdy zaměstnanec extrémně vybočí z plnění svěřených úkolů.

Co se odehrálo

  • Nehoda se stala 8. března 2003.
  • Autobus směřující z hraničního přechodu Dolní Dvořiště do Českých Budějovic vjel do protisměru, převrátil se na bok a spadl z asi sedmimetrového srázu.
  • Střecha se při pádu zcela odtrhla.
  • Na místě zahynulo 17 osob, další dva lidé zemřeli po převozu do nemocnice.
  • Dvacátý člověk zemřel na následky havárie později.
  • Autobus převážel mladé lidi z plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary, vraceli se z Alp.

Za takový exces nelze podle NS automaticky považovat jakékoliv chování zaměstnance, kterým někomu způsobí nemajetkovou újmu, nebo dokonce spáchá trestný čin. Takovým excesem prý není ani Krbcova havárie.

"Ač je si dovolací soud plně vědom skutečnosti, že první žalovaný (Krbec) v rozhodné době porušil řadu povinností (a to i v intenzitě trestného činu), přesto ze spisu nevyplývá, že by toto jednání bylo možno kvalifikovat jako exces," rozhodl Nejvyšší soud. Vrchní soud musí případ projednat znovu a bude přitom vázán názorem nadřízené instance.

Justice už v minulosti přiznala některým pozůstalým odškodné od jednatele cestovní kanceláře Vlna Eduarda Knappa. Šlo o částky v řádu statisíců korun. Právě Knappa soudy označily za organizátora zájezdu, z něhož se více než padesátičlenná výprava vracela autobusem. Nese tak hlavní díl zodpovědnosti za neštěstí. Knapp však před časem zemřel.

Neexistuje už ani dopravní firma LSK Autobusy, která poskytla autobus a zaměstnávala Krbce.

Krbec si za tragédii vysloužil osmiletý trest vězení a desetiletý zákaz řízení. Odpykal si pět let a loni byl propuštěn na podmínku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy