TOP 09 ví, že je vítězem. Johna se však nezbaví

Jan Němec Jan Němec
30. 5. 2010 18:50
TOP 09: půjdeme s ODS a asi i s VV
Předseda TOP 09
Předseda TOP 09 | Foto: Jan Němec

Praha - Sotva rok na politické scéně. A už bude třetím nejsilnějším poslaneckým klubem, a míří s velkou pravděpodobností do vlády. A co víc: v Praze je bezkonkurenčně nejsilnější.

Pravdou je, že lídři TOP 09 Karel Schwarzenberg ani Miroslav Kalousek nejsou na české politické scéně žádnými neznámými nováčky.

TOP 09 - spolu s ODS a VV!

TOP 09 se nikdy netajila, že s ODS, tou "umírněnou sociální demokracií", jak ji nazývá Miroslav Kalousek, se nejsnáze dohodne. Koalici s ČSSD - nejen s Jiřím Paroubkem v čele, ale s ČSSD s tímto programem - si koalici zakázala. Zbývá jí právě ODS a Věci veřejné.

S ODS se Karel Schwarzenberg už sešel a chystá se na schůzku s Bohuslavem Sobotkou, pověřeným jednáním za ČSSD.

"Ano, volal mi, sejdu se s ním na zdvořilostní návštěvu," řekl předseda TOP 09.

Oficiální jednání nicméně začne až v pondělí dopoledne.

V tuto chvíli je už víceméně jasné, že nakonec s VV společnou řeč najde. Přestože Karel Schwarzenberg nazval spojení s VV v rozhovoru pro Aktuálně.cz svou noční můrou.

I Miroslav Klaousek si ještě nechává prostor pro pochybnosti.

"Uvidíme, jak se teď budou chovat a zda jsou vůbec skutečně politickou stranou," řekl Aktuálně.cz po sobotním úspěchu.

Zevnitř strany zní ale smířlivější hlasy.

TOP 09. Vítězství v podání Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska.
TOP 09. Vítězství v podání Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska. | Foto: Ludvík Hradilek

"Určitě se domluvíme," prohlásil Petr Gazdík, předseda hnutí Starostové a nezávislí a spolu s Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Klaouskem člen vyjednávgacího týmu.

"Jinak to nepůjde," přidává se Josef Malý, člen výkonného výboru strany. "Voliči tak rozdali karty. Uvidíme, jak se budou VV chovat."

"Zatím si to moc představit neumím," váhá naopak senátor Jaromír Štětina. "Nevím, co jsou zač. Ale taky by záleželo na tom, jaká by dostali ministerstva."

Pověření jednáním o vládě? Nemusí to být vítěz...

Vítěz nemusí nutné dostat pověření jednat o sestavení vlády, říká Miroslav Kalousek. A dodává svou představu toho, co by teď mohl prezident republiky udělat.

A.cz: Vidíte v tuto chvíli půdorys ODS+ TOP 09+ VV za jedinou variantu?

Já mám svého lídra Karla Schwarzenberga. A zřejmě ani Karel Schwarzenberg nebude zřejmě pověřen vyjednáváním o vládě. Samozřejmě, že spolupráce ODS a TOP 09 se nabízí, je zřejmá. A teď přichází okamžik, kdy všichni zjistíme, co vlastně jsou Věci veřejné. To teď nevíme. Podle toho, jak moc to zjistíme, tak uvidíme, zda ten půdorys je možný nebo není.

A.cz: Karel Schwarzenberg z toho má noční můry... Vy si to umíte představit?

Já opravdu nevím. Ta strana velmi nečitelná a myslím, že i pro některé její vlastní členy. Dokonce si nejsem úplně jistý, zdy bych byl schopen odpovědět na otázku, jestli je to vůbec politická strana. Takže teď, když jí volič svěřil poměrně velkou mírou odpovědnosti, je na nich, aby ukázali, že tou politickou stranou jsou. Pak si tu spolupráci představit umím. Naplní-li se noční můry Karla Schwarzenberga a půjde jenom o veřejnou dražbu, tak si to představit neumím.

A.cz: A preferoval byste spíš trojkoalici, nebo dvojkoalici jen s podporou Věcí veřejných?

Ptáte se na budoucí aranžmá, které se tvoří u jednacího stolu politických lídrů. Já nesmím v takovém případě ani naznačovat. Já mám být připraven pouze k těm jednáním.

A.cz: Musí být podle vás ČSSD tím prvním, kdo bude pověřen jednáním o vládě?

To je odpovědnost prezidenta republiky. Očekával bych, aniž bych mu chtěl radit, že provede kolo konzultací s lídry stran a pak se rozhodne, koho pověřit jednáním o sestavení vlády.

A.cz: Takže byste nepovažoval za divné, kdyby nepověřil vítěze?

Nepovažoval, protože nic takového mu Ústava nenařizuje.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ústavní výbor europarlamentu doporučil schválit brexitovou dohodu

Ústavní výbor Evropského parlamentu (EP) ve čtvrtek doporučil europoslancům schválit dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie. Otevřel tím cestu k definitivnímu potvrzení brexitového paktu, o němž bude plénum EP hlasovat příští středu. Brexitový koordinátor europarlamentu Guy Verhofstadt konstatoval, že dohoda splňuje podmínky unie.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Akreditační úřad zastavil řízení k omezení akreditace lékařství v Ostravě. Chyby škola napravila, tvrdí

Akreditační úřad zastavil správní řízení k omezení akreditace oboru všeobecného lékařství na Ostravské univerzitě, které vedl kvůli pochybení u přijímacích zkoušek v minulosti. Škola podle něj u zkoušek pro akademický rok 2019/2020 chyby napravila. Současná akreditace ji opravňuje přijímat nové uchazeče do 31. května letošního roku. Pro přijímání studentů i po tomto datu musí fakulta získat novou akreditaci. Žádost o ni zatím Národní akreditační úřad neobdržel.

"Vzhledem ke skutečnosti, že došlo ke zjednání nápravy, Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství rozhodla zastavit správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Všeobecné lékařství spočívající v zákazu přijímat ke studiu daného studijního programu další uchazeče," uvedl ředitel odboru kanceláře akreditačního úřadu Jiří Smrčka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy