"Nebuďte s Putinem". Brífink ministrů narušili demonstranti

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2014 16:09
Přinesli s sebou vlajku NATO a EU, na těle měli nápis "Braňte svobodu, ne paštiky" nebo "Premiére, odvahu".
Foto: Repro ČT24

Praha -Tiskovou konferenci po jednání vlády narušili ve středu dva muži, kteří protestovali proti postoji Česka k situaci na Ukrajině. Dvojice svlečená do půl těla ministerského předsedu vyzvala, aby bránil svobodu a nepomáhal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Oba odvedla policie, podle jednoho z protestujících bude záležitost předána do přestupkového řízení úřadu Prahy 1. Úřad vlády zváží opatření, aby se podobná situace neopakovala.

Oba muži seděli během tiskové konference mezi ostatními novináři na Úřadu vlády. Když ze sálu kvůli jmenování nové ministryně pro místní rozvoj předčasně odcházel premiér, odložili horní část oděvu a stoupli si na židle.

Proti paštice

Na hrudi, zádech a rukou měli namalované ukrajinské vlajky a několik citátů, například "Premiére odvahu", "Nebuďte s Putinem" nebo "Obraňte svobodu, ne paštiky". Kromě toho muži také rozložili vlajku EU a NATO. Po krátkém čase je oba v klidu odvedla ochranka.

Za akcí stála skupina, která si říká oMEN a inspirovala se u ukrajinských feministek Femen, které často protestují do půl těla nahé, řekl jeden z protestujících Otakar van Gemund, Holanďan, který žije v Česku 25 let. Druhým byl Marek Hilšer, vědecký výzkumný pracovník. Na úřad vlády se dostali na platné novinářské průkazy, které jim prý vydal šéf časopisu Babylon Petr Placák. S jejich plány měl být seznámen.

Van Gemund řekl, že účelem bylo protestovat proti nečinnosti vlády. Vadí mu, že čeští politici kritizují sankce nebo to, že nechtějí dodávat zbraně Ukrajině. "Nemáme radost, že jsme museli narušit tiskovku," řekl van Gemund s tím, že ale současnou situaci považuje za velmi vážnou.

Dotyčné zadržela policie, po ověření totožnosti je propustila s tím, že věc předá do přestupkového řízení. "Nedělali jsme nic nezákonného a nikomu jsme nechtěli ublížit," poznamenal van Gemund s tím, že policie a ochranka se k nim chovala velmi profesionálně. Dodal, že v podobných akcích chtějí pokračovat, podrobnosti ale sdělit nechtěl.

Ministr vnitra Milan Chovanec České televizi řekl, že muži byli akreditováni jako novináři. "Prošli kontrolou a rentgenem, takže nemohli mít žádnou zbraň. My teď vyhodnotíme celou situaci a možné řešení je, že bude vláda akreditovat novináře přímo na jméno. To ztíží práci těm slušným," dodal.

Bělobrádek: Proputinovská nálada tu není

"Tady není žádná proputinovská nálada. Premiér má třeba odlišný názor na sankce, ale to je věc druhá," řekl k celému incidentu Pavel Bělobrádek. Podle ministra obrany Martina Stropnického se celý incident nesmí podceňovat, i když muži nebyli ozbrojeni.

"Byli jsme svědky jakési demokracie, samozřejmě že má ochranka by se podivovala nad tím, jak je snadné se sem dostat. Problém je to ale spíš po té fyzické stránce než po té obsahové," dodal. Zároveň uvedl, že kdyby mělo Česko projevům podobného obsahu bránit, tak se zařadí do byzantských geografických šířek.

Problém: sankce

"Pane Sobotko, jste premiérem České republiky. Nebuďte kumpánem lobbistů strojírenských firem obchodujících s putinovským Ruskem!" napsali muži v prohlášení, které stihli rozdat novinářům. "Ukrajina potřebuje pomoci. Vy ji svými výroky házíte přes palubu, podobně jako to dělali západní politici, kteří zradili naši zemi v Mnichově v roce 1938," uvedli také demonstranti hlásící se k akční skupině oMEN.

Svým vyjádřením muži naráželi na Sobotkům zdrženlivý přístup k sankcím Evropské unie vůči Rusku. Sobotka se opakovaně nechal slyšet, že sankce podle něj nevedou k očekávaným výsledkům. "Nahráváte diktátorskému režimu místo toho, abyste v této situaci plně držel s našimi spojenci v demokratické Evropě," vyjádřili se dnes také demonstranti.

 

Právě se děje

Další zprávy