Praha - Plošné testování řidičů na alkohol, které vyhlásil ředitel dopravní policie Leoš Tržil, už stálo státní kasu 35 milionů korun. A stalo se dobrým výdělkem pro firmu Dräger Safety.
Podle zjištění online deníku Aktuálně.cz vyplatilo 20 miliónů policejní prezidium firmě za to, že dodala 513 alkoholových testerů.
Za dalších 14,5 milionů pak letos v lednu nakoupila policie od stejné firmy náustky k testerům.
Obě dodávky pro policii získala Dräger Safety bez výběrového řízení.
Výčet výdajů na testování řidičů tím ale nekonči. Testery se musí pravidelně každý půl rok kalibrovat. Tento úkon, který přijde až na 800 korun za seřízení jednoho přístroje, bude provádět opět stejná firma.
Klíčová zakázka bez soutěže
Testery na alkohol nakupovala policie vždy prostřednictvím výběrových řízení. Změnilo se to až s předloňským nástupem nového šéfa dopravní policie Leoše Tržila.
Ani ne měsíc poté, co se ujal funkce, policisté - už bez soutěže - nakoupili 513 nových testerů. Vybrali si dva druhy přístrojů: 105 kusů typu Dräger 7410 plus com za 39 816 korun za kus. A 408 kusů modernějšího typu Dräger 7510 za cenu 38 634 korun za kus.
Rok poté pak policie pro testery, které zatím ležely ve skladech, našla i využití: Tržil oznámil, že od ledna 2010 budou policisté při každé silniční kontrole plošně testovat řidiče na alkohol.
Oficiálním důvodem jsou statistická data, podle kterých zhruba každá šestá osoba zemřela při nehodě zaviněné alkoholem.
České dceřinné společnosti německé firmy Dräger tento obchod se státem otevřel dveře k dalším milionovým obchodům.
Letos v lednu získala - opět bez výběrového řízení - od policie zakázku na dodávku náústků k testerům, za které inkasovala od státu 14,5 milionů korun.
"Je to pro nás významná zakázka, ale nemyslím si, že se nám to podařilo díky nadstandardním vztahům s prezidiem," říká produktový manažer firmy Zdeněk Vefek. "Spíš je to dáno naším nadstandardním jménem a zkušenostmi."
A to je jen začátek.
Pravidelný přísun půl milionu za rok
Každý přístroj musí totiž, podle údajů firmy Dräger, po půl roce na kalibraci. Aby byla zachována záruka kvality, a policisté při případném sporu s nespokojeným řidičem obstáli před soudem, musí ji provést odborník - tedy firma Dräger.
Seřízení jednoho přístroje stojí podle informací této společnosti v rozmezí 450 - 800 korun (podle počtu kusů).
Pokud tedy bude firma Dräger seřizovat každý půl rok "pouze" oněch 513 nových přístrojů, bude za tuto službu inkasovat ročně nejméně půl milionu korun. Ani tím výčet nekončí.
Po každé kalibraci musí každý přístroj projít novým metrologickým ověřením. To stojí zhruba 2 tisíce korun za kus. Stát tak při množství 513 testerů zaplatí při dvou seřízeních ročně více než dva miliony korun.
Stejně tak bude potřeba pravidelně dodávat nové náustky. A vzhledem k tomu, že záruka se vztahuje pouze na používání originálních kusů, padne volba opět na firmu Dräger.
"Berte to jako když si policie koupí vozy Škoda, také je pak servisuje opět u Škody," popisuje situaci manažer Vefek. "A že jsme se k zakázce dostali bez soutěže, k tomu nemohu nic říci. To se musíte ptát na prezidiu, proč se tak rozhodli."
Za dvě koruny nebo radši za čtyři?
Ředitel dopravní police Tržil nechtěl na otázky spojení s touto zakázkou odpovídat s odůvodněním, že je na dovolené a odkázal na tiskové oddělení.
To jako důvod, proč na rozdíl od předchozích zakázek nakoupila tentokrát testery bez soutěže od Drägeru, uvádí jejich unikátnost.
"Důvodem (proč neproběhlo výběrové řízení-pozn.red.) je skutečnost, že nakoupený výrobek jako jediný z výrobků schválených Českým metrologickým institutem splňoval požadavky služby dopravní policie na využití v přímém výkonu služby (např. bezdrátový přenos na tiskárnu, rozsah teplot pro provoz, možnost využití stávajícího příslušenství," uvádí v písemné reakci tiskové oddělení policejního prezidia.
Dodávka náústků podle vedení policie také nepotřebovala soutěžní prostředí, neboť bylo nutné získat originální náustky - tedy jedině od dodavatele testerů, firmy Dräger.
Při zběžném pohledu na internet lze například na tester 7510 nalézt náustky za cenu dvou korun.
Podle prezidia ale policie sjednala při tomto nákupu 50% slevu - jeden náústek pořídila za 4,50 Kč.