Od letoška jsou všichni řidiči podezřelí, že pili

Pavel Baroch
4. 1. 2010 13:40
Jako jediní v EU měří policisté při každé kontrole alkohol
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - I zapřisáhlí abstinenti jsou už pár dnů v očích dopravních policistů podezřelí, že před řízením svého vozidla požili alkohol.

Policie nechává od Nového roku při všech kontrolách každého šoféra "dýchnout".

"Všichni řidiči jsou podezřelí," řekl Aktuálně.cz expert na bezpečnost provozu Václav Špička ze sdružení Autoklub, které policejní opatření označuje jako šikanu.

Česko se stalo jedinou zemí Evropské unie, v níž dechovou zkouškou projde každý řidič. Dosud to česká policie dělala jen tehdy, když měla podezření, že řidič před jízdou pil, při speciálních bezpečnostních akcích anebo při dopravních nehodách.

Alkoholových nehod přibývá, argumentuje Tržil

Novoroční novinku zdůvodnil šéf dopravky Leoš Tržil tím, že přibývá tragických nehod způsobených alkoholem. Od ledna do listopadu zahynulo podle policejních statistik při nehodách, u nichž měl řidič v krvi alkohol, 83 lidí. To je o 11 víc než vloni.

"Jenže ve statistice se nesleduje, jak velké množství alkoholu řidič, který nehodu zavinil, v krvi měl," poznamenal Špička. Soudní znalec v oboru toxikologie Jaroslav Zikmund přitom pro server iHNed.cz před časem uvedl, že podle jeho zkušeností "do 0,3 promile řidič neohrožuje svoje okolí".

"Mnoho nehod, které jsou označovány jako alkoholické, by se nepochybně staly i v případě, že by řidič pod vlivem alkoholu nebyl," poznamenal Václav Špička z Autoklubu.

Výhody převažují, tvrdí ministerstvo

Ministerstvo dopravy, které je hlavním garantem bezpečnosti provozu, s plošnou kontrolou všech řidičů souhlasí. "Pozitiva převažují," řekl Aktuálně.cz mluvčí resortu Karel Hanzelka.

Podle mluvčího to bude mít na motoristy psychologický efekt. "Řidiči s kontrolou prostě budou muset počítat," poznamenal Hanzelka, který alkohol označil jako jeden z hlavních problémů dopravní bezpečnosti.

Jenže: I ministerstvo uznává, že množství alkoholu do 0,2 promile neprokazuje, že řidič před jízdou požil. "Vycházíme z praxe soudních znalců," konstatoval Hanzelka, podle něhož případy s tak nízkým promile úřady či soudy odkládají - pokud neexistuje jiný důkaz než alkoholový test. "Každý případ je individuální," dodal Hanzelka.

Foto: Jaroslav Jiřička

Policejní hlídky dostaly na konci loňského roku stovky nových certifikovaných přístrojů, které podle policie uznávají soudy stejně jako krevní testy.

Kvůli rychlosti je nehod víc

Podle sdružení Autoklub by se policie měla více zaměřit na ty příčiny, které způsobují nejvíce tragických nehod.

Na prvním místě je přitom s 342 usmrcenými nepřiměřená rychlost. Kvůli nesprávnému způsobu jízdy zatím loni zemřelo 228 lidí a po nedání přednosti v jízdě dalších 95 osob.

"Samozřejmě je správné, aby požití alkoholu bylo trestáno, zejména prokáže-li se, že alkohol byl příčinou nehody. Policie by ale měla jít po tom podstatném, eliminovat nejzávažnější příčiny současného neblahého stavu na našich silnicích, a řidiče zbytečně nešikanovat," dodal Václav Špička z Autoklubu.

 

Právě se děje

Další zprávy