Stát zkoumá, jak nešikanovat řidiče za 0,2 promile

Pavel Baroch
19. 2. 2010 20:15
Nulová tolerance k alhokolu za volantem ale v zákoně zůstaně
Dechová zkouška při policejní akci Kryštof.
Dechová zkouška při policejní akci Kryštof. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Řidičům, kteří při silniční kontrole nadýchají do 0,24 promile, nejspíš nebude hrozit popotahování u úřadů.

Do tohoto množství je totiž alkohol v řidičově těle neprokazatelný. Ministerstvo dopravy proto hledá způsob, jak kvůli stopovému množství neobtěžovat řidiče ani úřady, které v takových případech obvykle hází oznámení od policie do koše.

Vedení ministerstva se už kvůli tomu sešlo s policií. Základní výchozí podmínkou ovšem je, že v zákoně zůstane nulová tolerance k alkoholu za volantem. "Nechceme, aby v zákoně byla jakákoli tolerance," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

K novému přístupu ke stopovému množství alkoholu napomohly i aktuální údaje z policejních kontrol. Od začátku roku kontrolují policisté alkohol u všech řidičů, které zastaví i na rutinní kontrolu. V lednu přístroje odhalily alkohol u 832 šoférů. Jenže celá třetina - 276 motoristů - nadýchalo méně než 0,24 promile.

Foto: Aktuálně.cz

"Chtěli bychom omezit administrativní zátěž, která s tím souvisí," poznamenal mluvčí Hanzelka.

Ať se to vyřeší interním pokynem

Poslanec Jeroním Tejc z ČSSD soudí, že by postačil interní pokyn Policejního prezídia, podle něhož by se stanovila hranice, pod níž by nadýchané promile neposuzovaly jako přestupek.

"Myslím, že je skutečně na zvážení, jestli prověřovat každého, kdo má do 0,2 promile," řekl Aktuálně.cz Tejc. Dodal, že by zároveň zpřísnil trest za alkohol nad jedno promile. Opilý motorista by podle Tejcovy představy mohl jít až na dva roky do vězení, přičemž dnešní maximum je rok.

Nedávejme generální pardon

Poslenc Petr Bendl z ODS ovšem před prolomením dosavadní nulové tolerance na alkohol varoval. "S vysokou pravděpodobností by to totiž vyvolalo další nárůst počtu nehod způsobených řidiči pod vlivem alkoholu," soudí Bendl.

Petr Bendl poprvé na schůzi vlády
Petr Bendl poprvé na schůzi vlády | Foto: Ludvík Hradilek

Uznává, že s ohledem na fyziologické vlastnosti lidského organismu jsou případy, kdy se u šoféra při dechové zkoušce zjistí zlomky promile, aniž by před tím požil.

"Tyto případy je však nutné řešit ze strany policie rozumným přístupem, zejména v návaznosti na technické vlastnosti měřicích přístrojů, ale rozhodně ne všeobecnou předběžnou tolerancí," poznamenal exministr dopravy Petr Bendl.

Ať skončí šikana řidičů, ale ne polovičatě

Občanské sdružení Autoklub dlouhodobě prosazuje, aby skončilo šikanování řidičů za stopové množství alkoholu.

"Ovšem řešit to tak, že zůstane nulový limit a zároveň se bude tolerovat 0,2 až 0,3 promile, je polovičaté. Ať se to řekne přímo," uvedl Václav Špička, který má v Autoklubu na starost bezpečnost provozu.

Dodal, že vážné nehody stejně způsobují řidiči, kteří mají v krvi vysokou hladinu alkoholu. "Běžných, slušných řidičů se tolerance nijak nedotkne," dodal Špička.

 

Právě se děje

Další zprávy