Praha – Počátkem roku 2009 se radnice městské části Prahy 7 rozhodla, že s pomocí evropských fondů zrekonstruuje vytápění v základní škole na Ortenově náměstí, a získala na rekonstrukci dotaci přes dvacet milionů korun. Uvedené peníze měly sloužit na instalaci tepelných čerpadel, které sníží náklady na teplo nejméně o třicet procent.
Opak byl ale pravdou. "Výsledkem bylo, že tady máme věc za dvacet milionů, která způsobuje, že platíme za teplo a elektřinu víc než kdy předtím," uvedl místostarosta Pavel Vyhnánek (Praha 7 Sobě). Elektřina na pohánění tepelných čerpadel totiž stála mnohem víc, než kolik čerpadla na energii ušetřila.
Za nesplnění podmínek dotace nyní přišel účet. Městská část musela z dotace v polovině ledna vrátit 7 milionů, tedy plnou třetinu. Případ řešilo minulý týden i zastupitelstvo městské části. A Vyhnánek na něm oznámil, že současné vedení bude chtít uvedenou sumu vrátit od svých předchůdců, kteří problematickou investici odsouhlasili.
Projekt za 900 tisíc stihli za den
Celý projekt pro radnici měla na starosti firma ISPD, která vznikla jen pouhých několik týdnů před tím, než městská část vypsala výběrové řízení. Není jasné, proč ji radnice vybrala jako jednu ze tří firem, které osloví, zda nechtějí zpracovat projektovou dokumentaci celé stavby.
Podivností v případu je ovšem víc. Především rychlost, se kterou městská část i projekční firma postupovaly. Soutěž na projektovou dokumentaci radnice vypsala 9. února a třem předvybraným firmám včetně ISPD ponechala na podání nabídek pouhých deset dní. Všechny tři své nabídky také podaly. "A to přesto, že výzva neobsahuje žádnou další informaci, co mají projektovat," uvedl Vyhnánek.
Jako nejvýhodnější byla vybrána firma ISPD s nabídkou 900 tisíc korun a místostarosta Tomáš Kaštovský (ODS) s ní v pátek 27. února podepsal smlouvu. ISPD pak projektovou dokumentaci dodala hned v pondělí 2. března a radnice ji pak předala k vyjádření odborům a hygienikům.
Jak je možné, že firma zvládla projektovou dokumentaci vytvořit za jediný pracovní den, nedokáže nikdo z aktérů tehdejšího dění vysvětlit. Podle Vyhnánka ale vysvětlení je: soutěž byla jen naoko a vše již bylo domluveno dopředu. "Projekty vznikaly předtím, než byly vyhlášeny veřejné zakázky. Ty byly zmanipulované," uvádí Vyhnánek.
Poukazuje například na technickou zprávu k ochraně hluku, která je datována 17. 2. 2009. "To bylo dva dny předtím, než byly vyhodnoceny nabídky. Tato technická zpráva se přitom odvolává na již kompletně hotový projekt," uvádí Vyhnánek.
Vše bylo transparentní
"Tuto informaci nemám a nedovedu si představit, že by to někdo vyhotovil předtím, než by to vysoutěžil," říká Kaštovský, který je pod zakázkou podepsán. Podle něj šlo o transparentní proces. "Vše bylo naprosto veřejné, transparentní, dvoukolové a bylo odsouhlaseno i příslušným odborem pro evropské fondy," reaguje Kaštovský, který trvá na tom, že bylo vše v pořádku.
"Vůbec si neuvědomuji, že bychom měli nějakou dokumentaci dopředu," reaguje zase jednatel ISDM Michael Lec.
Podobně to bylo s dokumentací pro provedení stavby, na kterou městská část vyhlásila soutěž v listopadu 2009. Podle Vyhnánka ovšem vznikla již v červenci 2009, tedy takřka o půl roku dříve.
Pouhým detailem je podle něj to, že samotnou soutěž na stavební úpravu a instalaci technologií vyhlásila městská část dva dny před Vánoci a rozlepování obálek bylo 8. ledna 2010 u administrátorské firmy v Českých Budějovicích. Přišla jediná nabídka s cenou 19 milionů korun od firmy ISPD a ta se tak ocitla v trojjediné roli projektanta, autora stavební dokumentace i zhotovitele.
Že to nefunguje? Vyměníme auditora!
Že čerpadla neměla požadovanou účinnost, bylo zřejmé již po pouhém roce od jejich instalace, když na to upozornil ředitel školy. "Zpočátku to nesprávně provozovali," upozorňuje Lec. Jenže i po seřízení byly náklady na teplo výrazně vyšší než dříve.
Na to přišel dokonce i energetický auditor, který vypracoval zprávu pro magistrát – kvůli dotaci bylo totiž třeba dokládat, zda se plní podmínky dotace. Tedy že se dosáhlo aspoň třicetiprocentní úspory. "Jeho závěr byl, že spotřeba energií v dané škole po spuštění čerpadel neklesla, ale stoupla," uvedl Vyhnánek.
"Řádný hospodář by celou akci, ten nesmysl, vyreklamoval u zhotovitele a projektanta v jedné osobě," dodal Vyhnánek. To se ale nestalo. Tehdejší vedení radnice místo toho objednalo nový audit, který už nezahrnoval náklady na pohánění čerpadel, a ten poté předávali městu. "Ale ani podle těch zmanipulovaných výstupů nedošlo ke splnění kritérií," podotkl Vyhnánek.
Reklamovat? Proč?
Sám Kaštovský, který smlouvy s ISPD podepisoval, tvrdí, že neměl proč zakázku reklamovat. "To období (kdy se mělo dosahovat 30procentní úspory dle podepsané smlouvy o dotaci – pozn. red.) skončilo až po roce 2015, kdy jsme na úřadě nebyli, a nebyli jsme tak schopni to reklamovat," vysvětluje Kaštovský.
Podle Vyhnánka je tato odpověď ale nesmyslná. "Bylo třeba to reklamovat ještě v záruční lhůtě," řekl. "Já si myslím, že se to nereklamovalo z toho důvodu, že ta firma vznikla těsně před zadáním zakázky a bylo to od počátku zmanipulované," dodal.
Městská část všechny podklady předala právníkům, aby začali vymáhat škody a případně připravili žaloby na lidi, kteří za to byli zodpovědní. Kromě Kaštovského to byl prý především tehdejší starosta Marek Ječmének (ODS), který byl vedoucím projekčního týmu, jenž měl přípravu celé akce na starosti. V uvedeném týmu pak byli Kaštovský i dva úředníci radnice. "Nevím, že bych byl členem nějakého projekčního týmu," reagoval Ječmének, který tvrdí, že pokud něco podepsal, tak to udělal jen formálně jako starosta městské části.