Takovou reformu bych vyšvihl přes noc, zlobí se detektiv a končí. Nebudou žádné kauzy, tvrdí

Radek Nohl Radek Nohl
15. 6. 2016 15:02
Plukovník Jaroslav Pelc je vedoucím odboru na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Po 25 letech služby pro policii se ale rozhodl, že odejde do civilu. Důvodem je změna, kterou předložil policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube. Pelc v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz oba kritizuje. "Já jsem vyzval policejního prezidenta i jeho náměstka, aby rezignovali, protože to, co převedli, odporuje nejen slušnému chování. To je naprosto neprofesionální," prohlásil Pelc, který byl jedním z policistů ÚOOZ, kteří po ohlášené rezignaci Roberta Šlachty poslali ministru vnitra Milanu Chovancovi otevřený dopis.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Proč jste se rozhodl odejít do civilu?

Ty důvody jsou téměř stejné, jako měl plukovník Šlachta. Nemohu souhlasit s tím, co se potají připravuje. Je to naprosto nestandardní. Staví se tady dům od střechy.

Je pravda, že žádost do civilu podalo více policistů z ÚOOZ? Jde o jednotky nebo desítky lidí?

Číslo vám neřeknu. Mnozí to zvažují.

Co se vám na reorganizaci policie nelíbí?

Probíhá to bez odborné diskuse. Bez projednání. Je to nesmyslně utajeno. Nikdo nám nedokáže říct, jak to bude vypadat a fungovat. Já mám oprávněné obavy, že z tohoto systému budou unikat další informace. Mám obavy, že ten systém je cíleně budován, aby ty informace unikaly tím správným směrem. Tohoto se nemůžu zúčastnit.

Podobně mluví i státní zástupci. O co tyto vaše obavy opíráte?

Já vám samozřejmě moje zdroje informací nikdy neřeknu.

To po vás ani nechci.

Z toho, jak je to připravováno. Je to jedna z hypotéz. A podle mě dost pravděpodobná. Nám nikdo nebyl schopný vysvětlit jednoduché věci. Je to narychlo připravené. Nemá to žádný podklad. Já ty důvody hledám jako ostatní. Ale říkám, že se mi to vůbec nelíbí.

Je možné, že byste ještě u policie zůstal?

Pokud odejde od policie pan Tuhý a pan Laube, tak ano. Já jsem vyzval policejního prezidenta i jeho náměstka, aby rezignovali, protože to, co převedli, odporuje nejen slušnému chování. To je naprosto neprofesionální. Oni na to profesně nemají. Já dělám hodně mezinárodní spolupráci, ale tohle by se na Západě stát nemohlo. Oni tvrdí, že mají nějakou reformu a pak někde předloží tři papíry. Pane redaktore, když si dám večer víno, tak tohle vyšvihnu přes noc. Ten člověk už pro mě není policejní prezident.  

Vy jste je vyzval k rezignaci na vašem společném jednání?

Ano, já jsem je vyzval k tomu, aby odstoupili. To, co převedli, je manažerské selhání.

Jak na to reagovali?

Představte si, že mi ani neodpověděli. Jestli by moji lidé tohle předložili po půl roce práce, tak je sežeru. Já nechápu, jak policejní prezident s něčím takovým může jít do bezpečnostní rady státu, když je to ostuda. Já se za něj stydím.

Co se bude dít se živými kauzami, které ÚOOZ vyšetřuje?

Pane redaktore, jestli k tomu podpisu dojde a naplní se nástřel struktury, jak si ji pan prezident maluje, tak nejenže ty kauzy budou ohroženy, ale žádné další kauzy už nebudou. A to je možná ta podstata, proč to ti pánové dělají. Já si nemyslím, že to vymysleli ti dva naši generálové.

A kdo by si to měl vymyslet? Někdo z politiků?

Co myslíte? Nechám to otevřené. Ale oni na takové výši nejsou, aby to zorganizovali. To podezření tam samozřejmě je, že se jedná o tlak.

Nějaký politický tlak myslíte?

Tohle vám ještě neřeknu. Je to ale logické. Víte, co jsou to vyšetřovací verze? Když si dám do souvislosti všechny události, dosadím si do toho všechny osoby, vezmu si všechny okolnosti, které vím, tak jedna z těch vyšetřovacích verzí by byla, že tihle dva pánové to udělali za někoho. Podle toho, co předvedli, tak ti by nedokázali reorganizovat ani obvodní oddělení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Klaus navštívil Zemana v nemocnici. Prezident je hospitalizován kvůli dehydrataci

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil v pražské Ústřední vojenské nemocnici současnou hlavu státu. Do Střešovic se tak vrátil po pár dnech, kdy byl sám hospitalizován kvůli vysokému tlaku. Informoval o tom server Novinky.cz.

Prezident Miloš Zeman zůstává v nemocnici kvůli dehydrataci a únavě, podle Hradu ale není ohrožen na životě, do péče lékařů nastoupil plánovaně. Hlava státu dlouhodobě trpí neuropatií dolních končetin a cukrovkou.

Další zprávy