Chovanec a Babiš se přišli k Zemanovi poradit o policii, Klaus oslavit narozeniny. Dostal dort

Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček, Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 13. 6. 2016 18:56
Na zámku v Lánech proběhla jednání o reformě policie kvůli které se do sebe pustili ministr vnitra Milan Chovanec a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Oba dva se během pondělního odpoledne střídali u prezidenta Miloše Zemana. Jako první přijel ministr vnitra Milan Chovanec, po kterém se u prezidenta hlásil Andrej Babiš. Ještě před nimi byl v Lánech exprezident Václava Klaus, který oslavil se Zemanem své 75. narozeniny.
Milan Chovanec hovoří s novináři po schůzce v Lánech.
Milan Chovanec hovoří s novináři po schůzce v Lánech. | Foto: Jakub Plíhal

Lány - Lánský zámek je prvním místem, kde začali politici v tomto týdnu řešit vážnou koaliční krizi. Roztržku spustilo oznámení policejního prezidenta Tomáše Tuhého, že chce od prvního července sloučit elitní protimafiánský a protikorupční útvar.

Krátce po třetí hodině dorazil ministr vnitra Milan Chovanec. Do areálu projel limuzínou bez vyjádření pro média. Jednání se účastnil i policejní prezident Tomáš Tuhý. Místo nich po hodině z areálu vyjela dvě auta s exprezidentem Václavem Klausem a jeho ženou Livií. Prezident je pozval na slavnostní oběd u příležitosti Klausových 75. narozenin.

"Bývalý prezident dostal darem knihu citátů Winstona Churchilla, lánský med a jahody a také narozeninový dort," uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček

Po Klausově návštěvě prezident Miloš Zeman přijal oba klíčové aktéry plánovaných změn v policii, kteří stojí ostře proti sobě. Kromě Chovance do Lán přijel i předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Zatímco Chovanec stojí za Tuhého reformou a avizuje, že ji chce v úterý podepsat, Babiš protestuje a žádá odklad reformy. V případě podpisu chce odchod Chovance z vlády. K rezignaci už vyzval i policejního prezidenta Tuhého.

Ovčáček už předem avizoval, že prezident pondělní schůzku nebude komentovat. "Chtěl bych upozornit, že každý z hostů sdělí svůj dojem z jednání s panem prezidentem, ale stanovisko pana prezidenta zazní pravděpodobně v úterý," uvedl mluvčí.

Reforma není prezidentovi proti mysli, soudí Chovanec

Po setkání s prezidentem nebylo stále jasné, jak se Chovanec zachová ohledně podpisu pod reorganizací policie. V minulých dnech tvrdil, že ji podepíše v úterý po Bezpečnostní radě státu, v pondělí se už tak jednoznačně nevyjadřoval.

Ze slov i dikce mluvení ale bylo jasné, že Chovanec si nepřipouští ohledně reorganizace žádné komplikace nebo pochybnosti. Například na otázku, zda není reorganizace uspěchaná, odpověděl, že ne.

"Z mého pohledu prostě uspěchaná není. My budeme na Bezpečnostní radě státu přesvědčovat, že tato reformě je naprosto v pořádku, a já věřím, že se nám to podaří," řekl.

Podle něj byl prezident v dobré náladě a dobrém rozmaru. "Pan prezident se živě zajímal o debatu se státními zástupci, policejní prezident slyšel, že prezident si přeje, aby debata se státními zástupci byla intenzivnější, ale ve své podstatě nemám pocit, že by mu ta reforma byla proti mysli. Ale počkejme si do zítřka," uvedl Chovanec.

Po ministrovi vnitra přijel Andrej Babiš, který opakoval své výhrady vůči reformě, ale neřekl jasně, zda stále zvažuje odchod ANO z vlády.  "Počkáme si, jak se to vyvine, ale ataky pana Chovance na mě, lži o mých firmách, to je pro mě nepřijatelné, nejsem ochotný to tolerovat," tvrdil Babiš, podle kterého by si měl premiér Bohuslav Sobotka udělat pořádek.

"Podle koaliční smlouvy je jasné, že problém ohledně reorganizace policie by se měl řešit koaličně, takže pokud bude pan Chovanec deklarovat, že podepíše reorganizaci v úterý večer, tak říkám, že koaliční smlouva je cár papíru, a naše vládnutí nebude mít efekt jako doposud," řekl ještě předtím, než vešel do brány lánského zámku.

Po skončení schůzky bylo pravděpodobné, že vláda krizi zřejmě ustojí, záležet ale bude na dalším postupu ministra Chovance. "Pan prezident mě požádal, aby naši ministři neodcházeli z vlády," řekl Babiš s tím, že požádal prezidenta, aby pomohl s pozastavením celé reformy. Předsednictvo ANO bude o dalším postupu jednat v úterý.  

Z dřívějších vyjádření samotného prezidenta Zemana vyplývá, že je spíše odpůrcem slučování útvarů. "Nesouhlasím se sloučením dvou protikorupčních útvarů do jedné instituce, a to z toho důvodu, že jako bývalý ekonom trochu vím, co znamená monopol,“ řekl před časem Lidovým novinám.

Dodal také, že pokud by některá ze stran kvůli změnám v policii opustila koalici, není nutné vypisovat předčasné volby. Ty řádné už totiž nejsou tak vzdálené. "Každý má právo rezignovat, ale je otázka znát příčiny této rezignace," řekl Zeman o hádkách v koalici.

Chybí vysvětlení

Ministr Chovanec zatím jasně nevysvětlil, proč tolik spěchá s podpisem a proč byla reorganizace připravovaná tak narychlo. Ještě na začátku června policisté i Chovanec o reformě mlčeli, až minulý týden uspořádal policejní prezident tiskovou konferenci, na které oznámil rychlé slučování útvarů. Z jejich slov vyplývá, že nad šéfy těchto útvarů bude nové vedení, což se nelíbí například odcházejícímu šéfovi Robertu Šlachtovi.

"Lidé z těchto dvou útvarů zůstanou dál sedět tam, kde sedí, budou pracovat na svých případech. A ten nový management, který přijde, dotvoří tu strukturu tak, aby od 1. 1. příštího roku byla plně funkční," upřesnil Chovanec.

Policejní prezident původně tvrdil, že jedním z ředitelů by byl i Šlachta, později ale vyšlo najevo, že mu bylo nabídnuto, aby se účastnil jen konkurzu na toto místo. Postup policejního vedení ale všechny překvapil, nikdo nevěděl, že se chystají nové šéfovské funkce pro nové lidi.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 19 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy