Nevím, zda skutečně odejdu, říká Šlachta. S návratem to ale nebude jednoduché, Tuhý musí souhlasit

Lukáš Prchal Petr Koděra Lukáš Prchal, Petr Koděra
Aktualizováno 15. 6. 2016 13:20
Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta přemýšlí, zda skutečně odejít od policie, když se má její reforma o měsíc odložit. "Vzhledem k vývoji zvážím další kroky," řekl Aktuálně.cz. V úterý večer ministr vnitra Milan Chovanec ustoupil koaličním partnerům, kteří ho za změny v policii kritizují a mluví o unáhlené a nepromyšlené reorganizaci. Reorganizaci odložil o měsíc na začátek srpna. Protože ale Šlachta oznámil konkrétní datum odchodu (do civilu jde od 1. července) a na policejním prezidiu mu vše podepsali, je ke zrušení rezignace třeba souhlas policejního prezidenta Tomáše Tuhého. A není jasné, zda by po vyhrocených vyjádřeních z posledních dní na návrat kývl.
Robert Šlachta
Robert Šlachta | Foto: ČTK

Praha - Robert Šlachta, který na konci minulého týdne oznámil, že po pětadvaceti letech končí kvůli náhlé a rychlé reorganizaci policie, uvažuje, že od policie nakonec neodejde.

"Vzhledem k aktuálnímu vývoji zvážím své další kroky. Potřebuji ale více informací ohledně toho sloučení a posunu na srpen. Pak se úplně rozhodnu," řekl Aktuálně.cz Šlachta s tím, že si vše musí ještě rozmyslet.

V úterý večer ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ustoupil koaličním partnerům, kteří ho za změny v policii kritizují a mluví o unáhlené a nepromyšlené reorganizaci. Reorganizaci odložil o měsíc na začátek srpna.

"Pokud zůstane ta reorganizace v tom stavu, v jakém nám byla ve čtvrtek představena, u policie nadobro končím," uzavřel Šlachta. Další vývoj nechtěl předjímat.

Už minulý týden Šlachta naznačoval, že pokud ministr vnitra a policejní prezidium posunou plánované sloučení Šlachtova protimafiánského a protikorupčního útvaru pod Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, svůj odchod si možná rozmyslí.

S jeho případným návratem to ale není jednoduché. Musí souhlasit i policejní prezident Tomáš Tuhý. To proto, že Šlachta oznámil odchod už ke konci června, a nenechal si tak prostor dvou měsíců, během nichž by mohl rozhodnutí vzít zpět.

Zda by Tuhý po vyhrocených vyjádřeních v posledních dnech Šlachtovi podepsal návrat, nyní není jasné. Šéf policie pro zaneprázdněnost zatím na dotaz online deníku Aktuálně.cz neodpověděl.

Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube, který za reorganizací policie stojí, ale řekl Radiožurnálu, že Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) dočasně povede bývalý šéf protikorupční policie Milan Komárek.

Celá krize kolem reorganizace policie a sloučení dvou elitních útvarů vypukla minulý týden ve čtvrtek, kdy Robert Šlachta oznámil, že kvůli sloučení dvou elitních útvarů u policie nadobro končí. Na jeho rezignaci reagovalo mnoho politiků i policistů.

Andrej Babiš (ANO) ve středu pohrozil na ranní schůzce politických špiček vypovězením koaliční smlouvy. Premiér mu na to odvětil, že to je třeba učinit "písemnou formou".

"Jestli takhle ČSSD bude přistupovat k plnění koaliční smlouvy, tak my chceme zvážit, jestli tu koaliční smlouvu nevypovíme, a budeme říkat, tak fajn, tak každý si bude řídit své věci podle kompetencí. Já také můžu říct, že v (polostátní firmě) ČEZ vyměním všechny, koho budu chtít," uvedl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy