Tak vypadá plicní embolie, výduť aorty či bypass optikou "kosmického" přístroje IKEM

Tak vypadá plicní embolie, výduť aorty či bypass optikou "kosmického" přístroje IKEM
CT angiografie břicha, aneurysma (výduť) břišní aorty, kalcifikace ve stěně aorty (ukládání vápníku ve stěně srdečnice) a pánevních tepnách.
CT angiografie srdce a hrudní aorty, pohled zpředu.
Totožný záběr bez popisu.
CT angiografie, rozštěpení stěny srdečnice. Zobrazit 17 fotografií
Foto: IKEM
Pavel Švec Pavel Švec
18. 8. 2022 10:10
Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) získal nejmodernější přístroj výpočetní tomografie. Takzvané fotonové neboli spektrální CT od společnosti Siemens Healthineers dokáže díky detailnímu sběru informací z fotonů zobrazit potřebná místa rychleji a v lepším rozlišení. Lékaři tak mohou podrobněji vyšetřit například pacienty se srdečními implantáty nebo ty před transplantací a po ní.

"Pořízení nového CT přístroje přináší pacientům jednu z nejmodernějších technologií v oblasti zobrazovacích metod," upozorňuje ředitel IKEM Michal Stiborek.

"Kromě klinického využití má i svůj vědecký přínos. Institutu umožňuje podílet se na mezinárodním vývoji zobrazovacích systémů. Tomografie za více než 80 milionů korun je také vůbec nejdražším přístrojem, který IKEM zakoupil. Dosud stálo nejvíc pořízení magnetické rezonance za 67 milionů v roce 2007," doplňuje.

Jde o vůbec první komerční instalaci CT přístroje s touto technologií v Česku. Přístroj využívá nové typy detektorů, které díky své citlivosti dokáží zobrazit více informací při nižší dávce záření. Má lepší prostorové rozlišení i vyšší rychlost, oproti minulému CT zkracuje čas o polovinu.

"Dokáže detekovat informace, o kterých jsme ani nevěděli, že je můžeme získat. Umí například odečíst vápník z cév, vidíme je pak bez rušivých artefaktů. Dokáže také lépe odstranit artefakty z kovu, takže nám tolik nevadí stenty nebo implantáty. A čím nižší radiační zátěž, tím samozřejmě lépe pro každého pacienta," popisuje přednosta Pracoviště radiodiagnostiky a intervenční radiologie tohoto zdravotnického zařízení v pražské Krči Theodor Adla.

Technické parametry nového CT přispějí k ještě přesnější diagnostice a popisu nálezů. Pomůže zejména pacientům po zákrocích na srdci či u dárců orgánů a transplantovaných.

"Je zde skupina pacientů se srdečními implantáty, jako je mechanická podpora. Doufáme, že do nich lépe uvidíme, což někdy bývá na standardním CT problém. U pacientů před transplantací a po ní bychom zase díky lepšímu zobrazení z nové spektrální informace měli vědět víc o transplantovaných orgánech a případných nálezech, jako jsou například tumory. S vyšším rozlišením také lépe zobrazíme cévy. Právě cévní zásobení je u transplantací hodně důležité," upřesňuje lékař Adla.

V Institutu klinické a experimentální medicíny se ročně provede přes osm tisíc CT vyšetření. "Práce na vývoji fotonového CT a vize jeho klinického využití začaly ve společnosti Siemens Healthineers před více než 15 lety. Vždy jsme věřili v jeho obrovskou klinickou hodnotu. Efektivně ukazuje věci, jež na tradičních CT skenech není možné vidět," říká ředitel této společnosti v Česku Michal Čech.

Snímky, které si je možné prohlédnout ve fotogalerii, však nevznikají čistě mechanicky. "Za takovými obrázky se skrývá práce radiologických asistentů při vyšetřování, respektive skenování pacienta spolu s prací radiologů při vyhodnocování provedených vyšetření. Čili nejedná se o automatický proces supermoderního přístroje, uvedené obrázky jsou finálním výsledkem činnosti celého CT pracoviště," dodává vedoucí radiologický asistent Pracoviště radiodiagnostiky intervenční radiologie IKEM Daniel Vedlich.

 

Právě se děje

Další zprávy