Praha - Novým ředitelem Útvaru speciálních činností, který má na starosti ty nejtajnější operace, se podle zjištění Aktuálně.cz stal bývalý pracovník komunistické státní bezpečnosti Zdeněk Laube.
Laube nahradil dlouholetého ředitele Dušana Čecha, který v září požádal vedení policejního prezidia o propuštění ze služby po 32 letech u policie.
Současný šéf útvaru pracoval na komunistickém ministerstvu vnitra od roku 1981, v roce 1983 pak nastoupil přímo k StB. Tam pracoval na sledovačce (Správa sledování StB) a dotáhl to až na pozici vedoucího staršího referenta.
Během totality si chtěl dodělat i potřebné vzdělání. Rok před sametovou revolucí začal studovat Vysokou školu SNB, konkrétně fakultu StB. Studium ale nedokončil. Zabránil mu v tom 17. listopad.
Magisterské vzdělání si pak nakonec dodělal na Policejní akademii.
Dělal jen svou práci, míní policie
Vedení policie prý jeho angažmá nevadí. Podle nich jsou důležitější jeho schopnosti.
"Do funkce byl ustanoven 1. 12. 2009. Vedení policie o své kompletní profesní minulosti informoval," řekl Aktuálně.cz mluvčí Policejního prezidia David Kubalák.
"Disponuje čistým lustračním osvědčením, je prověřen na stupeň tajné. V rámci kriminálky působí na různých pozicích již 17 let, z toho poslední čtyři roky jako náměstek na Útvaru speciálních činností," dodal.
Mluvčí hájí Laubeho tím, že u StB nezastával žádnou významnou funkci.
"Po absolvování základní odborné přípravy byl zařazen pod správu StB a vykonával pouze stále stejnou činnost, kterou byla ostraha objektů, konkrétně ambasád. Tuto pozici vykonával i po změně režimu, až do roku 1992. Nešlo operativní činnost," vysvětluje Kubalák.
Redakce Aktuálně.cz se snažila sehnat vyjádření i samotného Laubeho, na vzkazy však nereagoval.
Agenti a skryté operace
Útvar speciálních činností patří v rámci policie k těm nejvíce elitním.
Do jeho působnosti spadají skryté operace, tedy používání policejních skrytých vyšetřovatelů a agentů v případech nejzávažnějších zločinů.
Útvar má na starosti i program na ochranu svědků. "Policisté, kteří na útvar nastupují nebo v něm působí, podléhají přísným zásadám utajení a procházejí náročným výběrem," řekla před časem mluvčí kriminálky Pavla Kopecká.
Muži důstojníka Komorouse
Laube není jediný, kdo měl co dočinění s StB. Na seznamu komunistické rozvědky figurují i další elitní policisté.
Z velké části jde o současné či bývalé policisty z Národní protidrogové centrály, kterou svého času vedl nynější náměstek ministra vnitra Jiří Komorous.
Na seznamu rozvědčíků je například pod krycím jménem Pavlus policista Petr Kočí. Ten s "kariérou" u rozvědky začal těsně před pádem režimu. V listopadu 1988 nastoupil jako referent. Dnes patří mezi nejvýše postavené policisty u nás, je zástupcem protidrogového.
V době, kdy protidrogové vedl Komorous, tak zde také pracoval bývalý rozvědčík Rudolf Souček. U rozvědky začal v roce 1971, o pět let později už působil ve Vídni, kde se zřejmě osvědčil, neboť se v roce 1982 stal starším referentem specialistou.