V Česku se objevily nové neznámé mutace viru. Odkud pochází, se zjistí za dva týdny

Domácí Domácí
16. 8. 2021 11:16
Státní zdravotní ústav zaznamenal v Česku nové mutace viru. O jaké se přesně jedná, zatím neví. Nepatří totiž do žádné skupiny již sledovaných variant. Jejich příslušnost k variantě tak definitivě určí až metoda celogenomové sekvenace. Ta potrvá zhruba dva týdny.
Výzkumník v laboratoři Sorrento Therapeutics.
Výzkumník v laboratoři Sorrento Therapeutics. | Foto: Reuters

"Evidujeme celkem osm vzorků z diskriminační PCR, které by mohly odpovídat dosud neurčené linii covid-19. Tyto nálezy pocházejí z různých laboratoří, nikoli tedy z jednoho místa. Jejich celogenomová sekvenace potrvá zhruba 14 dnů," uvedla ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková. 

Ani jeden z osmi vzorků po diskriminační metodě neprokázal příslušnost k žádné ze sledovaných variant viru, které laboratořím vydává a pravidelně aktualizuje Světová zdravotnická organizace (WHO).  

"V současné době se nové linie velmi sporadicky objevují po celém světě. Od června je dle informací Národního referenčního pracoviště do mezinárodní databáze nahlášeno celosvětově 300 takových detekcí," dodává Macková.

Variantu koronaviru delta má podle Státního zdravotního ústavu v Česku za posledních 14 dní 95 procent pozitivních vzorků. Varianta alfa, původně označována za britskou mutaci, byla zjištěna v méně než dvou procentech případů.

Ostatní varianty nejsou pravděpodobně vůbec zachyceny. Státní zdravotní ústav také ve dvaceti případech stále ještě čeká na potvrzení či vyvrácení varianty delta plus. V Jihomoravském kraji byly potom v červenci evidovány dva izolované záchyty varianty lambda. O této variantě toho odborníci zatím příliš neví. Poprvé na ni laboratoře narazili koncem minulého roku v Peru. 

"Variantu lambda je určitě pro odborníky důležité sledovat, a to z hlediska jejího chování a vývoje. Praxe však zatím neposkytuje data, která by dávala důvod se této varianty obávat ani z hlediska průběhu nemoci ani z hlediska rychlosti šíření. V České republice jsou dosud celkem tři potvrzené izolované záchyty a podle dostupných informací se dále nešíří," upřesňuje Macková.

Od 1. července mají poskytovatelé zdravotních služeb testující metodou PCR povinnost u každého pozitivního výsledku provést takzvané diskriminační PCR vyšetření. "Díky tomu dokážeme včas detekovat výskyt mutací a budeme případně schopni na vzniklou situaci promptně reagovat," vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Nové varianty viru vznikají tam, kde má virus možnost se mezi lidmi šířit. Mutací je jednotlivá změna aminokyseliny v genetické informaci viru, varianta je kombinací několika bodových mutací, které vytvoří specifickou variantu.

Zdravotní ústav v rámci odhalení nových linií viru také apeluje na důležitost odpovědného cestování a dodržování všech aktuálně platných hygienických pravidel a v případně nutnosti také důsledného dodržení
uložené karantény po návratu do Česka.

 

Právě se děje

Další zprávy