reklama
 
 

Syn Kočky z Matějské prodává domy vnitra. Vadí? Nevadí

11. 3. 2009 6:45
Ministr Langer tvrdí, že má podnikatele pod kontrolou

Praha - Podnikatel Jan Kočka, bratr zabitého Václava Kočky, se v únoru stal polovičním majitelem společnosti MEXX Reality, která pro ministerstvo vnitra prodává nepotřebné domy, pozemky a další nemovitosti.

Rodina provozovatele Matějské pouti je přitom spojována s ruskou mafií, o Kočkovi se zmiňuje i Kubiceho zpráva o prorůstání organizovaného zločinu do politiky.

Není tedy pro stát příliš velkým rizikem využívat služby podnikatele, který by nikdy nemohl získat bezpečnostní prověrku? Nemůže například prostřednictvím realitní kanceláře prodávat nemovitosti "podezřelým" osobám nebo prát špinavé peníze?

"To víte, že se s tím dají dělat různá kouzla," řekl Aktuálně.cz bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák. "Já bych mu zřejmě žádnou státní zakázku nedával," dodal.

Langer: Máme Kočku pod kontrolou

Nad spojením ministerstva vnitra s Kočkou se pozastavuje i Jan Kubice, někdejší šéf Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu. "Zapadá to do obecného rámce bezpečnostní kultury," uvedl pro Aktuálně.cz Kubice.

Kromě vnitra pracuje Kočka pro ministerstvo zemědělství, od něhož získal pětimilionovou zakázku na střežení domu u Václavského náměstí před černými nájemníky.

Ministr vnitra Ivan Langer však ve spolupráci s Kočkou žádné bezpečnostní riziko nevidí. A jeho úřad tvrdí, že má realitní obchody zprostředkovávané společností MEXX Reality pod kontrolou.

"Díky transparentním pravidlům ho máme naprosto pod kontrolou a tady absolutně nehrozí, že by se dopouštěl nějaké nezákonné činnosti," řekl Aktuálně.cz Langer. Místopředseda ODS zůstává klidný navzdory tomu, že předseda jeho strany a premiér Mirek Topolánek několikrát veřejně varoval před spojením Kočkovy rodiny s mafií.

Vnitro: O obchodech máme přehled

Langrův úřad se hájí tím, že obchody s nepotřebným nemovitým majetkem dostatečně kontroluje. A navíc prý neprodává nic, co by podléhalo bezpečnostnímu riziku.

Vnitro si tedy neprověřuje, s kým uzavírá obchody a koho nechává vydělat na státním majetku?

"Nemůžeme nemít přehled o svých nemovitostech odprodávaných prostřednictvím MEXX Reality, neboť tato společnost se při prodeji řídí našimi písemnými pokyny," řekla Aktuálně.cz Hana Malá z tiskového oddělení vnitra.

Mezi pokyny patří například minimální kupní cena nebo stanovená doba, po níž má být nemovitost nabízena. Jestli vnitro například prověřuje nového majitele, se však úřad nezmínil.

"Rozhodně neprodáváme strategické objekty, které podléhají nějakému utajení," tvrdí ministr Langer.

Vedení společnosti MEXX reality pak podle ČTK vydalo prohlášení, podle nějž je "Jan Kočka ve firmě investorem a na jejím řízení se nebude nijak podílet".

Topolánek, Kočka, ODS, mafie...

Před parlamentními volbami v roce 2006 přitom předseda ODS Topolánek kritizoval šéfa ČSSD Jiřího Paroubka za to, že se Kočkovou rodinou přátelí.

Především proto, že figurovali v téže společnosti s Andrejem Korpljakovem, jehož tajné služby označily za jednoho z největších mafiánů, který kdy působil v Česku.

"Já musím říct, že vaše kontakty s hlavami pražského podsvětí mi připadají dostatečně vážné... Pan Korpljakov třeba," řekl Topolánek na Paroubkovu adresu.

Faktem je, že místopředsedou představenstva Kočkovy společnosti Prostor, která pracuje pro Gandalovičovo ministerstvo zemědělství, je Milan Nedvědil, člen Občanské demokratické strany a radní pražské městské části Dolní Počernice.

autor: Pavel Baroch | 11. 3. 2009 6:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama