Syn Kočky z Matějské prodává domy vnitra. Vadí? Nevadí

Pavel Baroch
11. 3. 2009 6:45
Ministr Langer tvrdí, že má podnikatele pod kontrolou
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Podnikatel Jan Kočka, bratr zabitého Václava Kočky, se v únoru stal polovičním majitelem společnosti MEXX Reality, která pro ministerstvo vnitra prodává nepotřebné domy, pozemky a další nemovitosti.

Rodina provozovatele Matějské pouti je přitom spojována s ruskou mafií, o Kočkovi se zmiňuje i Kubiceho zpráva o prorůstání organizovaného zločinu do politiky.

Není tedy pro stát příliš velkým rizikem využívat služby podnikatele, který by nikdy nemohl získat bezpečnostní prověrku? Nemůže například prostřednictvím realitní kanceláře prodávat nemovitosti "podezřelým" osobám nebo prát špinavé peníze?

"To víte, že se s tím dají dělat různá kouzla," řekl Aktuálně.cz bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák. "Já bych mu zřejmě žádnou státní zakázku nedával," dodal.

Ivan Langer
Ivan Langer | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Langer: Máme Kočku pod kontrolou

Nad spojením ministerstva vnitra s Kočkou se pozastavuje i Jan Kubice, někdejší šéf Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu. "Zapadá to do obecného rámce bezpečnostní kultury," uvedl pro Aktuálně.cz Kubice.

Kromě vnitra pracuje Kočka pro ministerstvo zemědělství, od něhož získal pětimilionovou zakázku na střežení domu u Václavského náměstí před černými nájemníky.

Ministr vnitra Ivan Langer však ve spolupráci s Kočkou žádné bezpečnostní riziko nevidí. A jeho úřad tvrdí, že má realitní obchody zprostředkovávané společností MEXX Reality pod kontrolou.

"Díky transparentním pravidlům ho máme naprosto pod kontrolou a tady absolutně nehrozí, že by se dopouštěl nějaké nezákonné činnosti," řekl Aktuálně.cz Langer. Místopředseda ODS zůstává klidný navzdory tomu, že předseda jeho strany a premiér Mirek Topolánek několikrát veřejně varoval před spojením Kočkovy rodiny s mafií.

Jan Kočka (uprostřed) na pohřbu svého bratra Václava
Jan Kočka (uprostřed) na pohřbu svého bratra Václava | Foto: Ludvík Hradilek

Vnitro: O obchodech máme přehled

Langrův úřad se hájí tím, že obchody s nepotřebným nemovitým majetkem dostatečně kontroluje. A navíc prý neprodává nic, co by podléhalo bezpečnostnímu riziku.

Vnitro si tedy neprověřuje, s kým uzavírá obchody a koho nechává vydělat na státním majetku?

"Nemůžeme nemít přehled o svých nemovitostech odprodávaných prostřednictvím MEXX Reality, neboť tato společnost se při prodeji řídí našimi písemnými pokyny," řekla Aktuálně.cz Hana Malá z tiskového oddělení vnitra.

Mezi pokyny patří například minimální kupní cena nebo stanovená doba, po níž má být nemovitost nabízena. Jestli vnitro například prověřuje nového majitele, se však úřad nezmínil.

"Rozhodně neprodáváme strategické objekty, které podléhají nějakému utajení," tvrdí ministr Langer.

Vedení společnosti MEXX reality pak podle ČTK vydalo prohlášení, podle nějž je "Jan Kočka ve firmě investorem a na jejím řízení se nebude nijak podílet".

Kongres ODS: Mirek Topolánek při kandidátském projevu
Kongres ODS: Mirek Topolánek při kandidátském projevu | Foto: Ondřej Besperát

Topolánek, Kočka, ODS, mafie...

Před parlamentními volbami v roce 2006 přitom předseda ODS Topolánek kritizoval šéfa ČSSD Jiřího Paroubka za to, že se Kočkovou rodinou přátelí.

Především proto, že figurovali v téže společnosti s Andrejem Korpljakovem, jehož tajné služby označily za jednoho z největších mafiánů, který kdy působil v Česku.

"Já musím říct, že vaše kontakty s hlavami pražského podsvětí mi připadají dostatečně vážné... Pan Korpljakov třeba," řekl Topolánek na Paroubkovu adresu.

Faktem je, že místopředsedou představenstva Kočkovy společnosti Prostor, která pracuje pro Gandalovičovo ministerstvo zemědělství, je Milan Nedvědil, člen Občanské demokratické strany a radní pražské městské části Dolní Počernice.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy