Langer: Díky státní zakázce máme Kočku pod kontrolou

Pavel Baroch, Kateřina Eliášová
6. 3. 2009 13:15
Kočkova firma prodává pro vnitro nepotřebné nemovitosti
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministr vnitra Ivan Langer nevidí nic špatného na tom, že pro jeho úřad pracuje realitní společnost, jejímž polovičním majitelem je od února Jan Kočka, bratr zabitého Václava Kočky mladšího.

Rodina provozovatele Matějské pouti je spojována s ruskou mafií, o Kočkovi se zmiňuje i Kubiceho zpráva o prorůstání organizovaného zločinu a politiky.

"Díky transparentním pravidlům ho máme naprosto pod kontrolou a tady absolutně nehrozí, že by se dopouštěl nějaké nezákonné činnosti," řekl Aktuálně.cz Langer, místopředseda ODS, jejíž předseda Mirek Topolánek několikrát na spojení Kočkovy rodiny s mafií upozornil.

Vnitro bude podle Langera se společností MEXX Reality spolupracovat dál. "Nemám žádný zákonný důvod, který by mě vedl k tomu, abych ten smluvní vztah zrušil.".

Neprodáváme tajné budovy

Připomněl, že služeb realitní kanceláře, jejímž prostřednictvím prodává nepotřebné domy, pozemky a další nemovitosti, začalo ministerstvo využívat mnohem dříve, než v ní Kočka získal majetkový podíl.

"Smluvní podmínky byly nastaveny dávno před tím, je to vítěz řádného výběrového řízení, který nabídl nejvýhodnější cenu," konstatoval Langer. "Rozhodně neprodáváme strategické objekty, které podléhají nějakému utajení."

Kromě vnitra pracuje Kočka i pro ministerstvo zemědělství. Jeho firma Prostor hlídá ministerský dům, který stojí pár kroků od Václavského náměstí.

Kubice: Nepřekvapuje mě to

Nad postupem ministra Langera se pozastavil Jan Kubice, někdejší šéf Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu.

Expolicista Jan Kubice
Expolicista Jan Kubice | Foto: Ondřej Besperát

"Já už se v této zemi nedivím ničemu. Zapadá to do obecného rámce bezpečnostní kultury," řekl Aktuálně.cz Kubice, který se "proslavil" před volbami v roce 2006 svou zprávou o prorůstání podsvětí a politiky.

U Langera to není poprvé, co se zamotal s "podivnými" osobami. Současný ministr vnitra figuruje ve spisu Krakatice, který protikorupční policie vedla na zločineckou organizaci později zavražděného mafiánského šéfa Františka Mrázka.

Do policejního svazku se dostal kvůli svým kontaktům na právníka a podnikatele Luďka Sekyru, kterého tehdy detektivové zařadili do Mrázkovy skupiny a shromáždili takové podklady, že jim soudce 14. dubna 2000 obratem povolil jeho odposlech.

Odposlechnuté hovory podle zjištění deníku Aktuálně.cz dokazují, že Langer pomáhal skupině získat stavební společnost IPS. Dokonce se kvůli tomu sešel se šéfy Investiční a poštovní banky.

Jan Kočka (uprostřed) na pohřbu svého bratra Václava
Jan Kočka (uprostřed) na pohřbu svého bratra Václava | Foto: Ludvík Hradilek

Člen ODS v Kočkově firmě

Kromě toho, že Jan Kočka spolupracuje s ministerstvy vnitra a zemědělství pod vedením ODS, má tento podnikatel ještě další vazbu na nejsilnější vládní stranu.

Místopředsedou představenstva Kočkovy společnosti Prostor, která pracuje pro Gandalovičovo ministerstvo zemědělství, je Milan Nedvědil, člen Občanské demokratické strany a radní pražské městské části Dolní Počernice.

Před parlamentními volbami v roce 2006 přitom předseda ODS Topolánek kritizoval šéfa ČSSD Jiřího Paroubka za to, že se přátelí s Kočkovou rodinou, která figurovala v jedné společnosti s Andrejem Korpljakovem, jehož tajné služby označily za jednoho z největších mafiánů, který kdy působil v Česku.

"Já musím říct, že vaše kontakty s hlavami pražského podsvětí mi připadají dostatečně vážné... Pan Korpljakov třeba," řekl Topolánek na Paroubkovu adresu.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Ivana Langera na Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy