Smlouva s Kočkou stála vysokého státního úředníka místo

Pavel Baroch
3. 3. 2009 18:20
Kočkova ochranka hlídá Gandalovičův úřad na Václaváku
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Spolupráce ministerstva zemědělství s firmou Jana Kočky, bratra zabitého Václava Kočky, stálo místo vysokého ministerského úředníka.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič odvolal z funkce ředitele odboru vnitřní správy Tomáše Volka. Stalo se tak bezprostředně poté, co redakce Aktuálně.cz upozornilo na to, že Kočkova firma Prostor střeží ministerský dům u Václavského náměstí.

Oficiálně ovšem ministerstvo zemědělství nesdělilo důvod Volkova odvolání, o němž první informoval deník Právo. "Ministr má právo odvolat ředitele odboru bez udání důvodu," řekl Aktuálně.cz Gandalovičův mluvčí Petr Vorlíček.

Ředitel Volek ovšem měl ze své funkce na starosti i uzavírání smluv se společností Prostor. Když se Aktuálně.cz ministerstva ptalo, proč se rozhodlo s Kočkovou firmou spolupracovat, odpovědělo, že zvítězila ve výběrovém řízení.

Gandalovič nechal smlouvy prověřit

Nebylo tedy výběrové řízení v pořádku? Proč tedy vysoký státní úředník Volek přišel o místo? "Nebudeme to nijak komentovat," sdělil mluvčí Vorlíček.

Ministr Gandalovič ovšem zároveň nařídil, aby jeho podřízení smlouvy se společností Prostor prověřili. "Na můj pokyn se ty smlouvy prověřují," řekl Aktuálně.cz Gandalovič.

Podle roční smlouvy by společnost Prostor měla za své služby dostat od ministerstva zemědělství více než pět milionů korun.

Kočkova realitka pracuje i pro vnitro

Redakce Aktuálně.cz zároveň zjistila, že Janu Kočkovi se podařilo získat státní zakázku i u ministerstva vnitra Ivana Langera.

Jan Kočka (uprostřed) na pohřbu svého bratra
Jan Kočka (uprostřed) na pohřbu svého bratra | Foto: Ludvík Hradilek

Kočka totiž za 1,55 milionu korun koupil poloviční podíl ve společnosti MEXX Reality, která vnitru prodává nepotřebné nemovitosti.

"Ministerstvu vnitra nepřísluší hodnotit vlastnické vztahy v MEXX Reality, ale pouze to, zda tato společnost řádně plní své povinnosti vyplývající z uzavřených smluv," odpověděla na otázku Aktuálně.cz Hana Malá z tiskového oddělení vnitra.

Topolánek, Kočka a mafie

Ze spojení s ruskou mafií obvinil Kočkovu rodinu už před parlametními volbami v roce 2006 předseda ODS a současný premiér Mirek Topolánek.

Jan Kočka i se svým bratrem Václavem figuroval podle obchodního rejstříku ve stejné firmě s Andrejem Korpljakovem, jehož tajné služby označily za jednoho z největších mafiánů, který kdy působil v Česku.

"Já musím říct, že vaše kontakty s hlavami pražského podsvětí mi připadají dostatečně vážné... Pan Korpljakov třeba," řekl Topolánek před třemi lety na adresu šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, přítele rodiny Kočkových.

Policie ovšem žádného z Kočků nikdy z ničeho neobvinila. Topolánek se o Kočkově rodině a mafii zmínil ještě vloni na podzim, když podnikatel Bohumír Ďuričko zastřelil Václava Kočku mladšího.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy