reklama
 
 

Smlouva s Kočkou stála vysokého státního úředníka místo

3. 3. 2009 18:20
Kočkova ochranka hlídá Gandalovičův úřad na Václaváku

Praha - Spolupráce ministerstva zemědělství s firmou Jana Kočky, bratra zabitého Václava Kočky, stálo místo vysokého ministerského úředníka.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič odvolal z funkce ředitele odboru vnitřní správy Tomáše Volka. Stalo se tak bezprostředně poté, co redakce Aktuálně.cz upozornilo na to, že Kočkova firma Prostor střeží ministerský dům u Václavského náměstí.

Oficiálně ovšem ministerstvo zemědělství nesdělilo důvod Volkova odvolání, o němž první informoval deník Právo. "Ministr má právo odvolat ředitele odboru bez udání důvodu," řekl Aktuálně.cz Gandalovičův mluvčí Petr Vorlíček.

Ředitel Volek ovšem měl ze své funkce na starosti i uzavírání smluv se společností Prostor. Když se Aktuálně.cz ministerstva ptalo, proč se rozhodlo s Kočkovou firmou spolupracovat, odpovědělo, že zvítězila ve výběrovém řízení.

Gandalovič nechal smlouvy prověřit

Nebylo tedy výběrové řízení v pořádku? Proč tedy vysoký státní úředník Volek přišel o místo? "Nebudeme to nijak komentovat," sdělil mluvčí Vorlíček.

Ministr Gandalovič ovšem zároveň nařídil, aby jeho podřízení smlouvy se společností Prostor prověřili. "Na můj pokyn se ty smlouvy prověřují," řekl Aktuálně.cz Gandalovič.

Podle roční smlouvy by společnost Prostor měla za své služby dostat od ministerstva zemědělství více než pět milionů korun.

Kočkova realitka pracuje i pro vnitro

Redakce Aktuálně.cz zároveň zjistila, že Janu Kočkovi se podařilo získat státní zakázku i u ministerstva vnitra Ivana Langera.

Kočka totiž za 1,55 milionu korun koupil poloviční podíl ve společnosti MEXX Reality, která vnitru prodává nepotřebné nemovitosti.

"Ministerstvu vnitra nepřísluší hodnotit vlastnické vztahy v MEXX Reality, ale pouze to, zda tato společnost řádně plní své povinnosti vyplývající z uzavřených smluv," odpověděla na otázku Aktuálně.cz Hana Malá z tiskového oddělení vnitra.

Topolánek, Kočka a mafie

Ze spojení s ruskou mafií obvinil Kočkovu rodinu už před parlametními volbami v roce 2006 předseda ODS a současný premiér Mirek Topolánek.

Jan Kočka i se svým bratrem Václavem figuroval podle obchodního rejstříku ve stejné firmě s Andrejem Korpljakovem, jehož tajné služby označily za jednoho z největších mafiánů, který kdy působil v Česku.

"Já musím říct, že vaše kontakty s hlavami pražského podsvětí mi připadají dostatečně vážné... Pan Korpljakov třeba," řekl Topolánek před třemi lety na adresu šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, přítele rodiny Kočkových.

Policie ovšem žádného z Kočků nikdy z ničeho neobvinila. Topolánek se o Kočkově rodině a mafii zmínil ještě vloni na podzim, když podnikatel Bohumír Ďuričko zastřelil Václava Kočku mladšího.

autor: Pavel Baroch | 3. 3. 2009 18:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama